Zack Snyder's Justice League © 2021 HBO Zack Snyder’s Justice League © 2021 HBO

Po štyroch rokoch neutíchajúceho dovolávania sa fanúšikov po pôvodnej nezostrihanej verzii sme sa konečne dočkali a Zack Snyder nám naservíroval svoj epický štvorhodinový kolos. Podľa očakávaní doručil lepší výsledok ako bol nesúrodý zlepenec Jossa Whedona, ktorý išiel do kín v roku 2017. Producenti Snydera tentoraz vôbec nebrzdili a dostal tak šancu ukázať svoju pôvodnú víziu v celej jej veľkoleposti.

Originálny názov
Zack Snyder's Justice League

akčný, dobrodružný, fantasy
2021 / 242 min. / MP 18
USA

Réžia
Zack Snyder
Scenár
Chris Terrio

Jednotlivé postavy dostali oveľa viac priestoru a viaceré už nepôsobia dojmom, že sú iba do počtu. Cyborg (Ray Fisher) prežije celý svoj origin, lepšie pochopíme Flashove (Ezra Miller) motivácie. Jason Momoa je ako Aquaman trošku upozadený, no ten dostal svoj vydarený sólo film. Ben Affleck je vo svojej snahe vyskladať tím obrancov planéty oveľa viac presvedčivý. Síce počtom utrpeli jeho scény v kostýme Batmana, no ako Bruce Wayne podáva skvelý výkon. Jeho dialógy s Alfredom (Jeremy Irons) vám utkvejú v pamäti.

Najočividnejší rozdiel medzi kinoverziou Justice League a Snydercutom je akčná scéna v úvode, kde Wonder Woman v podaní krásnej Gal Gadot zastaví bandu teroristov v banke. Táto pasáž nemôže byť odlišnejšia. Dokonale ilustruje režijné poňatie oboch autorov. Temnejší Snyderov tón hrá v prospech dramatizácie, ubralo sa na farbách a pridalo na emóciách. Snyder vyoperoval nepatričný Whedonov humor, ktorý podkopával celé doterajšie ladenie prepojeného DC vesmíru. Väčší priestor dostal aj záporák Steppenwolf (Ciarán Hinds). Dozvieme sa prečo tak zúfalo potrebuje nájsť všetky tri materské kocky.

Amazonky pod vedením nebojácnej kráľovnej Hippolyty (Connie Nielsen) taktiež navýšili počet svojich scén. Vesmírny pán temnôt Darkseid sa ukáže v celej svojej ohavnosti. Paradémoni viac necítia ľudský strach, utrápená Lois Lane (Amy Adams) nedokáže písať pre Daily Planet a ďalších drobných rozdielov medzi oboma verziami nájdeme neúrekom. Rozšírená verzia oveľa lepšie pracuje s postavami, dianie viac dáva zmysel. Nebojte sa ani mamutej dĺžky filmu, výsledných 242 minút uplynie pomerne rýchlo. A hoci je zápletka totožná, záver je úplne iný. Superman (Henry Cavill) zažije oveľa prepracovanejší návrat medzi hrdinskú elitu a predvedie svoj známy čierny oblek.


Zack Snyder’s Justice League © 2021 HBO

Hardcore fanúšikovia zaslúžene vynášajú Zacka Snydera za perfektný fanservis na piedestál komiksových tvorcov, bežní diváci to vo výsledku majú o niečo ťažšie. Snyder sa nevyhol svojím typickým režisérskym neduhom. Digibordel oveľa viac upozorňuje na nevyváženú kvalitu trikov. Režisér sa zacyklil v nekonečnom počte videoklipových spomaľovačiek, ku ktorým hrá absolútne nepasujúca hudba. Pôsobí to enormne rušivo. Soundtrack prešiel kompletnou zmenou a musím povedať, že nanešťastie k horšiemu.

Krátenie minutáže aspoň o hodinu by projektu prospelo. Dodalo by filmu väčšiu naliehavosť. Snyder chce toho totiž vyrozprávať príliš veľa. Pokojne by to vydalo na dva samostatné filmy, ako to urobil konkurenčný Marvel v prípade finále Avengers. Postapokalyptický epilóg pôsobí celkom navyše, no dočkáme sa vysnívanej interakcie Batmana s Jokerom. Jared Leto v krátkom vstupe obhajuje svoje herecké poňatie chechtajúceho sa princa zločinu.

Justice League Zacka Snydera je podľa očakávaní úplne odlišný film. Jednoznačne vydarenejší a opulentnejší. Doprial by som režisérovi príležitosť vytvoriť vysnívané pokračovanie. Avšak v menej ambicióznom merítku. V tomto prípade by totiž menej bolo rozhodne viac.