Ted Lasso © 2020 Apple TV+ Ted Lasso © 2020 Apple TV+

Apple TV+ si viac než na kvantite dáva záležať na kvalite svojich seriálov. Ted Lasso je toho ďalším dôkazom.

Ted Lasso je trénerom amerického futbalu. Úspešné pôsobenie pri amatérskom tíme v USA sa skončí, keď príde ponuka trénovať v Anglicku. Nie však americký futbal, ale jeho pôvodnú a najmä v Anglicku, veľmi populárnu verziu. Kouč Lasso sa však výzvy nebojí, sadá na lietadlo a miesto domovského Kansasu odchádza do Londýna. Taká ponuka sa predsa neodmieta.

Futbal berú v Anglicku smrteľne vážne. Presvedčí sa o tom aj kouč Lasso spolu so svojim realizačným tímom. Kým on nepozná základné pravidlá futbalu, nevie, ako vysvetliť ofsajd a nemá ani šajnu o tom, že z ligy sa dá vypadnúť, fanúšikovia sú zúfalí. Ich milovaný tím je jednou nohou von z Premier League, mužstvo je rozhádané a nový a neskúsený lodivod im nádej nedodáva. A aby toho nebolo málo, víťazstvo ani záchrana nie sú pre Teda Lassa prioritou.

Nový kouč fiktívneho tímu AFC Richmond, ani jeho fanúšikovia, však netušia, že majiteľkine plány s klubom sú diametrálne odlišné od ich očakávaní. Po drsnom rozvode sa energická šéfka pokúša klub zruinovať, aby sa tým pomstila svojmu exmanželovi. Nie práve dobré vyhliadky však nie sú pre kouča Lassa a jeho filozofiu prekážkou. O jeho úspechu a neúspechu nebudú rozhodovať taktické znalosti ani individuálna kvalita hráčov.

Ted Lasso © 2020 Apple TV+

Jabĺčková streamovacia služba sa odvážne pustila do nápadu, ktorý v minulosti slávil úspech, hoci v menšom meradle. Americká stanica NBC Sports pred pár rokmi odvysielala niekoľko spotov s fiktívnym manažéru Tottenhamu, Tedom Lassom, ako promo na vysielanie anglickej Premier League. Jason Sudeikis si tak opäť naplno užil svoju starú rolu a tvorcovia z nej vytiahli viac, než by kedy predtým čakali.

Šoumen. Motivátor. Tréner.

Ted Lasso je šoumen. Okrem toho, že je vynikajúci tanečník, jeho vlastnosti by sme chceli sčasti okopírovať asi všetci. Nákazlivý optimizmus, zdá sa, čerpá z akejsi bezodnej studne vo svojom vnútri a nikto nevie, kde má v tomto smere limit. Každý problém dokáže vyriešiť s úsmevom na tvári a na všetky životné situácie pozná buď nejakú referenciu z popkultúry − alebo aspoň metaforu, ktorá vyrazí dych. V každom človeku sa snaží nájsť to najlepšie. Zvyšovanie sebadôvery u všetkých ľudí vo svojom okolí by si mohol dať patentovať. V reálnom živote by sa motivační rečníci mohli chodiť učiť od neho.

Aj ten najnenapraviteľnejší optimista však má svoje limity. Najavo to síce nedáva, v skutočnosti však rieši bolestivý problém. Áno, aj tak skvelý chlap musí riešiť rozvod, ostatne, to je jeden z dôvodov, pre ktoré sa presúva cez pol sveta – chce dať totiž svojej manželke priestor. Nielen jeho vnútorné myšlienkové pochody prispievajú k realistickosti postavy, s tým však seriál problém nemá. Vývoj postáv je prirodzený a uveriteľný, jednotlivé životné situácie už o čosi menej, stále však nevybočujú do úplnej paródie.

Ted Lasso © 2020 Apple TV+

Scenár operuje s viacerými klišé, je však náročné mu čokoľvek vyčítať. Lavírovanie na pomedzí komediálneho a dramatického seriálu posúva mantinely autenticity. Zopár uletených scén tak zapadá do celkovej mozaiky seriálu. Otáznikom je uveriteľnosť toho, že by profesionálny klub v jednej z najsledovanejších športových súťaží sveta mohol angažovať niekoho, kto nemá skúsenosť so športom, ktorý ide koučovať. Chýbajú mu aj základné znalosti, jeho univerzálny a pozitívny prístup vyvoláva skôr nedôveru. Napokon, aj o Slovensku sa hovorí ako o krajine, ktorá má päť miliónov futbalových trénerov a fanúšikovia fiktívneho klubu A.F.C. Richmond nie sú iní. Miesto vrelého privítania pripravia novému koučovi piskot a nie príliš lichotivú prezývku nesúcu sa štadiónom aj krčmami.

Sudeikisova one man show.

Hercov v seriáli (okrem Jasona Sudeikisa) zrejme poznať nebudete. Ak aj áno, tak len z menších rolí. Miesto toho sa produkcia rozhodla „obstavať“ seriál okolo hlavného hrdinu a spravila dobre. Sudeikis je jedným z desiatok komikov, ktorí si prešli programom Saturday Night Live. Už tam dal vedieť o svojom talente, ale aj o tom, že nie je príkladom klasického univerzálneho zabávača. Z jeho gest či mimiky sa nepotrháte smiechom, jeho pohyby nie sú vždy vtipné (ak práve netancuje, to mu ide svetovo!), v mnohých prípadoch ani nie je kdesi v ovzduší cítiť blížiaca sa úderná pointa. Sudeikis je skôr ten typ, ktorému uveríte situačnosť a budete s ním konkrétnu scénu prežívať. Týka sa to komediálnych aj vážnych úsekov. Rovnako dobre je zahratá scéna vyprsknutia bublinkovej sódy ako aj moment rozlúčky s milovanou osobou. Takýto mix vyhovuje Sudeikisovi a Sudeikis vyhovuje takémuto mixu.

Humor v seriáli reflektuje futbal len minimálne. Viac sa venuje popkultúre, pričom pointu neraz chrstne tak rýchlo, že ju divák ani šokovaný herecký kolega nestihnú spracovať a pobaviť sa na nej. To, čo by sa mohlo zdať ako chyba, však len dotvára charakter hlavného hrdinu.

Scenár je v hrubých rysoch uveriteľný, dynamický, pre diváka originálny a najmä atraktívny. Nadchne aj tých, ktorých futbal zďaleka obchádza, musia mu však dať šancu. Športové dianie nie je prioritou, športoví „nenadšenci“ ho môžu veselo odignorovať. Hoci by to bola škoda, pretože ponúka azda najkrajšiu časť (nateraz) 10-dielneho seriálu.

Pán tréner je totiž voči svojim hráčom prudko infekčný. Nie je síce trénerom najtalentovanejšieho mužstva, jeho tím dokonca podľa kvality patrí na spodné priečky tabuľky. Úspech sa však snaží uvariť s jednoduchým receptom – dobrým kolektívom. Američan potrebuje viac ako stúpajúce číslo v tabuľke výhier vidieť úprimný smiech na tvárach svojich futbalistov. Musí vedieť, že tím pracuje spolu a spoluhráči sa na seba môžu navzájom spoľahnúť. Dôležitejšia, ako individuálne výkony musí byť spoločná práca. Cesta k cieľu sa podľa jeho filozofie nedá dotiahnuť do úspešného konca bez toho, aby hráči neboli takmer rodinou. A ani tá najväčšia hviezda nemá miesto v zostave isté. V tom tkvie to najdôležitejšie posolstvo, ktoré je možné aplikovať do desiatok iných aspektov života, nielen do futbalu.

O tom, že to naozaj môže takto fungovať v anglických prvoligových kluboch, si dovolím zapochybovať. Tvorcovia sa však snažia a ich snahu treba oceniť. Drobné nedostatky sa dajú odpustiť, ako bonus dostávame nielen kvalitnú zábavu, ale napríklad aj peknú a existujúcu webovú stránku neexistujúceho klubu.

Seriál Ted Lasso ukazuje všetko, čo praví fanúšikovia na futbale milujú. Nie je však určený len im, ale ďaleko širšiemu publiku. Takmer chorobne slušného trénera si zamilujete, medzi dobre vyprofilovanými a zaujímavými postavami sa nestratíte. Technicky v podstate nie je čo vytknúť, chémia medzi dobrým humorom a dejom funguje perfektne. Ak dáte Tedovi Lassovi šancu, je veľmi pravdepodobné, že si ho zamilujete. Tak, ako v Apple TV +, kde si už objednali 2. sériu.

„Veríte na duchov, Ted?“
„Verím, ale myslím, že je dôležitejšie, aby oni verili v seba.“