Vo veľkom štýle, 2017 © Continental Film

Michael CaineMorgan Freeman vyrazili do akcie vo veľkom štýle. Herecké esá nezostali nič dlžné svojej povesti a naozaj sa na nich môžete tešiť. Samotný film však trochu za veľkým štýlom pokrivkáva.

V poslednej dobe akoby sa vrece roztrhlo s filmami, v ktorých sa hviezdy starších ročníkov snažia o veľký návrat. Herci ako Silvester Stalone, Robert DeNiro či Michael Douglas ešte stále majú čo povedať a dokazujú, že pár vrások navyše a nejaká tá artróza ich pri hereckých výkonoch nezastaví.

Originálny názov
Going in Style

komédia, krimi
2017 / 96 min. / MP 12
USA

Réžia
Zach Braff
Scenár
Theodore Melfi, Edward Cannon
Divákov to, samozrejme, baví, nech sú už dôvody úspechu filmov akékoľvek. Je totiž veľmi sympatické, že sa neboja priznať si svoj vek a berú to s humorom. Keď sa ale filmov s tematikou „staroba nie je choroba“ vyrojí v priebehu krátkej doby hneď niekoľko, hrozí, že sa nám trochu prejedia a začneme v nich čítať ako v otvorenej knihe – skrátka už tak trochu tušíme, čo asi príde. A to je i prípad filmu Vo veľkom štýle.

Režisér Zach Braff stavil na skvelých hercov a urobil dobre. Scenár je ale viac-menej postavený len na niekoľkých humorných scénkach a vtipných dialógoch postáv, a tak má film trochu tendenciu vliecť sa. Hlavne scény „príprav pred akciou“ sú rozvoľnené a na niekoho môžu pôsobiť nudne. Ale nakoniec, asi na to má tento film trochu právo, vzhľadom na vek jeho predstaviteľov.

Pozrime sa bližšie na to, čo vás v kine čaká. Traja kamaráti a dlhoroční spolupracovníci si užívajú priemerný americký dôchodok. Chodia spolu hrať petang, navštevujú miestny klub seniorov, sledujú reality show (najradšej majú tú na štýl „hľadá sa manžel“) a niektorí z nich sa tešia zo svojich vnúčat. Najmä Joe, ktorého stvárňuje Michael Caine.

A je to práve Joe, ktorý jedného dňa zistí, že mu banka zvýšila poplatky za hypotéku. Nezostáva mu nič iné, než túto inštitúciu navštíviť a prísť veci na koreň. Keď sa márne dožaduje vysvetlenia, vtrhnú do banky lupiči a s noblesou si odvezú niekoľko miliónov. Joe je z celej akcie priam unesený a svoj zážitok kvetnato popisuje nielen polícii, ale i svojim kamarátom. Ani jeden z nich však netuší, že práve táto skúsenosť ich inšpiruje k niečomu veľkému.

© Continental Film

Prichádza totiž rana pod pás a spúšťač ďalších udalostí. Oznámenie o pozastavení financovania dôchodkov bývalým zamestnancom poriadne zamáva s finančnou situáciu všetkých troch pánov. Joe, Albert (Alan Arkin) i Willie (Morgan Freeman) to však nenechajú tak a v ich hlavách sa zrodí neuveriteľný plán.

„Vylúpime banku a svoje peniaze si vezmeme späť! Ani o cent navyše a keby náhodou, tak to dáme na charitu!“ Cieľ je tak jasný, ale prekážok na budúcich lupičov číha hneď niekoľko. Tou hlavnou je, samozrejme, ich vek. Sú pomalí, neobratní, ale hlavne, nemajú žiadne skúsenosti. Takže potrebujú pomoc. Obrátia sa na miestneho podvodníka, ten ponuku príjme a začína sa veľká show.

Prípravy idú podľa plánu, avšak, ako to už v amerických komédiách býva, pri akcii sa nastanú komplikácie. Takže sa môžete tešiť na úsmevné chvíľky, trochu drámy, ale i sarkazmu a láskavého humoru.

Film Vo veľkom štýle je oddychová komédia, ktorá splnila svoj účel. Má pobaviť, a to sa jej, aj napriek už spomínaným vlečúcim sa momentom, celkom darí. Navyše, ak v tomto filme hrá aj jeden z vašich obľúbených hercov, nebudete sklamaní.

Nezabudnite si so sebou vziať pukance a hlavne pozor na peňaženku. To viete, už ani starší páni nie sú veľmi dôveryhodní.