Monster Hunter © 2020 Sony Pictures Monster Hunter © 2020 Sony Pictures

Po šesťdielnej sérii Resident Evil, v ktorej sa vyvražďovali zombíci na kvantá, si odborník na filmové adaptácie videohier Paul W. S. Anderson našiel ďalšiu hernú predlohu. Tentoraz z produkčnej dielne spoločnosti Capcom. Namiesto nemŕtvych sa v nej masakrujú draci a podivné dinosaury. Videoklipový štýl ostal nezmenený a v hlavnej úlohe sa opäť objavila režisérova manželka, známa kopancová kráľovná, Milla Jovovich.

Originálny názov
Monster Hunter

akčný, dobrodružný, fantasy
2020 / 99 min. / MP 12
USA / Nemecko

Réžia

Scenár
Paul W.S. Anderson
V Monster Hunter stvárnila poručíčku Artmeis, ktorú neznáma energia transportovala spolu s jej verným oddielom na bližšie neurčené miesto. V tomto novom svete vojaci čelia obrovským monštrám s nečakanými schopnosťami a ich vojenská odvaha si v zničujúcich bojoch siahne na samé dno.

Režisér Anderson už dávno nie je považovaný za progresívny talent, ktorý nám kedysi naservíroval nadupaný Mortal Kombat (1995) či hororový Horizont udalosti (1997). Dnes je z neho rutinér, ktorý spoľahlivo dodá priemernú akčnú zábavu s jednoduchým príbehom a Millou Jovovich. Z týchto zabehnutých koľajníc bohužiaľ novinka nevybočila.

Lokácie nového sveta sú pomerne nudné – neustále sa nachádzame v piesočných dunách a okolitých skalách. Podzemné útoky červých oblúd boli lepšie nakrútené už v Dune (1984) aj v Transformeroch: Pomsta porazených (2009). O spolubojovníkov prichádza Artemis akosi rýchlo a ostáva už len sledovať ako sa spriatelí s bojovným domorodcom, ktorého stvárnil Tony Jaa. Nič viac sa vo filme neudeje. Dvaja útočne naladení cudzinci sa musia spriateliť a pobiť dve príšery. Aby som bol fér, na konci pricvála Ron Perlman s loveckou družinou čítajúcou ľudskú mačku, aby nám ozrejmil širšie úskalia nového sveta plného nebezpečných monštier, ktoré by sme mohli spoznať v prípadnom pokračovaní.

Na skromnej ploche 99 minút som sa však príliš často prichytil pri tom, že sa vlastne nudím. Výbojné eskapády Milly a Tonyho nie sú veľmi zaujímavé a spoločnú reč nakoniec nájdu, až keď sa podelia o čokoládu. Učia sa spoločnému jazyku a postupujú naproti netvorom. Na zmysluplné dialógy tak rovno zabudnite. Budete si musieť vystačiť s obstojnou akciou a partičkou vydarených oblúd.

Monster Hunter © 2020 Sony Pictures

Samozrejme, už z traileru bolo jasné, že sa nedočkáme prevratného zážitku. Bol som však stále zvedavý, čo sa z monster vybíjanej, kde hrdinovia nosia na ramenách dvojmetrové meče ako z kindervajca, nakoniec vykľuje. Na Čiernočiernu tmu (2000) sa Anderson nechytá, úvodné pasáže ale k podobným filmom odkazujú. Druhá polovica príbehu zúfalo potrebovala niečím oživiť. Presúvanie sa medzi dunami je totiž extrémne nudné.

Milla Jovovich tieto militantné hrdinky stále zvláda ľavou zadnou, zaslúžila by si však zaujímavejší storytelling. Kavaléria Rona Perlmana príde príliš neskoro na to, aby filmu pridala na dynamike. Anderson v nej mal k dispozícii solídneho ťahúňa, ale využil ho len na pár minút. Mám však pocit, že cieľovej skupine to v tejto rutinnej podobe bohato vystačí.

Hudobnú zložku nie je nutné spomínať. Žiaden tón vám v pamäti neutkvie. Akurát si matne vybavujem, že hudobný motív mi prišiel do nastoleného sveta nepatričný. Čakal by som, že sa dočkáme aspoň nazlosteného rapu, keďže jedného z vojakov stvárnil raper T.I. Bola to však chybná domnienka.

Ak ste nebodaj fanúšikom videohernej predlohy a chcete sa pozrieť ako ju Paul. W. S. Anderson previedol na veľké plátno, len smelo do toho. Je dosť možné, že za pár rokov tu máme pokračovanie. Nič viac, ako prihlúply masaker podivných príšer a Millu Jovovich ochotnú podeliť sa o čokoládu, však nečakajte.