Žena v čiernom (The Woman in Black) © 2012 Magic Box Žena v čiernom (The Woman in Black) © 2012 Magic Box

Snímku Žena v čiernom nám prináša do kín anglický režisér James Watkins, ktorý pred pár rokmi debutoval survival hororom Eden Lake. Hoci film u nás vyšiel iba ako DVD, vo Veľkej Británii sa tešil veľkej priazni kritiky aj filmových fanúšikov. Vráťme sa ale k Žene v čiernom. Ide o adaptáciu rovnomennej knihy od Susan Hillovej z roku 1983, ktorá už mimochodom bola sfilmovaná ako televízny projekt a vyše 7 miliónov divákov ju už malo možnosť vidieť aj na divadelných doskách, kde sa hrá už vyše 23 rokov.

Originálny názov
The Woman in Black

dráma, horor, triler
2012 / 95 min. / MP 15
Veľká Británia / Kanada / Švédsko

Réžia
James Watkins
Scenár
Susan Hill, Jane Goldman
Dej diváka na začiatku oboznámi s postavou Arthura Kippsa (Daniel Radcliffe), ktorý musí ako právnik vycestovať do odľahlej dediny pre prípad zosnulého majiteľa domu na ostrove Eel Marsh House. Po jeho príchode do domu sa ale začnú diať nevysvetliteľné veci a on postupne odhaľuje strašné tajomstvá sídla a dediny, v ktorej bez zjavnej príčiny umierajú deti a rozhodne sa túto záhadu vyriešiť, kým za ním pricestuje z Londýna jeho syn.

Prostredie, v ktorom sa film odohráva, je typické pre podobné „duchárske“ horory a ničím veľmi nevybočuje zo zaužívaných žánrových štandardov. Opustený dom na kraji civilizácie, ku ktorému sa dá dostať iba za odlivu, opradený historkou o duchovi bývalej panej domu, na diváka funguje dobre. Má svojskú strašidelnú atmosféru, čomu pridáva aj večne zatiahnutá obloha a všadeprítomná hmla, v ktorej číhajú prízraky. Priestoru na bátie sa je počas vyše 90 minútovej dĺžke dosť veľa. Scén, pri ktorých sa divák strhne zo sedadla, je tu neúrekom a sú dávkované postupne. Strašidlo na vás niekedy vyskočí aj z nečakaných zákutí temného domu. Kipps, ktorý sa pre prácu rozhodne v dome stráviť noc, si miestami sám nie je istý, či vidi skutočné veci alebo iba výplody jeho fantázie, umocnené presvedčivými výpoveďami dedinčanov.

Žena v čiernom (The Woman in Black) © 2012 Magic Box

Veta „keď sa zjaví žena v čiernom, dieťa zomrie“ sa vo filme opakuje niekoľko krát. Ani samotný Kipps už nakoniec nedokáže poprieť, že v dedine a v dome sa deje niečo iracionálne.

Radcliffe sa svojej úlohy právnika zhostil výborne, jeho výkon bol presvedčivý a určite mu táto úloha pomôže aspoň čiastočne sa odpútať od nálepky „toho, čo hral Harryho Pottera,“ hoci úplne sa jej nezbaví nikdy. Do očí bije akurát fakt, že na vdovca so štvorročným synom pôsobí trocha primlado, za čo ale on nemôže.Na svoje si prídu ľudia, ktorí sa radi boja a majú radi Anglicko zo začiatku 20 storočia. Treba ale odporučiť, aby rodičia nebrali svoje mladšie ratolesti do kina kvôli Radcliffovi, pretože hoci aj posledný Potter bol miestami temný, tu hrozí možno aj skorší odchod z kinosály, pretože ľakačiek je tu viac než dosť.