Žáner: sci-fi dráma
Minutáž: 89 minút
Krajina: USA
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Jake Schreier
Scenár: Christopher D. Ford
Kamera: Yves Cape, Caroline Champetier
Hrajú: Frank Langella, James Marsden, Liv Tyler, Susan Sarandon, Peter Sarsgaard, Jeremy Strong a ďalší

Robot & Frank (2012)Pekný film s jednoduchým príbehom. Frank (Frank Langela) je zlodej šperkov na dôchodku. Staroba mu však priniesla vážne zdravotné problémy – postupujúcu demenciu, dezorientáciu a poruchy pamäti. Keď jeho syn už nemá dosť síl starať sa popri vlastnej rodine pravidelne aj o otca, zaobstará Frankovi zdravotníckeho robota. Ten mu má pomôcť zvládať dennú starostlivosť o seba aj o dom, byť mu spoločníkom a zároveň cvičeniami a správnou aktivitou pomôcť zlepšovať jeho zdravotný stav.

Načrtávajú sa nám tým aj základné témy, s ktorými film pracuje. Ukazuje nám život ľudí s takýmito ochoreniami bez zbytočnej ľútosti a zároveň odkrýva možnosti pre skvalitnenie ich života modernou pokrokovou technológiou.

Dramatická i komediálna zápletka sa točí okolo snahy Franka „spáchať“ ešte zopár posledných lúpeží. Keďže plánovanie akcií stimuluje jeho mozog, robot na tom nevidí nič zlé a ochotne mu pomáha. Sprvoti chce Frank krádežou vzácnej knihy očariť knihovníčku Jennifer (Susan Sarandon), ktorej knižnicu pre stratu záujmu „o tlačené informácie“ zatvárajú.

Robot & Frank (2012) Robot & Frank (2012)

Robot & Frank je milý film, ktorý príjemne ubieha. Nemá v sebe veľké napätie, ale to ani nechýba. Snímke prirodzene dominuje Frank Langela, ktorý podal výborný herecký výkon. Ostatní herci, tiež poväčšine známe mená, dostali podstatne menej priestoru, ale zdarne mu sekundujú. Celé je to tak hlavne o Frankovi a jeho Robotovi (nadaboval ho Peter Sarsgaard).

Túto sci-fi drámu nakrútila dvojica debutujúcich filmárov – režisér Jake Schreier a scenárista Christopher D. Ford. Skúsenejší tvorcovia by možno dokázali z vytvoreného konceptu i z hereckého obsadenia získať viac, ale aj tak je zážitok z filmu kompletný a napĺňajúci. Na debut viac ako dobré.

Robot & Frank (2012) Robot & Frank (2012)

Dráma a prekvapenia v príbehu nechýbajú. Pokým úvodný konflikt stojí na Frankovom odmietaní robotického pomocníka, po pochopení výhod, či dokonca vytvorení akéhosi priateľstva, v druhej polovici filmu ide o súboj medzi Frankom a mladým boháčom (Jeremy Strong), ktorý mení knižnicu na komunitné centrum. Je v tom tak trochu aj súboj nového a starého, kde dominuje obojstranné nepochopenie. Potom, čo sa do diania zapojí polícia, i keď trochu zvláštne, dej naberá na obrátkach a Frank si musí vyjasniť, ako je to s ním i jeho vzťahom k robotovi. Záver je síce poriadne sentimentálny, ale nie bezúčelne. Určite takto končí aj veľa skutočných príbehov.

Tvorcovia sa rozhodli spracovať pozitívny pohľad na úlohu budúceho technologického pokroku v našich životoch. V záplave dystopických filmov a seriálov je to pre žáner viac ako vhodné osvieženie. Navyše, Robot & Frank je film vhodný naozaj pre každého.