Originálny názov: The Expendables

Žáner: : akčný, dobrodružný, thriller
Minutáž: 99 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 18

Réžia: Sylvester Stallone
Scenár: Sylvester Stallone, Dave Callaham
Hudba: Brian Tyler
Kamera: Jeffrey Kimball
Hrajú: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Randy Couture, Steve Austin, Terry Crews, Mickey Rourke, Bruce Willis, Arnold Schwarzeneger, Eric Roberts, Giselle Itié, David Zayas, Charisma Carpenter a ďalší

The ExpendablesDlhoočakávaný Stalloneho akčný trhák konečne prichádza aj do našich kín. Jeho tretí režijný počin v tomto tisícročí zaznamenal tretie kladné prijatie u publika i kritikov. Podľa ohlasov sa teda diváci majú na čo tešiť a určite nie bezdôvodne. Každý kto videl nového Rockyho alebo Ramba vie, čo približne môže očakávať, keďže popri réžii aktívne spolupracoval aj na scenári. Mimochodom sa hovorí, že Stallone písal scenár ručne a do jeho finálnej podoby ho prepracoval až 100 krát.

Príbeh sa točí okolo skupiny nájomných žoldnierov skutočne zvučných mien. Celej skupine šéfuje Barney Rosse (Sylvester Stallone), ktorý má na starosti Leeho Christmase (Jason Statham), Yina Yanga (Jet Li), Gunnara Jensena (Dolph Lundgren), Hale Caesara (Terry Crews) a Tolla Roada (Randy Couture). Bdie nad nimi ruka obchodníka Toola (Mickey Rourke), ktorý ich zásobuje zbraňami. Tento elitný tím si vyhliadne chlapík menom Church (Bruce Willis), ktorý od nich chce aby zlikvidovali diktátora Garzu (David Zayas), ktorý nesie zodpovednosť za smrť jeho dcéry. Nebudú to však mať ľahké. Na diktátorovej strane stojí okrem jeho urasteného bodyguarda (Steve Austin) aj agent CIA Monroe (Eric Roberts), ktorý prebehol na druhú stranu.

Sylvester Stallone ako Barney Ross, Jet Li ako Ying Yan, Randy Couture ako Toll Road, Terry Crews ako Hale Caesar a Jason Statham ako Lee Christmas v akčnom trileri The Expendables Sylvester Stallone ako Barney Ross a Mickey Rourke ako Tool v akčnom trileri The Expendables

Už so synopsy je jasné, že divák nemôže čakať priveľmi originálny dej, ale skôr čistokrvnú akciu. Niet sa čomu čudovať. Stallone sa už dávno vyjadril, že tento film bude hlavne potešením pre fanúšikov akčných filmov 80tych rokov a tento jeho zámer mu vyšiel. Aj keď to bol zámer riskantný. Dnešné akčné filmy sú predsa len o niečom inom, zameriavajú sa na širšie publikum, ktorým takýto typ takmer nepretržitej akcie práve vyhovuje. Očividne sa to oplatilo. Film pri rozpočte 80 miliónov dolárov zarobil do dnešného dňa vyše 250 miliónov, čo sa za úspech rozhodne dá považovať.

Ako bolo vyššie spomenuté, dej sa príliš nezaoberá osudmi hlavných hrdinov a ich psychológiou, divák teda nemá veľkú možnosť spoznať dôvody ich počínania a ich motiváciu. Nekladie ani dôraz na originalitu. Každý jeden žoldnier je špecialista na niečo iné, takže z tohto pohľadu sa môžete tešiť na skutočne pestrý repertoár zbraní a štýlov boja. Naskytuje sa tu možnosť užiť si takmer 100 minút kvalitnej akcie s minimom digitálnych trikov a kopou hlášok odkazujúcich na predošlú filmovú kariéru hlavných hrdinov. Aj preto je výhoda poznať aspoň ich najväčšie predchádzajúce hity. Highlightmi filmu sú určite scény typu súboj medzi Jet Lim a Dolphom Lundgrenom alebo vyšperkovaný rozhovor medzi Stallonem, Willisom a Schwarzenegrom v kostole, ktorý by divákovi mal vyčariť úsmev na tvári. Ak Vám tony nábojov a kvantum výbuchov naopak nič nehovoria, radšej sa mu oblúkom vyhnite a predídete tak zbytočnému sklamaniu.

Eric Roberts ako James Munroe a Steve Austin ako Paine v akčnom trileri The Expendables ason Statham ako Lee Christmas a Giselle Itié ako Sandra v akčnom trileri The Expendables

Hoci sa tento film určite nestane kultom, svoj zámer splnil viac než dobre a určite potešil mnoho fanúšikov poctivých akčných filmov. JCVD, Seagal, Snipes či Russel môžu teraz ľutovať, že Slyovu ponuku odmietli. Možno dostanú šancu v pokračovaní, ktoré naberá vďaka úspechu prvej časti vo svete stále reálnejšie kontúry.