Žáner: krimi, mysteriózny triler
Minutáž: 101 minút
Krajina: USA
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Rob Cohen
Scenár: Marc Moss, Kerry Williamson, James Patterson
Kamera: Ricardo Della Rosa
Hudba: John Debney
Hrajú: Rachel Nichols, Tyler Perry, Matthew Fox, Edward Burns, Jean Reno, Giancarlo Esposito, John C. McGinley, Carmen Ejogo, Cicely Tyson, Chad Lindberg, Stephanie Jacobsen ďalší

Alex Cross (2012)Film Vražedná hra bol nielen kritikmi, ale predovšetkým divákmi vysoko očakávaný. A to kvôli hviezdnemu režisérovi Robovi Cohenovi, ktorý vykresal také hity ako xXx (2002), alebo Rýchlo a zbesilo (The Fast and the Furious, 2001). Ďalším dôvodom očakávania je meno ústrednej postavy – Alexa Crossa. Tak sa v origináli táto snímka volá a tí, čo poznajú filmografiu Morgana Freemana, už vedia, ktorá bije. Vražedná hra je voľným pokračovaním filmov Zberateľ bozkov (Kiss the Girls, 1997) či Ako pavúk (Along Came a Spider, 2001), kde si práve Morgan Freeman strihol rolu Alexa Crossa, amerického detektíva z Detroitu. Tam sa však podobnosť s predchádzajúcimi a nepochybne i kvalitnejšími filmami končí.

Rolu hlavného hrdinu tentoraz obsadil Tyler Perry, ktorého sme doteraz mohli vidieť v lacnejších komédiách. Vžiť sa do detektíva vôbec nezvládol a veriť sa mu dá len v malom počte scén. Problém však nie je len v nešťastnom výbere herca, ale aj v hlúpom scenári. Už dlho som nebol z toľkých nelogických situácií v jedinom filme taký rozčarovaný. Alex Cross je, ako vieme už z minulých filmov, veľmi bystrý vyšetrovateľ, ale v tejto snímke je omnoho zaujímavejší jeho protivník.

Alex Cross (2012) Alex Cross (2012)

Maniakálny vrah prezývaný Piccasso (Matthew Fox) je v hľadáčiku polície pre množstvo brutálnych vrážd, ktoré mal precízne premyslené. V okamihu, keď sa mu do cesty postavil samotný Alex Cross, už mal vrah po chlebe. Cross presne vedel odhadnúť všetky dôležité, ale aj triviálne informácie o protivníkovi. Jedinou výnimkou bola situácia, keď scenáristi s filmom vybabrali na jednotku – vrah zavraždil Crossovi veľmi blízku osobu a v tom momente film nabral na obrátkach. Ale, bohužiaľ, len preto, aby nám nasledujúce scény opäť podlamovali kolená.

O sklamanie sa postarali aj kameramani a celkovo zlá réžia akčných scén. Nestabilná kamera nefungovala ani v nízkorozpočtových hororoch a tu už vôbec nie. V snímke Vražedná hra sa bohužiaľ objavuje príliš často, pričom to nie je šok len pre epileptikov, ale aj pre bežných divákov. Okrem práce s kamerou boli však akčné scény zvládnuté obstojne.

Alex Cross (2012) Alex Cross (2012)

Pochváliť naopak musíme vhodne zvolenú dĺžku filmu (101 minút). Divák sa nestihne nudiť a odchádza z kina ešte pomerne spokojný. Akčné scény sa s tými pokojnejšími striedajú v dobrom tempe. O to väčšie je sklamanie zo slabého výkonu hlavného predstaviteľa, či častých nelogických situácií, ktoré by prešli v lacnom béčku, ale nie vo vysokorozpočtovom filme.

Triler Vražedná hra je teda filmom, ktorý si síce bez problémov pozriete až do konca, ale pozitívne dojmy a hlavne veľmi dobrú zápornú postavu kazil často nezmyselný scenár, zle zvládnuté akčné scény, či nevýraznosť ostatných postáv a kulís.