Wolfwalkers © 2020 Apple TV+ Wolfwalkers © 2020 Apple TV+

Streamingová služba jablkovej firmy Apple TV+ miesto kvantity stavila na kvalitu. Noviniek vydáva mesačne len zopár, väčšina z nich však stojí minimálne za zmienku a niektoré aj za pozretie. Po zaujímavých seriáloch a filmoch to skúša aj na poli animovaného filmu.

Originálny názov
Wolfwalkers

animovaný, fantasy, dobrodružný, rodinný
2020 / 102 min. / MP
Írsko / USA

Réžia
Tomm Moore
Scenár
Will Collins

Wolfwalkers sú príbehom spájajúcim históriu a fantasy. Malá Robyn (Honor Kneafsey) je nebojácnym dievčaťom, lovkyňou, ktorá sa z Anglicka dostala do Írska. Polosirota sem pricestovala kvôli práci svojho otca Billa (Sean Bean). Ten dostal za úlohu pomôcť ochrániť opevnenú dedinu od vlkov. Zvieratá z lesa berú miestni ako nebezpečenstvo, podľa skúseností niektorých drevorubačov však majú vlci schopnosť liečiť. Lesov však ubúda, vlci prichádzajú o svoj domov a preto bojujú o prežitie.

Robyn sa nepáči prísna ruka jej otca, čo najskôr by sa totiž chcela stať lovkyňou. Sama sa preto vydáva do lesa. Skamaráti sa s dievčatkom Mebh (Eva Whittaker) meniacim sa v noci na vlčicu. Medzitým sa naplno rozrastá boj medzi miestnymi a vlkmi a nech už sa to tunajším obyvateľom páči alebo nie, vlci budú musieť ustúpiť. Lord Protector (Simon McBurney) je totiž neúprosný a neznesie, ak niekto neuposlúchne jeho rozkazy – nemá s ním zľutovanie. Nech už ide o človeka alebo o vlka.

Príbeh a ani animácia mi na prvé počutie a pozretie propagačných materiálov neulahodili, aj tak som sa však rozhodol dať filmu šancu. Dej sa rozvetvil zaujímavo, nebol príliš jednoduchý, ako by sa možno od rozprávky dalo očakávať. Tvorcovia vystavali slušný rodinný príbeh, ktorý by sa uplatnil aj ako hraný film. Pochopia ho deti aj dospelí, vďaka univerzálnosti deja je vlastne ťažké povedať, komu je skôr určený.

Na animáciu si budete chvíľu zvykať, po pár minútach sa vám však dostane pod kožu. V ostrých rysoch zobrazený príbeh súboja človeka s prírodou sa obmedzuje na menšiu farebnosť, ktorá je však vítaná, pretože dodáva snímke stredoveký nádych. Atmosféru dotvára aj soundtrack, ktorý spomínaný nádych ešte viac podčiarkuje.

Možná podoba Wolfwalkers s Avatarom (bez romantickej zápletky) v zásade nevadí. Veľmi pekne je tu podaný vzťah otca s dcérkou, ale aj kamarátstvo dievčat, ktoré sú z iného sveta a napriek tomu si rozumejú. Príbeh sa môže zdať podobný rôznym iným rozprávkam, napriek tomu má dostatok originálnych prvkov, ktoré dajú na rôzne podobnosti zabudnúť.

Film o Vlkochodcoch a ich boji s ľuďmi je výnimočný vo viacerých aspektoch a Apple TV+ si ním pripísal ďalší slušný zárez. Snímka pre celú rodinu v sebe nesie okrem krásneho posolstva a univerzálneho príbehu aj príjemné hlasy dabujúcich hercov. Všetky dobré prvky do seba zapadli natoľko, že s čistým svedomím môžem prehlásiť, že ide o jeden z najlepších filmov minulého roka. Ak by vyhral Oscara v kategórii pre najlepší animovaný film, nebudem prekvapený.