Docent © 2023 Česká televize Docent © 2023 Česká televize

Nedeľný večerný program patrí v Českej televízii neraz kriminálkam z originálnej tvorby verejnoprávnej TV. Nedávno som narazil na minisériu Docent. Ivan Trojan v hlavnej úlohe, Tereza Ramba mu sekunduje a Ondřej Vetchý tomu šéfuje. A na všetkých kričí. Hlasno a často.

Miniséria Docent trvala len tri nedele, čo je na vyriešenie prípadu, resp. série prípadov tak akurát. Ivan Trojan hrá docenta, zaoberajúceho sa teoretickými vedomosťami z kriminológie. Odborník, hoci trošku svojský. Nad tým sa ale netreba pozastavovať, svojská je tu hádam úplne každá postava.

Spomínaný docent Stehlík teda odchádza zo školy, na ktorej učí, pretože tam už preňho nezostalo miesto. Dostáva sa, aspoň dočasne, na skutočné policajné oddelenie, kde sa práve pracuje na prípade vraždy v lese na okraji Prahy. Spolupracovať musí s kolegyňou Fouskovou (Tereza Ramba), s ktorou ho okrem pracoviska a snahy presadiť sa v kolektíve spája aj to, že práve ona bola jednou z posledných študentiek, ktorú na škole skúšal. A nedopadlo to ktovieako dobre…

Docent © 2023 Česká televize

Všetko sa začne zamotávať, keď sa pomaly ukazuje, že ide o sériové vraždy. Z toho (a nielen z toho) ide Milanovi Šerovi (Ondřej Vetchý) vybuchnúť hlava. Aby toho nebolo málo, hlava mu ide vybuchnúť aj z kolegov. Tí, ktorí uňho robia dlhšie, robia chyby, no a tí, ktorí sú v centre diania sú… Minimálne podľa neho neschopní.

V Docentovi ma zaujalo napríklad pracovné prostredie na policajnej stanici. Tak toxický kolektív a tak nezdravé konkurenčné prostredie by väčšina príčetného ľudstva nevydržala. Korunku tomu nasadzuje šéf oddelenia. Neustále po každom kričí, zvýšenie decibelov je len otázkou sekúnd v takmer každej scéne, v ktorej sa Vetchý objavuje.

Mnoho kriminálok trpí nelogickými rozhodnutiami aktérov. Žiaľ, Docent nie je výnimkou, hoci scenár je veľmi slušný a prípad nie je úplne „ustrelený“. Stále sa však darí pomer dobrých a zlých rozhodnutí vyšetrovateľov držať v únosnej miere. Chýba však moment prekvapenia, mal som pocit, že celý čas je dej prinajmenšom predvídateľný.

I keď som pochválil scenár, zdá sa mi, že režisér Jiří Strach nevyužil úplný potenciál hercov. Ide pritom o veľké mená, ústredná trojica však tak nejak tápe. Vyvažuje to však ich zaujímavý kolorit. Trojan aj Ramba „nevyfasovali“ úplných miláčikov publika a na každom si nájdete niečo, čo vám bude vadiť. Na druhej strane, každý z nich núti diváka zaujímať sa o jeho osud a tak z nich robí najväčšie lákadlo.

Oceňujem všadeprítomné napätie, dokonca aj občasný humor. Docent nie je úplným vrcholom hitparády kriminálok, ale ak nie ste úplne zhýčkaný detektívnou klasikou, hravo postačí. Pravda, ak vás nebude rušiť Vetchého krik, ktorý stvárnil stereotypného cholerika natoľko stereotypne, že by sa pri ňom aj nevinný priznal k sériovým vraždám.

P.S.: Ak máte strach, že by vám Docent zabil priveľa času, trojdielna miniséria má len o čosi viac než 3 hodiny.

P.S.S.: ČT má v pláne pokračovanie.