Originálny názov: The Pirates! Band of Misfits

Žáner:animovaný, dobrodružný, rodinný
Minutáž: 88 minút
Krajina: Veľká Británia, USA
Rok: 2012
Prístupnosť: MP

Réžia: Peter Lord, Jeff Newitt
Scenár: Gideon Defoe
Kamera: Charles Copping
Hudba: Theodore Shapiro
Hrajú: Hugh Grant, Brendan Gleeson, Jeremy Piven, Brian Blessed, Lenny Henry, Salma Hayek a ďalší

Piráti! (The Pirates! Band of Misfits, 2012)Komédia Piráti! je po Arthurovi, ktorý v zimných mesiacoch zachraňoval čaro Vianoc, druhým spoločným projektom americkej spoločnosti Sony Pictures Animation a britského štúdia Aardman, ktoré sa vo filmovom svete preslávilo hlinenými postavičkami a prácnou stop-motion animáciou. Trojročné partnerstvo je prospešné pre obe strany – Sony má nadbytok peňaží na investovanie a Briti zas ponúkajú zaujímavé spracovanie tém a rozprávačské skúsenosti, ktoré pozdvihnú pomerne chabé a miestami i zavrhnutiahodné portfólio hollywoodskej spoločnosti. Veru, ani animák Lovecká sezóna (Open Season, 2006) a už vôbec nie jej dve pokračovania, ktoré smerovali zo strižne priamo na DVD nosiče, ba ani poslední Šmolkovia (The Smurfs, 2011) filmových recenzentov nenadchli, hoci na seba zvládli slušne zarobiť.

Kým spomínaná vianočná rozprávka bola viac „amerického“ razenia, Piráti! sú (okrem štruktúry deja) typicky britskí v tom najlepšom zmysle: tešiť sa môžete na dôvtipne napísané repliky a nezameniteľný suchý humor. Komédia je veľmi voľnou adaptáciou prvých dvoch kníh pirátskej série spisovateľa Gideona Defoea, ktorý ich aj prepracoval do filmového scenára. Snímka doposiaľ stihla svoj 55 miliónový rozpočet viac ako zdvojnásobiť, a tak by nebolo prekvapením, ak by sme sa pri štedrej päťdielnej knižnej sérii dočkali pokračovania.

Piráti! (The Pirates! Band of Misfits, 2012) Piráti! (The Pirates! Band of Misfits, 2012)

Píše sa rok 1837 a po šírych moriach sa plavia nebojácni a krvilační piráti. A okrem nich aj Pirát kapitán so svojou staručkou loďou a trochu nešikovnou, ale na smrť oddanou posádkou. Žiaľ, spokojný život, nádherne lesklá a plná brada a trochu prerastený papagáj Polly nestačia na každoročne udeľované ocenenie Pirát roka, ak sú truhlice na lodi zúfalo prázdne. Preto keď kapitánovi sám Charles Darwin ozrejmí, že operená duša ich lode Polly patrí k údajne vyhubenému vtáčiemu druhu, rozhodne sa tento vedecký objav sám prezentovať pred kráľovskou akadémiou vied a získať tak hodnotnú cenu, ktorou by sa popýšil pred ostatnými pirátmi.

Štúdio Aardman sa s témou naozaj dosýta vyhralo a prinieslo na plátno veselé a pestré postavičky obdarené fascinujúcimi detailmi. Tie sú spolu s bezchybnou animáciou pastvou pre oči. V každej sekunde a v každom pláne sa deje toľko vecí naraz, že si film s radosťou ešte mnohokrát pozriete a zaručene objavíte nové a zábavné maličkosti. Na druhej strane, v niektorých chvíľach práve vďaka tomu divák nestíha vnímať, čo všetko sa odohráva.

Piráti! (The Pirates! Band of Misfits, 2012) Piráti! (The Pirates! Band of Misfits, 2012)

Piráti! sa vám určite zapíšu do pamäte skvelými hrdinmi a hravým a nevypočítateľným svetom, ktorý vo vašej predstavivosti vybudujú. No, žiaľ, ťažšie si už budete spomínať, o čom film vlastne bol. Napriek všetkým kladom a výbornému humoru, ktorý je dávkovaný tak často, že sa nestíhate nudiť, film tlačí k priemeru priveľmi povedomá scenáristická schéma a priehľadná zápletka.