Super 8

Michal Klembara
Michal Klembara
Recenzia

Žáner:mysteriózny sci-fi triler
Minutáž: 112 minút
Krajina: USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 12

Réžia: J.J. Abrams
Scenár: J.J. Abrams
Kamera: Larry Fong
Hudba: Michael Giacchino
Hrajú: Joel Courtney, Riley Griffiths, Ryan Lee, Gabriel Basso, Zach Mills, Kyle Chandler, Jessica Tuck, Joel McKinnon Miller, Ron Eldard, Amanda Michalka a ďalší

Super 8 (2011)K štvrtému filmu úspešného seriálového tvorcu a producenta J. J. Abramsa, ako režiséra, sa s nádejou a očakávaním upierali oči mnohých divákov. Viacerí ostali sklamaní, za čo si však môže sám Abrams. Reklamnou kampaňou v jemu vlastnom štýle totiž vytvoril zdanie úplne iného filmu ako naozaj pripravoval. A to je škoda, lebo Super 8 je kvalitným filmom. Lenže, viac ako čokoľvek iné, je to detský film. Samozrejme, nie je vhodný pre najmladšie vekové kategórie.

Ale kto by to čakal? Z trailerov a ani z vopred poskytnutých materiálov nebolo jasné, že stredobodom pozornosti bude partia detí. Ťažisko filmu sa tak presúva z mysterióznej a akčnej roviny do dobrodružnej. Z tohto pohľadu je Super 8 typickou snímkou o dospievaní. Cez nečakané či tragické udalosti sa formujú charaktery mladých hrdinov, vyrovnávajú sa svojimi problémami, rodičmi a hľadajú prvé lásky. Pôvodca všetkých zvláštnych udalostí v ich mestečku sa dostáva do úzadia a nakoniec ani nie je veľmi zaujímavý. Abrams však slabšiu scifi/mysterióznu časť filmu nahrádza, ako je už u neho zvykom, skvelými akčnými scénami. Tie mu naozaj idú.

Super 8 (2011) Super 8 (2011)

Partia mladých hrdinov, ktorá v mestečku a v jeho okolí nakrúca krátku snímku na 8 mm film, bola veľmi dobre typovo obsadená. Všetci mladí herci sú sympatickí a zvládli svoje role na výbornú. Najviac priestoru dostali Joel Courtney v úlohe Joa Lamba a Elle Fanning (mladšia sestra známejšej Dakoty) ako Alice. Zaujal ma hlavne Joel. Bola to totiž pre neho prvá úloha vôbec. Nemal dovtedy skúsenosti ani s reklamou, či s divadlom. Kvalitným hereckým výkonom presvedčil o svojom prirodzenom talente mnohých, a dostal tak hneď nové angažmá. Postavu Joeovho ovdoveného otca a zároveň zástupcu šerifa, ktorý sa zrejme ako jediný „dospelák“ snaží odhaliť skutočné zámery armády, no zlyháva vo vzťahu k synovi, dostal Kyle Chandler, u nás známy najmä zo seriálu Zajtrajšie noviny. Jeho náprotivok, plukovníka Neleca, stvárnil Noah Emmerich (The Truman Show, Kód Navajo).

Problémy s otcom patria medzi typické prvky tvorby Stevena Spielberga. Tých sa nakoniec v Super 8 objavuje viacero. J. J. Abrams film totiž poňal aj ako poctu tomuto filmárovi, ktorého tvorba ho v detstve ovplyvnila natoľko, že sa sám rozhodol venovať tomuto remeslu. Ešte viac je to však pocta amatérskym filmárom. Názov filmu sa totiž viaže práve k nim a nie k záznamu, ktorý sa deťom náhodne podarilo nakrútiť pri nehode vlaku v úvode. Sám Abrams aj Spielberg začínali práve nakrúcaním svojich prvých ranných pokusov so Super 8 kamerou.

Super 8 (2011) Super 8 (2011)

Pre Super 8 sú tak vykoľajenie vlaku a nasledujúce udalosti len kulisou. Príbeh stojí na vzťahoch postáv, na ich vyrovnávaní sa so životom a nečakanými udalosťami. Keď sa pozeráme spätne na Abramsovu tvorbu, vždy mu išlo hlavne o to. Výprava a vizuálne efekty, ktoré sú aj tu na vysokej úrovni, mu slúžia len ako prostriedok na navodenie situácií. Scifi rovina filmu nie je veľmi prepracovaná a pri mnohých aj zásadných otázkach sa inak vyvážený scenár ani nepristavuje.

J. J. Abramsovi sa podarilo veľmi dobre vyrozprávať príbeh, ktorý v jeho podaní nemusí byť určený výlučne deťom, i keď osobne si myslím, že práve tie si z neho odnesú najviac. (Možno) nostalgicky sa vrátil do čias svojej mladosti (v roku, keď sa dej odohráva, bol Abrams približne v rovnakom veku ako hlavný hrdina) a dal si záležať na vernom vyobrazení doby. To už samo o sebe vytvára filmu svojskú atmosféru. Fanúšikovia Spielberga, či celkovo filmov z danej doby si tiež prídu na svoje.