SpeedRacerFilm Matrix vyrobil v roku 1999 poriadne veľký rozruch, keď sa jednalo o mimoriadne zaujímavý film, ktorý vhodne miešal dokopy prvky sci-fi, konšpirácie a sveta v rámci nášho sveta (aj keď treba povedať, že viaceré prvky filmu boli “inšpirované“ inými filmami). Matrix bol navyše ešte veľmi kvalitne urobený a filmový “zázrak“ bol na svete, keď sa film v krátkej dobe stal kultom a nasledovali aj ďalšie dva diely, ktoré sa ale jednotke ani zďaleka nevyrovnali. Tvorcovia Matrixu, bratia Wachowski, si po dokončení trilógie dali istý čas pauzu, keď medzitým stihli napísať scenár k filmu V ako Vendeta. Čoskoro sa ale začne v kinách premietať film, na ktorom sú podpísaní aj ako režiséri. Speed Racer.

Speed Racer je hraná verzia japonského kresleného seriálu, ktorý bol veľmi populárny v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Hraný film podľa seriálu sa pripravoval od roku 1992, keď sa pri projekte menili rôzne mená, napríklad sa objavilo aj meno Johnnyho Deppa ako hlavného hrdinu a na mieste režiséra mali byť tvorcovia ako Alfonso Cuarón, alebo Gus van Sant. Projekt sa ale viackrát prerušil pre problémy s financovaním a navyše aj postupné odstupovanie tvorcov od projektu nebolo veľmi prospešné pre výrobu filmu. V roku 2006 sa ale k projektu dostali spomínaní bratia Wachowski, ktorí spolu s producentom Joelom Silverom začali naplno pracovať na scenári a rozhodli sa Speed Racera urobiť tak, aby naňho mohlo ísť čo najširšie publikum, čoho dôsledkom je aj cenzorské hodnotenie G pre filmu, ktoré označuje filmy pre všetky vekové kategórie.

SpeedRacer SpeedRacer

Po napísaní scenáru sa tvorcovia presunuli do okolia nemeckého hlavného mesta Berlín, kde začali 5. júna 2007 natáčať prvé scény v Babelsberg Studios. Filmári dokonca dostali finančné prostriedky aj od nemeckej vlády vďaka tomu, že natáčajú práve v Nemecku. Celý film sa točil pred zeleným plátnom a v Nemecku zostal štáb šesťdesiat dní. Wachowski prvýkrát pri výrobe filmu použili kameru na high-definition video a digitálne efekty pre film vytvorili tak, aby film pôsobil zároveň moderne aj nostalgicky. Pre film tvorcovia zakúpili aj práva na hudbu a niektoré zvuky z pôvodného animovaného seriálu.

Hlavný hrdina príbehu Speed (Emile Hirsch) je mladý, ambiciózny a trochu aj drzý pretekár na rýchlych autách. Jeho jazdný štýl je nebezpečný a jeho protivníci si nikdy nemôžu byť istý tým, čo urobí. Blížia sa veľké preteky cez celú krajinu, kde bude môcť Speed naplno využiť vynález svojho otca, super rýchly Mach 5. Tieto preteky v minulosti zobrali život jeho staršiemu bratovi a navyše Speed ma proti sebe silného protivníka v podobe Racera X (Matthew Fox). Preteky na život a na smrť sa môžu začať…

SpeedRacer SpeedRacer

Keďže je Speed Racer koncipovaný ako rodinný film, tak sa okrem nízkej prístupnosti autori zamerali aj na cielený marketing pre film, ktorý stál okolo 80 miliónov dolárov. Do reklamnej kampane k filmu sa zapojili firmy ako LEGO a Mattel, ktoré budú vyrábať hračky s motívmi filmu, alebo napríklad aj firma McDonald’s. Takisto sa čoskoro objavia aj počítačové hry inšpirované filmom. Cieľ tejto kampane priznali aj samotní tvorcovia. Chcú, aby bol úspech filmu tak veľký, aby mohli natočiť pokračovanie. Či sa im to ale podarí zistíme až o niekoľko mesiacov. Vtedy budeme mať za sebou aj slovenskú premiéru, ktorá je naplánovaná na dátum 15. mája 2008.