Venom (2018) © ItaFilm Venom (2018) © ItaFilm

Po vydarenom návrate Spider-Mana do náruče Marvelu sa Sony pokúša oživiť svoj vlastný filmový vesmír bez prítomnosti pavúčieho muža. Prvou lastovičkou je origin príbeh jeho najobávanejšieho protivníka, Venoma. Po všeobecne nepriaznivých recenziách to však krvilačný symbiont z vesmíru nebude mať jednoduché.

Originálny názov
Venom

horor, akčný, sci-fi
2018 / 112 min. / MP 12
USA

Réžia
Ruben Fleischer
Scenár
Jeff Pinkner, Scott Rosenberg, Kelly Marcel
Príbeh čerpá v prvej tretine inšpiráciu priamo z komiksu. Eddie Brock (Tom Hardy) je úspešný investigatívny novinár, ktorý si kvôli vlastnej arogancii pokašle jedným pichnutím do osieho hniezda celý život. Krok vedľa predstavuje útočné interview s maniakálnym megalomanom Carltonom Drakeom (Riz Ahmed). Obviní ho z viacnásobného úmrtia obetí počas jeho šialených experimentov, čo Eddiemu zaručí expresného padáka, rovnako ako jeho priateľke Anne (Michelle Williams), ktorá sa s ním následne rozíde.

Zlomený Brock sa snaží objasniť záhadné smrteľné pokusy, no miesto toho sa v laboratóriu nakazí jedným z vesmírnych symbiontov. Mimozemská čierna hmota parazituje na svojom hostiteľovi a zároveň mu dodáva agresivitu, nadprirodzenú silu či rôzne ďalšie nezvyčajné schopnosti. Eddie si na svoje nové možnosti veľmi rýchlo zvykne a medzi ním a Venomom vzniká nerozlučné puto.

Režisér Ruben Fleischer prináša výrazne temnú komiksovku s miestami až hororovou atmosférou, do ktorej sa mu podarilo po vzore jeho Zombielandu (2009) prepašovať solídnu porciu čierneho humoru. Tom Hardy podáva bizarný výkon tragikomického zatratenca, ktorý sa snaží vyrovnať s mimozemským parazitom po svojom, čo ho stavia do zábavných situácií. Medzi najvydarenejšie scénky filmu patrí ukojenie mučivého hladu v reštaurácii, či rozpravy Venoma s Eddiem, počas ktorej si vysvetľujú pravidlá svojho spolužitia. Z akčných sekvencií vás upúta zbesilá jazda na motorke, či čistka ozbrojenej jednotky.

Zamrzí však zásah Sony, ktoré na poslednú chvíľu nanútilo režisérovi prístupnosť od 13 rokov, čo obmedzilo zopár odhryznutých hláv v detaile a najmä správy o 40-tich minútach vystrihnutých scén, ktoré mohli celkové vyznenie filmu nasmerovať úplne odlišnou cestou.

Venom (2018) © ItaFilm

Z filmu cítiť zásadné krátenie, ktoré sa odzrkadlilo na urýchlenej zmene orientácie z podlého Venoma v dobráckeho superhrdinu, ktorý sa v okamihu rozhodne spasiť osud našej planéty. Tom Hardy robí, čo môže, no mohli sme dostať úplne odlišný film. Takto sledujeme čiernohumorný komiks priemernej kvality, ktorý vás síce zabaví, no na zadok si z neho nesadnete. Nevyužitá Michelle Williams vyznieva plocho a indický boháč Drake (Riz Ahmed) balansuje na hrane trápnosti, hoci jeho mimozemské alter ego Riot by znieslo o niečo viac priestoru.

Venom patrí k najsilnejším Spider-Manovým protivníkom, preto jeho uchopenie ako hrdinu nepovažujem za šťastné. Pozitívne však hodnotím hororovú atmosféru, ktorej výrazne napomohla hudobná zložka skladateľa Ludwiga Göranssona. Aspoň v tomto sa Sony rozhodlo ísť vlastnou cestou a odlíšiť sa od zavedenej šablóny Marvelu.

Samotné stvárnenie Venoma sa tvorcom veľmi vydarilo, symbiont ako by vypadol z komiksových políčok. Jeho hlas okamžite zaujme a netradičná osobnosť si diváka dokáže získať behom pár minút. Z tohto hľadiska nie je čo vytknúť. Myslím si, že by bolo oveľa zaujímavejšie sledovať Venoma, ak by ostal v polohe arcilotra. Sony sa však bálo odvážne zariskovať, tak tu miesto toho máme (len) ďalšieho, hoci trochu neortodoxného, hrdinu. Návšteva kinosály v treťom rozmere nie je nevyhnutná, v polovici filmu 3D aj tak prestanete vnímať. Nezabudnite na tradičný potitulkový dôvetok. Woody Harrelson v ňom naznačí, že ak sa Venom prebojuje návštevnosťou k druhému dielu, bude to poriadny masaker.