Ninja korytnačky: Mutantský chaos © 2023 CinemArt SK Ninja korytnačky: Mutantský chaos © 2023 CinemArt SK

Originálny názov
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

animovaný, akčný, dobrodružný, komédia, sci-fi, fantasy
2023 / 100 min. / MP 7
USA

Réžia
Jeff Rowe, Kyler Spears
Scenár
Seth Rogen, Evan Goldberg, Jeff Rowe, Dan Hernandez, Benji Samit
Kreslený fenomén 90. rokov neostal v Hollywoode dlho bez povšimnutia. Najnovšej inkarnácie sa scenáristicky chopil Seth Rogen. Našťastie udržal humor na úrovni vhodnej pre detského diváka. Dvojzmyslom pre rodičov sa, samozrejme, nevyhol.

Po celovečernej podobe s digitálnymi korytnačkami sa vraciame ku klasickej animácii v značne svojskom kabáte. Po vzore Spider-Mana: Cez paralelné svety si ide vlastnou štylizovanou cestou, na ktorú si budete chvíľku zvykať. Režijné duo Jeff Rowe Kyler Spears trafilo toho správneho tínedžerského ducha, schopného osloviť aj dnešné mladé publikum.

Sympatická téma akceptácie odlišností v spoločnosti funguje na výbornú, podobne ako kedysi v prvých X-Menoch (2000). V tomto zmysle neprekáža ani zmena farby pleti reportérky April O´Neill.

Samotní korytnačí hrdinovia sa proporčne viac navrátili podobe z konca 80. rokov. Pripomínajú tak skutočne viac pobláznených tínedžerov ako steroidmi podgurážených bojovníkov. Do stredoškolského prostredia sa v tejto forme hodia oveľa viac.

Nemusíte mať obavy, že korytnačí hrdinovia nie sú dávno pre vás. Kvality nového ninja príspevku k úspešnej značke pobavia tridsiatnikov rovnako ako deti. Humor celkom funguje a nezabudlo sa ani na prepracované akčné choreografie, z ktorých vám v pamäti utkvie najmä likvidácia SWAT tímu majstrom Splinterom. Zmutovaný potkan nedostal nikdy lepšie akčné scény ako práve tu. Ak patríte k znalcom korytnačích dobrodružstiev, budete sa baviť tým, koľko odkazov na komiksový svet ponachádzate.

Tvorcovia prinášajú veľmi uspokojivý fanservis. Poteší kolekcia zmutovaných postáv, okrem starých známych (Rocksteady a Bebop) sa dočkáme množstva ďalších, menej známych charakterov.

Ninja korytnačky: Mutantský chaos © 2023 CinemArt SK

Netreba sa obávať ani slovenského dabingu. Jakub Króner, ktorý prepožičal svoj hlas záporákovi Superfly, vyslovene exceluje. Spoznáte viacero jeho hlášok známych z Lokal TV, kde daboval obľúbeného Rytmausa. Vnímam to ako pridanú hodnotu.

Mutantský chaos má za úlohu na 100 minút zabaviť divákov, čo sa mu celkom dobre darí. Ak by ste však očakávali hlbší myšlienkový rozmer, ste na zlej adrese. Tolerancia k rôznorodosti sa rozoberá často aj lepšie, ale ak je cielená na detského diváka, tvorcovia nezlyhávajú. Predsa len sa však neviem zbaviť určitého dojmu skratkovitosti. Z mutantej témy šlo dostať oveľa viac, ale nie sme v sofistikovanom svete X-Menov ani po všetkých stránkach prepracovanejšom Spider-Manovi.

Vydarenú klasickú animáciu skvele dopĺňa kvalitný soundtrack hudobného tandemu Trent Reznor a Atticus Ross, ktorý dokonale doladí vaše pocity z diania na plátne.

Seth Rogen s tvorivým tímom navrátil ninja korytnačky späť do komiksových vôd a budem dúfať, že ich nevidíme naposledy. Možno sa časom prepracujú aj k dospelejším témam. Nateraz si musíme vystačiť so stredoškolským prostredím. Film si užijete o to viac, čím ľahšie sa viete ponoriť do tínedžerských čias. Ak vás besnenie partie mládežníkov vôbec neláka, hrdinov z pancierov pokojne vynechajte.