Veľký kaňon © 2023 ASFK Veľký kaňon © 2023 ASFK

Pavol Barabáš je legenda, o tom nemôže byť pochýb. Aj po rokoch vie prekvapiť, priniesť zaujímavý príbeh a vizuálom aj obsahom nalákať ľudí k dobrodružstvám. V jeho najnovšom počine je upriamená pozornosť na vodákov a na príbeh plný neporušenej prírody a pocty zosnulému kamarátovi.

Originálny názov
Veľký kaňon

dokumentárny
2023 / 64 min. / MP
Slovensko

Réžia
Pavol Barabáš
Scenár
Pavol Barabáš

Aktuálne sa do kín dostal Veľký kaňon. Film aj ústredná výprava sú poctou Jožkovi Černému. Zo spomienok aj zo záberov z jeho života, ktoré sa v úvode snímky objavia, pochopíme, že bol vodákom zdolávajúcim náročné výzvy na veľkých riekach, ale tiež popularizátorom tohto športu. Mnohých inšpiroval a presvedčil, aby sa k nemu pridali, alebo aby šli v jeho stopách.

Práve na jeho počesť sa vydáva výprava jeho nasledovníkov, zahŕňajúca aj jeho synov, do Grand Canyonu. Splaviť rieku Colorado bolo Jožkovým snom, splnenia sa už nedožil. Je to aj preto, že dostať povolenie, je tu takmer nemožné. Kedysi bola čakacia doba aj vyše 30 rokov. Dnes musíte o možnosť splavu zabojovať v akejsi lotérii. Šanca na výhru? Len niečo viac ako jedno percento.

Predsa len sa to po veľkých strastiach podarilo. Pôvodný termín bol apríl 2020. Vtedy však, vinou lockdownu, nebolo možné do USA cestovať. Napokon vyšiel plán B. Zaujímavá partia v niečo vyše hodinu trvajúcej snímke zdoláva iné pereje, než na aké je zvyknutá. Zmena však nie je len vo vode, ale aj na súši. Pri splavovaní platia veľmi prísne pravidlá – od tých pre varenie večere, cez zbavovanie sa odpadu až po osobnú hygienu či všetky „toaletné úkony“. Aj o tom je veľká časť dokumentu, približujúca prechod miestami, na ktoré je inak nemožné sa dostať.

Úvod filmu prináša milý pohľad na muža, ktorému je celá cesta venovaná. Priznávam však, že na mňa pôsobil príliš rozvláčne. Všetky propagačné materiály k filmu ma lákali do Grand Canyonu a ja som sa už nevedel dočkať.

460 kilometrov dlhá cesta začína u rangera, ktorý kontroluje, či a ako dobre je výprava pripravená. Práve to šokujúce množstvo pravidiel a detaily sú azda ešte fascinujúcejšie, než samotná výprava a obrazy nedotknutého kaňonu a rieky opradenej legendami.

Veľký kaňon © 2023 ASFK

To, samozrejme, nie je kritika spomínaných nádherných záberov. Pohľady z výšky sú divákovi dávkované veľmi dobre, v správnom načasovaní, neraz prekvapia svojou majestátnosťou. Tú im dodáva aj to, že Barabáš ich spomaľuje, aby vynikli na popredí hovoreného slova. Oceňujem aj zaujímavé zábery Las Vegas, ktoré sa na počutie do tohto dokumentu nehodia. V kontexte, do ktorého režisér túto časť zasadil, však naozaj vyniknú.

Veľký kaňon nám napokon ukáže aj to, prečo má rieka Colorado svoj názov, prečo ju verejnosť musí zoširoka obchádzať, ale napríklad aj vysvetlí, kedy musia vodáci bozkávať svojim kamarátom nohy.

Novinka od slovenského režiséra Pavla Barabáša je krásnou poctou jeho nebohému kamarátovi. Napriek zopár drobnostiam vás uchváti aj v prípade, že dokumentárne filmy nepatria medzi tradičný program, ktorý si v kine vyberáte. Príbeh z Grand Canyonu je pútavý vizuálne aj obsahovo, preto som išiel s hodnotením tak vysoko.