Skyline

Michal Klembara
Michal Klembara
Recenzia

Žáner:dráma
Minutáž: 94 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Colin Strause, Greg Strause
Scenár: Joshua Cordes, Liam O’Donnell
Kamera: Michael Watson
Hudba: Matthew Margeson
Hrajú: Eric Balfour, Scottie Thompson, Brittany Daniel, Crystal Reed, Neil Hopkins, David Zayas, Donald Faison, Robin Gammell, Tanya Newbould, J. Paul Boehmer a ďalší

Skyline (2011)Scifi snímka Skyline mala premiéru v USA už v novembri minulého roka a dlho to vyzeralo tak, že sa do naších kín ani nedostane. Z istého pohľadu na to nebol ani dôvod. Reakcie na ňu boli takmer výlučne negatívne. Nakoniec sa ju rozhodol uviesť k nám i k českým susedom Intersonic. Prečo, nevieme, ale možno to nebola až taká márna snaha. Skyline je totiž oveľa zaujímavejší film, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Skyline sa síce dostal do kín skôr ako snímky, ktoré o chvíľu spomeniem, z nášho dnešného pohľadu sa dá však povedať o príbehu nasledovné. Vyzerá to ako kombinácia Svetovej invázie (Battle: Los Angeles) a britského filmu Attack the Block. Ak ste oba tituly videli, tak viete takmer presne o čom to je. Spolu s hrdinami filmu sme svedkami invázie mimozemšťanov na Zem, ale všetko dianie sledujeme len z jedného bytu, či neskôr postupne z jeho okolia, stále však z jednej budovy, ktorou je luxusný apartmánový rezort v Los Angeles. Ten vďaka svojmu technickému vybaveniu poskytne partii priateľov útočište, vďaka ktorému prežijú úvodné dni útoku, masové únosy ľudí a podobné nehumánne zverstvá.

Do kín sa pôvodne dostal pár mesiacov pred Svetovou inváziou (Battle: Los Angeles), ktorá bola výrazne propagována a silne očakávaná. Okolo Skyline sa tak hneď vytvorilo zdanie, že ide len o snahu lacným filmov vyťažiť prospech z už vyvolaného záujmu divákov. Nepáčilo sa to ani Sony, ktorá stála za Svetovou inváziou a to najmä preto, že firma Hydraulx pre ňu robila vizuálne efekty a zároveň produkovala Skyline. Spor sa nakoniec ukončil tým, že Hydraulx dokázal, že pre svoj film nepoužil nič z konkurenčného. Táto firma patrí v Hollywoode v oblasti vizuálnych efektov medzi veľmi úspešné. Pracovala na filmoch ako 300, niekoľko kúskov zo série X-Men, Avatar, Iron Man 2, Mesto a množstvo ďalších.

V tom sa skrýva odpoveď na otázku, ako môže mať film s ropočtom len 10 miliónov dolárov tak výborné efekty. Je to jeho jednoznačne najsilnejšia stránka. Zakladatelia firmy, bratia Greg a Colin Strause, sa vizuálnym efektom venujú už viac ako 15 rokov a dosiahli nemalé úspechy aj ako režiséri reklám a videoklipov. Pred niekoľkými rokmi sa rozhodli vrhnúť aj na filmovú réžiu. Ich prvý počin niesol názov Aliens vs. Predator: Requiem a nezaznamenal výrazný úspech. Kritika ho zniesla pod čiernu zem a ani u divákov to nebolo zásadne lepšie, i keď film dokázal celkom slušne zarobiť.

Podobne je to aj u Skyline. Zo svojích chýb sa veľmi nepoučili. Mnohí by povedali, že im chýba cit pre réžiu, ale nedá sa im uprieť remeselná zručnosť. Skyline-u by jednoznačne prospeli skúsenejší scenáristi. Strauseovci vytiahli dvoch chalanov z vlastnej firmy, ktorí dovtedy nemali skúsenosť s filmovým scenárom a je to veľmi cítiť. Celkovo chýbal pri produkcii filmu človek, ktorý by povedal „toto nie“. Problémom sú aj herci. Mnohí, aj keď vo svojich predchádzajúcich projektoch dokázali zaujať, sa tu úplne strácajú (aj vinou zlého scenára) a pôsobia veľmi nepatrične. To platí najmä pre predstaviteľa hlavnej postavy Erica Balfoura, ktorý z tohto projektu vychádza z nálepkou veľmi zlý herec, i keď to ani zďaleka nemusí byť pravda.

Je to B-éčko ako vyšité, ale základny koncept príbehu nie je vôbec zlý. Mnoho filmárov vydarený koncept zlým sfilmovaním pochová, ale v tomto prípade sa tak zázračne nestalo. Režisérske duo, ktoré si celý film zaplatilo z vlastného vrecka, si nechalo veľký priestor pre pokračovanie. Keďže Skyline komerčne neprepadol (tržby sú niekde nad úrovňou 74 milónov dolárov), prostriedky na to budú mať. Ostáva im dúfať, že divákov úplne neodradili. Do kín sa to má dovaliť už na budúci rok. Mali by sa však viac zamerať aj na ostatné stránky filmu než len efekty a výpravu, ktoré teraz zvládli na výbornú.