Originálny názov: Enchanted

Žáner: komédia/rodinný/fantasy
Minutáž: 107 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Kevin Lima
Scenár: Bill Kelly
Kamera: Don Burgess
Hudba: Slan Menken, Stephen Schwartz
Hrajú: ulie Andrews, Amy Adams, James Marsden, Idina Menzel, Susan Sarandon, Patrick Dempsey, Timothy Spall

ZacarovaniTak trochu Popolušky, za hrsť Snehulienky, kúsok Šípkovej Ruženky a Alicino blúdenie v krajine zázrakov. Aj takto sa dá v stručnosti popísať jeden z najnovších počinov produkčnej spoločnosti Walta Disneyho. Začarovaní sú efektným žánrovým mixom notoricky známych rozprávok, ktoré budú v západnej kultúre prežívať možno i naveky.

Príbeh sa točí okolo mladej a krásnej, no najmä rozprávkovo naivnej princeznej Giselle (Amy Adams), ktorú zlá kráľovná Narissa (Susan Sarandon) zavrhne do súčasného sveta. Princezná sa tak musí za pomoci rozvodového právnika Roberta (Patrick Dempsey) obracať v reálnom New Yorku, aby čo najskôr stihla svadbu s princom Edwardom (James Marsden). Do skutočného sveta plného zázrakov však prichádza viacero „Alíc“. Okrem princa sa cez poklop kanalizácie dostáva na svetlo sveta i zlovestne falošný Nathaniel (Timothy Spall) podporujúci kráľovnine intrigy a neodolateľný čipmank (severoamerická veverička), ktorého si obľúbi hádam každý milovník prírody.

Réžie Začarovaných sa ujal Kevin Lima, ktorý ma na konte animovaného Tarzana spred deviatich rokov, či nie príliš vydarených 102 Dalmatínov. Začarovaní sú v jeho prípade bezpochyby správnym výberom. Film nenudí ani chvíľku aj vďaka nápaditému scenáru, ktorý vzišiel z pera Billa Kellyho. Jeho najsilnejšou časťou sú bravúrne vykreslené postavy, ktoré sú miestami také absurdné, až sú smiešne. Príbeh samotný nie je extrémne inovatívny, no šikovnou hrou s už použitým a stokrát videným materiálom je vynikajúcim podkladom pre rodinnú zábavu na príjemné popoludnie.

Zacarovani Zacarovani

Aby sme však len nechválili, scenár disponuje i dejovou povrchnosťou, keď nám zabúda vysvetliť isté skutočnosti (ako napokon našiel princ Edward svoju Giselle, či ako môže pouličný spevák poznať pesničku z rozprávkového sveta) a niekoľkými nadbytočnými stránkami. Z môjho pohľadu ide najmä o záverečnú povrchnú bitku s drakom, ktorú si mohli tvorcovia odpustiť, prípadne ju mohli o pár minút natiahnuť, aby sme si ju vôbec stihli všimnúť.

Za pozornosť určite stoja tanečné choreografie a skladby z notového zošita ostrieľanej tvorivej dvojice Menken/Schwartz, z ktorých až tri boli nominované na tohtoročných Oscarov. Efekty sú na súčasným publikom požadovanej, ale predsa len priemernej úrovni. Začarovaní sa svojou koncepciou približujú k Hviezdnemu prachu, kde tiež išlo o to, ako sa ozvláštni pomerne jasný a predvídateľný príbeh, pričom sa použili nie práve najdrahšie efekty. Niektoré zato fungujú veľmi príťažlivo, za všetky spomeniem veľmi nápadité 3D leporelo.

Zacarovani Zacarovani

Úvodná animovaná desaťminútovka je vydareným odrazovým mostíkom výsostne zábavného filmu, ktorý naberá jasnejšie kontúry až v čase, keď si divák začína uvedomovať rozdiel medzi svetom rozprávok a svetom reálnym. Až tam sa začína to pravé orechové zauzľovanie, ktoré so sebou prináša otrávené jabĺčka zo Snehulienky, či Gisellino váhanie medzi láskou reálnou a rozprávkovou.

Formálne sú inkriminované dva svety vyčlenené veľmi jasne. Dimenzia rozprávok je animovaná, reálny svet je hraný. Tvorcom slúži ku cti, že sa im podarilo rozdiely medzi dvoma dimenziami vykresliť prostredníctvom postáv tak explicitne, aby sa pritom zabávali i malé deti. Rozprávkový svet je priam prepchatý stereotypmi naivných postáv, večne spievajúcim princom, krásnou blonďavou princeznou, ktorú milujú hádam všetky zvieratká v lese, zlou, čiernou kráľovnou, ktorej chýba k imidžu hádam len zrkadielko, no za to ju zvečňuje niekoľko vystrihaných kríkov. Oproti tomu, reálny svet je jednoducho povedané, suchý. Ale pozor! Nie pre našich rozprávkových hrdinov. Práve rozpoznávanie nepoznaného zapríčiňuje, že rozprávkové postavičky atakujú obrovské zvery (teda autobusy), rozprávajú sa s televízormi a uchádza im zmysel pre takú príjemnú aktivitu, akou je obyčajné rande. Hlavným „naivným hlupákom“ je princ Edward, ktorého dokonale stvárnil James Marsden. Zahanbiť sa nedala ani krásna Amy Adams v role princeznej Giselle, ktorá si za svoj výkon vyslúžila nomináciu na Zlatý Glóbus.

Zacarovani Zacarovani

Princezná Giselle si so sebou do reality prináša niekoľko „zlozvykov“, ktoré sa v jemne vzdelávacej náladičke pranierujú miestami pozitívne ako príklady pre realitu (upratovanie za pomoci hmyzu a vtáctva), no sem-tam vyzdvihujú nie práve najšťastnejšie rozprávkové zlozvyky najmä v kontraste s reálnym svetom, ktorý len ťažko pripúšťa napríklad svadbu po rýchlej, v tomto prípade jednodňovej, láske.

Vtipný a jednoduchý, miestami ironický a lahodne pohodlný film. Aj taký je, zo žánrového hľadiska, ťažko uchopiteľný snímok o začarovaných. Tu i tam je to bláznivá komédia, inokedy romantický film, prostoduchý chytľavý muzikál a vlastne i hraná a animovaná rozprávka zároveň. Tento žánrový mix chutí naozaj dobre.

Nedajte sa však zmýliť vrcholne gýčovým začiatkom. Napokon vám aj tak nezostane nič iné, len súhlasiť s tým, že to je vlastne to, čo ste chceli vidieť. A napokon, ak sa vám páčil výborný Hviezdny prach, po odsledovaní Začarovaných budete takmer rovnako spokojní. A tí najmladší hádam ešte viac.

/