/PineappleExpressKomediálna zápletka sa môže týkať veľkého množstva vecí. Môže byť o dvoch rozdielnych policajtoch, o starej babke vyháňajúcej svojich podnájomníkov, ale pokojne aj o milovníkoch inhalovania konopného dymu. Komédie o huličoch marihuany majú dokonca svoj vlastný podžáner filmových komédii (po anglicky sa nazývajú Stoner film) a dve známejšie sa dostali aj ku nám a mali relatívne veľký úspech, najmä u mladých ľuďoch. Hovorím o filme Kdo hulí, ten umí z roku 2001 a o filme Zahulíme, uvidíme z roku 2004. Tieto dve “klasiky“ žánru huličských filmov čoskoro dostanú konkurenciu v podobe komédie Pineapple Express, ktorá však jemne zabŕdne aj do kriminálneho žánru.

Dale Denton je nič nerobiaci lenivý hulič, ktorý ide navštíviť svojho podobného kamaráta a zároveň dílera Saula Silvera za účelom nákupu tovaru. Navyše Silver má úplne novú vzácnu odrodu pod názvom Pineapple Express, a tak sa ju rozhodnú okamžite otestovať. Dale sa neskôr večer stane náhodou svedkom vraždy, ktorú má na svedomí miestny drogový díler spolu so skorumpovaným policajtom. Dale v panike utečie z miesta činu, čo okamžite spozorujú páchatelia. Následne huliča prepadne ešte väčšia hrôza, keď zistí, že pri úteku mu vypadla vzorka Pineapple Express, a preto ide okamžite za Silverom v strachu, že odroda je taká vzácna, že sa bude dať ľahko vystopovať. Týmto sa začne divoká naháňačka, ktorá nemá veľa spoločného s predchádzajúcim životom Dalea a Saula…

/PineappleExpress /PineappleExpress

Možno ste videli komediálne filmy 40 rokov panic, Nabúchaná alebo Superbad. Všetky tieto tri filmy spája najmä jedno a to rovnaký tím tvorcov okolo producenta Judda Apatowa. Spomínané tri filmy majú navyše podobný netradičný štýl humoru, ktorý je založený najmä na dialógoch a zväčša sa mu darí neskĺznuť k nízkemu humoru. A práve film Pineapple Express pokračuje v tradícii týchto filmom. Tvorcovia sa na čele s Apatowom dušujú, že ak sa vám páčili Superbad alebo Nabúchaná, tak Pineapple Express budete zbožňovať. Ak si navyše pozriete trailer na film, tak rýchlo spoznáte rukopis tvorcov v podobe rôznych gagov a dialógov.

Ďalšia vec, ktorá bola v troch spomínaných filmoch rovnaká bolo obsadenia kanadského herca a komika Setha Rogena. Tento herec, ktorý nevyzerá ako typický vyšportovaný hollywoodsky švihák, je obsadený aj vo filme Pineapple Express, kde si zahral hlavnú úlohu Dale-a a navyše sa spolupodieľal aj na scenári. Jeho parťáka Saula si zahral James Franco, ktorého si diváci najviac pamätajú ako Harryho Osborna z trilógie Spider-man. V Pineapple Express je jeho herecká kreácia na úplne inej úrovnia. Z uhladeného boháča sa (a občas aj záporňáka) stal dlhovlasý díler a feťák v jednej osobe. Zdá sa, že komediálnosť filmu bude závisieť najmä na interakcii medzi duom Rogen-Franco a možno sa dočkáme aj zrodu novej komediálnej dvojice.

/PineappleExpress PineappleExpress

Pineapple Express má u nás naplánovanú premiéru na dátum 23.10.2008. Dovtedy si musíme počkať, aby sme zistili, že či sa ľudom okolo Setha Rogena a Judda Apatowa podarí nadviazať na úspechy ich predošlých filmov. Potenciál filmu je vysoký, príbeh celkom zaujímavý, a keď sa podarí udržať hladinu humoru počas celého filmu, tak sa máme na čo tešiť.

Článok bol publikovaný aj v časopise Fantázia č. 42.