Stará láska nehrdzavie © 2019 Forum Film SK Stará láska nehrdzavie © 2019 Forum Film SK

Nedávno sa v slovenských kinách objavil menej tradičná romantická komédia s tradične nudným prekladom. Názov Long Shot, ktorý v pôvodnom znení znamená malú šancu na úspech, v slovenčine naberá skôr popisný charakter. Cenou útechy je, že v porovnaní s českým univerzálnym názvom Srážka s láskou sa ten slovenský aspoň viaže k deju filmu.

Originálny názov
Long Shot

komédia, romantický
2019 / 125 min.
USA

Réžia
Jonathan Levine
Scenár
Dan Sterling, Liz Hannah
Ponad zamilované pohľady ústrednej dvojice na plagáte sa treba pozrieť najmä na mená hercov, ktoré môžu naznačiť, že škatuľka rom-komu je čosi, čo sa síce ľahko predáva, no nemusí naplno pasovať tomuto filmu.

V hlavnej úlohe uvidíte Setha Rogena, obľúbeného zavalitého komika, ktorý sa nestráni humoru, ktorý je buď na hranici dobrého vkusu či tesne za ňou. Spomeňte si na rozkošnú animovanú komédiu Buchty a klobásy, 2016.

Po jeho boku sa objaví perfektne upravená Charlize Theron. Tá sa snaží všetkým svojim postavám dať maximum, a tak to často dopadne tak, že i priemerný film má svetlú stránku – ju. Tu sa zas oplatí pripomenúť dojemnú drámu Tully či akčňák Atomic Blonde, alebo názor kolegu, že bez nej by už ôsmemu pokračovaniu Rýchlo a zbesilo dochádzal dych.

On hrá dospelé decko, Freda Flaskyho, novinára, ktorého principiálnosť je skôr prejavom naivity a tvrdohlavosti. Ona hrá štátnu tajomníčku USA Charlotte Field, ktorá slúži pod prezidentom, ktorého jedinou kvalifikáciou na najvyšší post v americkej spoločnosti je to, že roky hral prezidenta v televíznom seriáli. Žarty bokom, snímka sa nakrúcal v úvode roka 2018, ukrajinské prezidentské voľby s obdobným výsledkom sa konali až o rok neskôr.

Stará láska nehrdzavie © 2019 Forum Film SK

Úradujúci prezident sa už v polovici svojho volebného obdobia rozhodne, že nebude opäť kandidovať. Miesto toho sa pokúsi o čosi omnoho odvážnejšie, o povýšenie na filmového herca. Jeho oficiálna  podpora otvára Charlotte cestu ku kandidatúre na prezidentku, o čom celý život snívala. Voličská základňa ju však vníma ako upätú političku, ktorá nemá zmysel pre humor – na druhej strane, keďže je žena, ak by sa uvoľnila príliš, uznajú ju za nevhodnú zastávať významný úrad.

Cesty Freda a Charlotte sa pretnú len náhodou na súkromnom večierku, no všetky okolnosti do seba pekne zapadnú – poznajú sa zo strednej školy, Charlotte potrebuje niekoho, kto by osviežil jej príhovory a Fred akurát podal na protest výpoveď. Takto sa z nich stanú spolupracujúci a čoskoro i nepravdepodobní milenci, ktorí sa napokon dobre dopĺňajú.

Oplatí sa pozrieť za kameru: scenár má na svedomí Dan Sterling, ktorý sa venoval najmä písaniu sitkomov a komediálnych skečov, a Liz Hannah, ktorá sa ako scenáristka a producentka podieľala na Spielbergovej politickej dráme The Post: Aféra v Pentagone a v súčasnosti na celkom obľúbenom Netflixovskom seriáli Mindhunters. Trefné komentáre k úrovni súčasnej politiky i k pozícii žien v nej môžeme, zdá sa, pripísať jej vkladu. Na režisérsku stoličku si sadol Jonathan Levine, ktorý v minulosti dobre zvládol komédie 50/50 (2011) a The Night Before (2015), v ktorých si odskúšal spoluprácu so Sethom Rogenom.

Stará láska nehrdzavie © 2019 Forum Film SK

To, čo spolu vytvorili, je film romantický aj komediálny – teda technicky rom-kom –, ktorý sa snaží neidealizovať svoje postavy a nájsť pravdivé momenty v žánri, ktorý je zaťažený nánosmi hollywoodskeho klišé. Postavy nám teda ukážu aj v nepeknom svetle, v intímnych a trápnych chvíľach, ktoré zvyčajne zostávajú zahalené rúškom filmového tajomstva. Scenár si však najmä dáva záležať na tom, aby divák pochopil, ako sa dve navzájom veľmi odlišné osobnosti dokážu navzájom obohatiť a posunúť vpred. Kamera sa inšpiruje dokumentárnymi snímkami dosť na to, aby umocnila snahu o autenticitu, no predsa zostáva dostatočne uhladená, aby diváka nevytrhávala z romantickej nálady.

V príbehu vás nečakajú dramatické zvraty osudu, náhly návrat predchádzajúcich lások či iné nepredvídateľné udalosti, aké posúvajú dej v iných filmoch. Skôr sa pripravte na pokus zachytiť prirodzený vývoj vzťahu v situácií, keď žena je tá v postavení moci a na očiach verejnosti a muž je ten, ktorý môže jej imidž a kariéru celkom pokaziť. Azda aj preto, že sa Stará láska nehrdzavie vyhýba rom-komovým skratkám, prekoná dvojhodinovú minutáž, ktorá vám však ubehne celkom príjemne.

V samom závere však film neguje sám seba, a to je na škodu. Kým dovtedy sa držal pri zemi, teraz vyrukuje s veľkými (a v prípade štátnej tajomníčky aj verejnými) gestami a prejavmi lásky. Možno si tvorcovia povedali, že americké publikum má rado dobrý príbeh – veď s obdobne dobrým príbehom sa do prezidentskej pracovne v tomto filme dostal seriálový herec, tak prečo by to v rámci filmového sveta nemohlo zafungovať znova. A možno veľké finále, v ktorom sa všetko kulminuje, je niečo, čoho sa, skrátka, nechceli vzdať.