Spider-Man: No Way Home © 2022 Itafilm Spider-Man: No Way Home © 2022 Itafilm

Avengerov nezastavila ani globálna pandémia a hoci s meškaniami, na plátnach kín sa stále objavujú superhrdinovia s nadľudskými schopnosťami. Zavŕšenia vlastnej trilógie sa dočkal Spider-Man, najmladší z celej partie záchrancov ľudstva.

Originálny názov
Spider-Man: No Way Home

akčný, dobrodružný, sci-fi
2021 / 148 min. / MP 12
USA

Réžia
Jon Watts
Scenár
Chris McKenna, Erik Sommers

Po tom, čo bola jeho identita verejne odhalená, musí Peter Parker (Tom Holland) prísť na to, ako ochrániť seba aj svojich milovaných. Časť verejnosti ho totiž kvôli premyslenému komplotu obviňuje zo zločinov, ktoré spáchal jeho úhlavný nepriateľ Mysterio v predchádzajúcom filme. To mu do života prináša veľké množstvo problémov. Neustály dohľad a záujem médií aj bežných ľudí mu nedá spávať. Vrcholom všetkého je, keď sa kvôli celej situácii Peter, jeho priateľka MJ (Zendaya) a najlepší kamarát Ned (Jacob Batalon) nedostanú na vysnívané univerzity.

Hlavný hrdina preto poprosí o pomoc ďalšieho Avengera. Dr. Strange (Benedict Cumberbatch) použije kúzlo zabudnutia, lenže pri jeho aplikácii sa pre nezodpovedné správanie Petera niečo pokazí. Do New Yorku sa tak zrazu dostanú rôzne zvláštne tvory, ktoré môžu byť známe všetkým fanúšikom komixov či filmov o superhrdinoch…

Spider-Man: No Way Home © 2022 Itafilm

Pri najnovšom filme z Marvel univerza naozaj netreba šetriť chválami. Zábavná novinka si drží dobrú úroveň a je ľahko stráviteľná pre tínedžerov, mladších aj starších divákov. Zároveň má veľkolepý príbeh, ktorý posúva celú sériu Avengerov do úplne novej roviny. Pridáva im nový rozmer (obrazne aj doslova), drží sa zaužívaných postupov a vyvaruje sa chybám z predchádzajúcich filmov. Výnimkou je azda trochu pridlhý začiatok, ktorý sa snaží diváka uviesť do aktuálneho diania, len to robí priveľkou okľukou. Snaha priniesť na plátno každý detail je tu trochu kontraproduktívna.

No Way Home je snímka plná emócií, dávkované sú v správnej miere, a tak sú momenty radosti a smútku v atraktívnom pomere. Nielen (ale aj) k nostalgickému ladeniu príbehu prispieva skvelá práca s hudbou, v ktorej nájdeme viacero motívov z predchádzajúcich spracovaní. Že je Spider-Man naozaj silnou značkou svedčí aj herecké obsadenie. Medzi zápornými postavami azda najviac vyniká Willem Dafoe deliaci svoju postavu na viacero osobností. Zaujímavá je aj interakcia medzi pavúčími mužmi z rôznych vesmírov s takmer až rodinnou atmosférou. Divák tak môže mať pocit, akoby sa ocitol na rodinnom zvítaní po dlhých rokoch. Hoci v tomto prípade u úplne cudzej, ale veľmi milej rodiny. Ak ste už čítali nejaké informácie o deji, nemusíte sa báť – nie je nutné vidieť všetky predchádzajúce filmy a poznať každú postavu, ktorá sa kedy v príbehoch o pavúčom mužovi mihla. Nové dobrodružstvo Petera Parkera si užijete aj bez toho.

Spider-Man: No Way Home © 2022 Itafilm

Tom Holland ako predstaviteľ hlavnej postavy podáva tradične kvalitný výkon. Inak dobrý scenár mi však k jeho postave akosi nesedel. Kým v predchádzajúcich filmoch predstavoval tínedžera, ktorému nechýba triezve uvažovanie a zodpovednosť, v tomto filme je to inak. Napriek tomu, že by mal dospieť (aj vzhľadom na okolnosti), je najmä v prvej polovici dosť ľahkovážny, čo ostatne vedie k prvému veľkému dejovému zvratu. Naivita hlavného hrdinu je pre mňa asi tou najväčšou škrvnou na celom filme. K nej by som pridal nezvládnuté (či skôr veľmi svojské?) CGI pri jednej zo záporných postáv, ktoré vám však dostatočne vykompenzuje veľké akčné finále.

Spider-Man: No Way Home (v slovenskom preklade Spider-Man: Bez domova) patrí k najlepším filmovým projektom, aké o tomto superhrdinovi kedy vznikli a radí sa aj medzi to najlepšie, čo nám dlhoročná sága o Avengeroch doteraz ponúkla. Prítomnosť veľkých hereckých mien svedčí o tom, že aj po tak dlhom čase patria filmy od Marvelu medzi výkladnú skriňu kinematografie. Navyše, vďaka deju to vyzerá, že na divákov čaká ešte mnoho ďalších snímok s originálnymi zápletkami a scenármi prešpikovanými novými nápadmi. Najbližšie snáď už v máji nový Dr. Strange, ktorý bude mať veľmi náročnú úlohu – preskočiť či aspoň držať sa latky, ktorú nasadil Spider-Man poriadne vysoko.