Komu by pred šestnástimi rokmi napadlo, že jedna z najúspešnejších filmových sérii sa vyvinie z relatívne „malej“ žánrovky pre nadšencov vytuningovaných športiakov jazdiacich v ilegálnych závodoch? Pokračovanie vysoko oktánovej jazdy s neuveriteľným poradovým číslom 8, dokonca, v ziskovosti tromflo aj otvárací víkend siedmeho filmu Star Wars, a to bez prítomnosti zosnulého Paula Walkera.

Už to, že tvorivý tím scenáristov dokázal solídne naviazať na rozlúčkovú sedmičku, je malý zázrak. Na druhej strane, kým zmysluplnosť zápletiek čoraz viac stráca na logike, bombastickosť akcie zatiaľ stíha narastať. Vin Diesel pre svoju najúspešnejšiu značku robí maximum a nepoľaví minimálne ešte zo dva diely.

Originálny názov
The Fate of the Furious

akčný, dobrodružný, krimi
2017 / 136 min. / MP 12
USA

Réžia
F. Gary Gray
Scenár
Chris Morgan, Gary Scott Thompson
Čerstvý dych do novinky prišiel s nápadom presunúť klaďasa Doma Toretta (Vin Diesel) na druhú stranu barikády, do spárov kybernetickej teroristky Cipher (Charlize Theron). Po tom, ako sa v predchádzajúcich dieloch dookola omieľali rodinné hodnoty, je Dom nútený porušiť svoje pevné zásady. Vykoná zopár nekalých prácičiek, ktoré vedú k nukleárnej katastrofe a každému vŕta v hlave, čo na neho tá chladná blond sexbomba asi má, že ho dokáže držať nemilosrdne v šachu.

Z hereckého ansámblu treba vyzdvihnúť práve výkon nebezpečne krásnej Charlize Theron, ktorá ponúkla skutočnú hrozbu. Jej mrcha Cipher by sa nestratila ani ako protivníčka samotného agenta jej veličenstva, Charlize Theron tak svojou podlou charizmou posúva bezobsažnú adrenalínovú jazdu o triedu vyššie.

Medzitým Domova stará partia na čele s hromotĺckym polišom Hobbsom (Dwayne Johnson) nezaháľa a do svojich radov priberie záporáka z minulého dielu, Deckarda Shawa (Jason Statham). Vzájomné doťahovanie sa medzi parťákmi je stále zábavné a neustály nárast nových postáv ponúka možnosti na ďalšie takéto potýčky.

@ Universal Pictures

Kurta Russella ako hláškujúceho pána Nikto poznáme z minula a mierne šikanovaný policajný zelenáč Scott Eastwood si s bandou užije svoje. Poteší výskyt úsmevnej matky kriminálnikov v podaní Helen Mirren, ale najväčším prekvapením je babysitterský výstup Jasona Stathama. Jeho nečakane komickú polohu by bolo múdre rozvíjať vo filmoch častejšie.

F. Gary Gray je v rýchlej a zbesilej sérii režijným nováčikom, no k materiálu nepristúpil inovatívne. Pritom má na svojom konte solídneho Vyjednávača (1998), automobilovo príbuznú Lúpež po taliansky (2003) či znepokojujúceho Ctihodného Občana (2009). Pokračuje v zavedenom trende explozívnej eskalácie a pridal občasné spomalené zábery, ktoré lahodia oku. Osmičku si budete pamätať podľa devastačných orgií, ktoré spôsobí diaľkovo ovládané stádo CGI automobilov a aj vďaka zúrivej naháňačke s atómovou ponorkou v mierne prepálenom superfinále.

@ Universal Pictures

Tým nechcem povedať, že je film hlúpy. Treba len pristúpiť na absenciu fyzikálnych zákonov a užiť si prvý letný blockbuster, ktorý sa môže v neporaziteľnosti hlavných hrdinov vyrovnať hociktorému komiksu. Viď odrážajúce sa gumové projektily od herculovského The Rocka, skákanie v 200 kilometrovej rýchlosti z auta na betón alebo azbestová ohňovzdornosť pána Diesela. Latka ohromujúcich akčných scén sa behom filmovej série nastavila tak extrémne vysoko, že úvodný old school pouličný závod na Kube už nostalgicky zahreje na duši.

Nuž, prekračovať hranice, ktoré nastavil predchádzajúci diel, sa im zatiaľ darí. Som veľmi zvedavý, dokedy budú scenáristi v tejto neľahkej disciplíne úspešní a ktorí členovia hereckého tímu sa začnú postupne vytrácať. Držím palce autorom pri vymýšľaní ďalších šialených eskapád pre sympatických hrdinov, ktorí zo zvyku držia pedál na podlahe. Prázdna nádrž zatiaľ sérii nehrozí a svedčia o tom aj nadšení fanúšikovia po celom svete. Ak ste ešte nestihli premietanie, natankujte kolu s popcornom a choďte do toho aj po ôsmykrát.