Originálny názov: Horrible Bosses

Žáner:komédia
Minutáž: 98 minút
Krajina: USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Seth Gordon
Scenár: Michael Markowitz, John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein
Kamera: David Hennings
Hudba: Christopher Lennertz
Hrajú: Jason Bateman, P.J. Byrne, Steve Wiebe, Kevin Spacey, Charlie Day, Lindsay Sloane, Michael Albala, Jennifer Aniston, Jason Sudeikis a ďalší

Šéfovia na zabitie (Horrible Bosses, 2011)Komédie to majú vždy ťažké. Zmysel pre humor býva u divákov rôzny, ulahodiť jedným filmom väčšine asi ani nie je možné. Napriek tomu sa občas objaví snímka, ktorá sa snaží o určitú univerzálnosť. Vhodne zvolená téma, ktorá je blízka takmer každému z nás, je dobrým základom. Ak získate aj osvedčených hercov, môžete pomýšlať na úspech. Najnovšía snímka, zatiaľ nie príliš úspešného režiséra Setha Gordona, to všetko má. Na kvalitný výsledok to však samozrejme nestačí.

Traja priatelia, Nick (Jason Bateman), Dale (Charlie Day) a Kurt (Jason Sudeikis), z rôznych dôvodov nenávidia svojich šéfov. Každý má s tým svojim špecifický problém. Nicka šéf (Kevin Spacey) využíva ako sa len dá a vodí ho za nos vidinou povýšenia. Kurtov problém sa volá Bobby (Colin Farrell), ktorý je schopný zničiť firmu svojho nebohého otca pre získanie vlastného prospechu. Dale pracuje ako dentálny hygienik v ordinácii Dr. Harrisovej (Jennifer Aniston), ktorá ho sexuálne obťažuje. Keďže situácia na trhu práce je neúprosná, zmena zamestnania nepripadá do úvahy. Najprv sa len zo srandy, neskôr pod tlakom zhoršujúcej sa situácie, rozhodnú svojich šéfov zabiť.

Prvý problém filmu nastáva hneď v úvode. Šéfovia na zabitie majú približne hodinu a pol a celú úvodnú polhodinu sa to len rozbieha. Vysvetľované su nám zdĺhavo všetky podrobnosti o hlavných hrdinoch, ich práci a problémoch so šéfmi. Mnohé ich úvahy a myšlienky sú podávané veľmi nasilu. Lepšie by bolo, ak by viac priestoru poskytli samotným šéfom. Nie len, že ich hrajú viac ako dobrí herci, ale mohla byť motivácia postáv vďaka tomu viac podložená, uveriteľnejšia. Postupne sa snímka rozbiehava a spolu s tým, ako hrdinovia pristupujú k plánovaniu a príprave vrážd, sa objavuje vo väčšej miere aj humor. Scenáristi kombinovali jeho rôzne podoby, v čom je zasa vidieť snahu o univerzálnosť. Zasmejete sa však len na niečom a celkový dojem z filmu nemusí byť až tak dobrý.

Šéfovia na zabitie Šéfovia na zabitie

Pre našinca sú herci v hlavných úlohách nie až tak známi, i keď aj v našich kinách sa už objavili snímky, v ktorých mali aspoň menšie úlohy. Jason Sudeikis (Týžden bez záväzkov) a Jason Bateman (Paul) pravidelne účinkujú v Saturday Night Live, čo je významná americká komediálna show. Charlie Day účinkuje v už šesť rokov bežiacom seriáli It’s Always Sunny in Philadelphia. Všetci teda patria v USA medzi úspešných komikov, ktorí už dostali priestor v rôznych seriáloch a filmoch. Vidieť ich pokope v jednej snímke je celkom zaujímavé, na druhej strane im to nie vždy spolu ladí. Mnoho vtipných situácii ťahá len Jason Bateman. Ťažko odhadnúť, či sa dokázal so scenárom lepšie popasovať ako jeho kolegovia, alebo sa jeho part podarilo scenáristom napísať schopnejšie. Na druhej strane postava Sideikisa je na tom presne opačne.

Komédia Šéfovia na zabitie vstupovala do boja o našu priazeň s veľkými ambíciami. Väčšina potenciálu, ktorý skrýval námet a silné herecké obsadenie, však ostáva nevyužitá. Osobne vidím ako škodu malý výskyt Colina Farrela na plátne. Dokázal už zaujať aj v komediálne položených postavách a podľa všetkého s ním Seth Gordon nakrútil viac scén, ale do finálneho zostrihu sa nedostali.

Vznikla nám teda len ďalšia premiérná komédia, na ktorú si už čoskoro spomenie len málokto.