Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One © 2023 CinemArt Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One © 2023 CinemArt

Dynamické duo Tom CruiseChristopher McQuarrie prinášajú ďalšiu nálož explozívnej špionážnej akcie. Tentoraz Ethan Hunt so svojím tímom IMF pátra po tajomnom kľúči schopnom odomknúť skazu civilizácie, no nikto presne netuší akou formou. Nebezpečná zbraň láka svojou ultimatívnou mocou šialencov po celom svete. Huntova misia znie jasne: získať kľúč a odhaliť akú zbraň masového ničenia presne odomyká. Navyše sa vynára hrozba z minulosti, nebezpečný Gabriel (Esai Morales), ktorý sa vyžíva v spôsobovaní emočného utrpenia. Ethanovi blízki sú v nebezpečenstve a pre splnenie misie bude musieť prehodnotiť, čo je pre neho najdôležitejšie.

Originálny názov
Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One

akčný, dobrodružný, triler
2023 / 164 min. / MP 12
USA

Réžia
Christopher McQuarrie
Scenár
Christopher McQuarrie

Po ťažkotonážnom šiestom diele sa aktuálna sedmička vydala odľahčenejšou hravou cestou, v ktorej sa upustilo od dramaticky temného tónu a výrazne pribudol humor. Režisér McQuarrie má cit pre situačné vtipy, ktoré Tom doladil bezchybným časovaním k dokonalosti. Najsilnejšou devízou siedmej misie je však hmatateľná chémia medzi Cruiseom a Hayley Atwell, stvárňujúcou šikovnú vreckárku Grace. Jej postava vniesla do série potrebný svieži vietor a zároveň nové možnosti ako motivovať Ethana k ďalším bláznivým kaskadérskym kúskom.

Divák sa vďaka hlavným ťahúňom deja nestratí v záplave postáv, ani v ich neprehľadnej spleti motívov. Namiesto zmätočných dialógov sa publikum môže sústrediť na adrenalínové atrakcie, ktorými siedma misia vôbec nešetrí. Akčné scény predvádzajú štandard aktuálneho hollywoodskeho remesla, no v sérii sme videli už aj dychberúcejšie sekvencie. Nie že by nové Cruiseove eskapády neboli dostatočne nápadité, či šliapali málo na hranu, no vyslovene na zadok sa z nich neposadíte. V pamäti vám istotne uviazne vydarená naháňačka ulicami Ríma v komicky malom žltom fiate 500 či atmosférická bitka v stiesnenej uličke Benátok. Finále v nezastaviteľnom vlaku nezloží nohu z plynu. Zaujímavé je, že dlhodobo propagovaný zoskok zo skaly na motorke vo výsledku vôbec nevyznieva tak pozoruhodne, akým sa zdal pri samotnom nakrúcaní. Pozornosť tak na seba strhne najmä scéna havárie vlakovej súpravy Orient expresu.

Nie je určite jednoduché vymýšľať stále nové a nové atrakcie, ktoré by prekonali tie predošlé. Siedmemu Ethanovmu dobrodružstvu sa to tak celkom nepodarilo, no napriek mamutej dĺžke 164 minút sa nestihnete nudiť. Na to sú Tom Cruise s režisérom McQuarriem príliš veľkí profesionáli. Čo vyslovene zamrzí je odchod jednej obľúbenej postavy, ktorá už zdá sa ďalej nemala v sérii využitie. Konkrétna rozlúčka mi však príde nedotiahnutá až nedôstojná, vzhľadom k jej doterajšiemu významu.

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One © 2023 CinemArt

Aj v tomto prípade je diskutabilné, či je aktuálne rozmáhajúci sa hollywoodsky neduh rozdeľovania filmov na dve časti skutočne nevyhnutný, alebo ide iba o kalkul zabezpečenia opakovanej návštevy kinosály. Mám túto špionážnu sériu rád, ale uspokojil by som sa aj s uzavretým príbehom bez zbytočne naťahovaných dialógov či ozrejmujúcich voiceoverov. Nevadí mi záporák v podobe umelej inteligencie s pomerne obohranou zápletkou. Na plátne sa toho deje stále dosť zaujímavého a zároveň neskĺzneme do parodického módu popierajúceho fyziku, aký dlhodobo predvádza Rýchlo a zbesilo. Desiaty diel sa navyše odohráva v tých istých uličkách Ríma, no IMF dáva Torettovej rodine po všetkých stránkach na prdel.

Tom Cruise beží aj po 60ke stále naplno a so svojím rozrastajúcim sa ansámblom kolegov ponúka solídne pokračovanie nesplniteľných misií, ktorému svedčí veľké plátno. Ak hľadáte adrenalínom nasiaknutý akčný blokbaster sezóny, ste na správnej adrese. Predpokladám, že klasicky opulentné akčné hody s ponorkou si Cruise šetrí do druhej časti Odplaty. Necháme sa prekvapiť už na budúci rok v júni.