Originálny názov: Superhero Movie

Žáner: paródia
Minutáž: 85minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Craig Mazin
Scenár: Craig Mazin
Kamera: Thomas E. Ackerman
Hudba: James L. Venable
Hrajú: Drake Bell, Sara Paxton, Christopher McDonald, Leslie Nielsen, Brent Spiner

SuperhrdinaV každom správnom superhrdinskom filme musí nabúchanému klaďasovi dýchať na krk rovnako našľapaný záporák. V hyper-extra-mega-turbo-ultra-bossa-nova záverečnom súboji už nerozhodujú ani tak „nadradené bojové schopnosti“ ako skôr morálna prevaha. Samozrejme, na strane superhrdinu. V čom spočíva?

Dnes sme už všetci odborníkmi na komiksy, nuž odpoveď je jednoduchá. Hrdina je morálne vyššie, pretože je mladý, pekný, má super kočku, je sirota (alebo aspoň z preriedenej rodiny), je to dobrý (americký) patriot… Zvýrazňujem najmä „mladý a pekný“. Mladosť a krása sa totiž rovnajú nesmrteľnosti. Každý, kto má vyše štyridsať, v podstate stojí nad hrobom. Dôkaz: záporák Hourglass (Presýpacie hodiny) musí každý deň vysať energiu jedného človeka, aby sa dožil večera. Inak: zoschnutie, staroba a smrť. Ešte inak: žiadny sex, vrásky, samota, senilita a SMRŤ.

Otrasné, nedokážem to pochopiť. Našťastie, v Superhrdinovi, najnovšej komiksovej paródii, tvorcovia nezabúdajú na zlaté pravidlo morálnej prevahy a my vždy vieme, komu treba tržať palce. Kladný hrdina Dragonfly (Vážka) je mladý (aj panic), (dajme tomu) pekný, má super kočku atď. Občas síce palce škrípu (dobrá blbosť, povedzme, že sa zatínajú v päsť): chalan disponuje iba priemernou inteligenciou, nadbytkom smoly a býva nechutný. No nikdy nie natoľko nechutný ako jeho strýko (či čo) pod maskou – bacha! – Leslie Nielsena. Budiž, poviete si: veď ide o paródiu.

Keď som už prezradil, že v obsadení sa poneviera aj Biely Vlas Nielsen, načim mi článok ukončiť. Pretože už viete, o AKÚ paródiu ide. Áno, aj na tie sme všetci odborníkmi. Skombinujte výstavbu postavy a príbehu zo Spidermana, Batmana, X-menov atď., čiže zo všetkých vychytených filmov v danom žánri za pár posledných rokov. Zvlášť sa sústreďte na tzv. kultové scény (napr. tú, kde v daždi Spiderman bozkáva Mary Jane zavesený dolu hlavou z požiarneho rebríka – viď foto). Pridajte vlastnú tvorivosť, tj. vtipy o metabolizme, pohlavných orgánoch a každej celebrite, na ktorú si pri písaní scenáru spomeniete. A hlavne, nezabudnite to celé zasadiť do prostredia dôverne známeho svojej cieľovej skupine – na strednú školu.

Superhrdina Superhrdina

Jednu vec robiť nemusíte. Odkazovať svojim divákom v závere širokouhlým titulkom, že budú žiť večne. Pochopia sami. Pre nich, na rozdiel od nás, neexistujú nijaké termíny. Im sa piesok v hodinách (ani len do zmeny férovej meny) nepresýpa.

/