© Twentieth Century Fox

Odvetvie animovaných filmov sa poslednom čase rozvíja hlavne zásluhou počítačovej grafiky. Najviac sa zo štúdii ukázal Pixar, ktorý si postupne vydobyl pozíciu najúspešnejšej firmy zaoberajúcej sa tvorbou počítačových animákov. V poslednej dobe ukázal svoje schopnosti (a zarobil aj nemalé peniaze) vo filmoch Hľadá sa Nemo a Rodinka Úžasných, v ktorých sa snúbila vynikajúca animácia so skvelým príbehom, ktorý zaujal nielen detských divákov, ale aj dospelejšiu časť publika. Podobne boli postavené Shrek a jeho pokračovanie od Dreamworks, kde väčšina srandičiek bola určená dospelým. Ďalším populárnym animákom bola v roku 2002 Doba ľadová, ktorou sa presadilo štúdio Blue Sky pod vedením Chrisa Wedgea. No a teraz sa v kinách premieta ich ďalší film Roboti.

Príbeh Robotov je typickou ukážkou amerického sna. Chudobný manželský pár Copperbottomovcov sa rozhodne poskladať si syna Rodneyho (vo svete robotov sa deti nerodia, ale skladajú zo súčiastok). Malý Rodney od malička sníva, že sa stane veľkým vynálezcom v Robot City, u najväčšieho žijúceho robota Big Welda, ktorého pozná z reklamy. Rodinka ale nie je nijak zvlášť bohatá, pretože otec pracuje ako umývačka riadu (doslovne) v reštaurácii, a tak Rodney nemá zvlášť dobré podmienky na vývin a zlepšovanie schopností. Ako rastie, musí používať ako svoje náhradné diely veci po príbuzných a najhoršie dopadne na maturitnej ročenke, kde má na sebe ružový diel po sesternici. Po škole sa Rodney rozhodne splniť si svoj sen a vyberie sa do Robot City, kde ale zistí, že nie je všetko tak, ako si predstavoval, a že si musí svoj sen vydobyť.

Ako vidíte, príbeh je naozaj dosť tuctový a stavia najmä na tradičných hodnotách, ako sú napríklad rodina a priateľstvo. Hlavná postava prežíva zložité dospievanie a následne sa stretáva s nepriateľským svetom, kde všetci myslia len na zisk a nič iné. Následkom tohto stretu precitá zo svojho nerealistického sna a rozhodne sa vyšvihnúť vlastnými schopnosťami.

Ako som už naznačil, film nevyniká príbehom, ale niečím úplne iným. A to najmä reflektovaním našej spoločnosti a celkovým spracovaním. Animák takisto dosť stavia na rozličnom svete robotov a nás. A tak si vo filme môžete všimnúť, ako sú označené pánske a dámske záchody u robotov, že roboti ráno miesto horúcej kávy popíjajú horúcu vazelínu a takisto spoznáte, ako v Robot City funguje mestská hromadná doprava. Inak, táto scéna je podľa mňa najlepšou časťou filmu, je výborne vymyslená, natočená a zostrihaná. Keby som mohol, hneď si jednu jazdu vyskúšam.

© Twentieth Century Fox

Čo sa týka spracovania, je na veľmi vysokej úrovni. Jednotliví roboti sú podobne ako celý ich svet z kovu. V ostatných animovaných filmoch sú postavy animované s prepracovanou mimikou, v Robotoch toto nie je veľmi použité, ale zato okolitý svet je veľmi dobre spracovaný, čo najfarebnejšie, aby oku čo najviac lahodil. V Robotoch nájdeme aj mnoho odkazov na všeobecne známe filmy. Či už jemná narážka na Psycho, odkazy na Sedem statočných, Shreka alebo Star Wars. Jedna postava nám zase pripomenie Čarodejníka zo zeme Oz a ďalší predvedie výborne tanečné číslo z filmu Spievanie v daždi, s trochu pozmeneným textom: „I’m singing in the oil…“ Takisto si môžete vo filme všimnúť rôzne odkazy na našu (alebo presnejšie americkú) spoločnosť, čoho vrcholom je dokonalá imitácia tanečnej kreácie Britney Spears s pesničkou Baby One More Time s istým robotom na čele.

Tento film by som odporučil najmä deťom, je pekne farebný, vcelku krátky a deti sa na ňom jednoducho vybláznia. Aj kvôli tomu, že ho slovenský distribútor nadaboval do slovenčiny. Deťom vôbec nebude vadiť, že podobný príbeh už niekde asi videli, ale zase nepochopia narážky na mnohé filmy. No a my, ktorí už nie sme v detskom veku, si tento film môžeme pozrieť s tým, že asi nás to nepobaví tak ako Shrek alebo Rodinka Úžasných a že film začne v druhej tretine nudiť. Ale zasa si užijeme tie narážky. Ja som sa na niektorých scénach zabavil (MHD), ale celkovo som sa nudil. Škoda, mohlo to byť lepšie.