Originálny názov: Paul

Žáner: fantazíjna dráma
Minutáž: 104 minút
Krajina: USA, Veľká Británia
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Greg Mottola
Scenár: Nick Frost, Simon Pegg
Kamera: Lawrence Sher
Hudba: David Arnold
Hrajú: Simon Pegg, Nick Frost, Seth Rogen (hlas), Kristen Wiig, Jeremy Owen, Jeffrey Tambor, David House, Jennifer Granger, Nelson Ascencio, Jane Lynch, David Koechner, Jesse Plemons a ďalší

Paul (2011)Britskí komici Simon Pegg a Nick Frost spolu nakrútili už dve veľmi úspešné komédie Súmrak mŕtvych (Shaun of the Dead, 2004) a Jednotku príliš rýchleho nasadenia (Hot Fuzz, 2007). V oboch prípadoch spolupracovali s režisérom Edgarom Wrightom. Teraz sa k nám dostáva ich tretí spoločný počin. Očakávania boli pomerne veľké a fanúšikovia boli zvedaví, ako im to pôjde po prvýkrát bez Wrighta. Ten sa venoval svojim projektom, ale rovnako ako Pegg zakotvil v poslednom čase v Spojených štátoch.

To malo určitý vplyv aj na dobrodružnú scifi komédiu Paul. Mieša sa v nej do veľkej miery britský a americký prístup k humoru. Frost s Peggom to však zvládli ukočírovať na tej správnej miere. Na jednej strane tu síce máme dosť primitívny humor plný nadávok, ale priestor sa dostáva aj naozaj dobre vypointovaným situáciám i hlbším myšlienkam. Príbeh je podaný pre americký film typickým spôsobom, ako roadtrip. To dáva filmu svižné tempo a nenastávajú tak ani hluché miesta.

Od scifi komédie sa dá čakať naozaj všeličo, ale Paul je veľmi svojský mix. Scenár napísali priamo Simon Pegg a Nick Frost a zakomponovali do neho viacero prístupov. Robia si srandu z klišé a z povier, ktoré sa vytvorili okolo mimozemšťanov, a tak trochu i z amerických stereotypov. Film však neurazí ani fanúšikov scifi žánru a to nie len vďaka množstvu odkazov na staršie filmy. Priestor dostal i niekedy trochu kontroverzný vzťah náboženstva a vedeckého pohľadu na svet. Všetko však s humorom, čo môže niekomu prirodzene vadiť. Nie je to teda film pre každého, ale má potenciál osloviť i tých, ktorých predošlé snímky tejto dvojice nezaujali.

Paul Paul

Základná kostra príbehu je jednoduchá. Kamaráti Clive (Frost) a Graeme (Pegg) sú v Spojených štátoch na dovolenke. Idú na ComicCon a po ňom podniknú cestu po rôznych miestach, ktoré súvisia s prítomnosťou votrelcov na Zemi. Počas nočného presunu stretnú Paula, malého mimozemšťana, ktorý nevie veľmi dobre šoférovať, a tak pri úteku autom havaruje. Presvedčí ich, aby mu pomohli, a tak menia svoje plány. V pätách im je trojica odhodlaných vládnych agentov. Na to sa nabaľujú ďalšie problémy, ktoré si trojica utečencov spôsobuje sama.

Obsadenie dopĺňa Kristen Wiig v úlohe životom absolútne nepoškvrnenej a silne veriacej Ruth, pre ktorú je kontakt s mimozemšťanom obzvlášť prelomový. Táto herečka je známa z účinkovania v komediálnej show Saturday Night Live. Toto je zrejme jej prvá výraznejšia filmová rola. Poslednú väčšiu postavu dostal sympatický Jason Bateman známy najmä zo seriálu Arrested Development, stvárnil jedného z prenasledovateľov. Aj do vedľajších úloh teda boli obsadení komediálni herci, i keď nemali až toľko priestoru.

Paul Paul

Réžia bola zverená tak trochu nevýraznému Gregovi Mottolovi (napr. Superbad), pre ktorého je tak tento film najväčší doterajší úspech. Nebolo to na škodu. Celý projekt bol predsa o Simonovi Peggovi a Nickovi Frostovi. Pokojne ho tak môžeme považovať za ich autorský počin. Samotného Paula nahovoril ďalší komik, Kanaďan Seth Rogen, ktorý výborne dotvoril osobnosť drzého mimozemšťana. Úroveň animácie Paula a jeho zakomponovanie do okolitého reálneho sveta je na vysokej úrovni. Nikdy nepôsobí rušivo a nemusíte si na neho nijako zvlášť zvykať.

Rozpisovať sa o Paulovi ďalej by bolo absolútne zbytočné. Pozrite si ho. Jedna z mála vydarených komédií posledného obdobia.