Moc © 2023 Filmtopia Moc © 2023 Filmtopia

Domácimi kinami aktuálne prechádza koprodukčný film s názvom Moc. Slovensko-česko-maďarská snímka je politickým trilerom, lákajúcim na temný vizuál a ponurú atmosféru už z traileru.

Režisér a zároveň spoluscenárista Mátyás Prikler servíruje príbeh začínajúci poľovačkou. Na nej zomrie po náhodnom výstrele nevinný človek. Páchateľa treba ukryť, pretože je to vysokopostavený politik s ambíciami dostať sa do prestížneho kresla v štruktúrach Európskej únie.

Na prekrytie zločinu sa musí nájsť niekto, kto si trest za skutočného páchateľa odpyká. Agent (Szabolcs Hajdu), ktorý je poverený úlohou nájsť obetného baránka, sa púšťa do práce a zároveň sa snaží „predĺžiť si život“. Do pár mesiacov zomrie a rád by stihol vidieť svoje dieťa, ktoré sa ešte len má narodiť. Než sa tak stane, musí splniť túto úlohu.

Moc je filmom veľmi komorným, pri niektorých postavách šetrí slovami, našťastie však nešetrí správnou trilerovou atmosférou. Temný je nielen prípad, ktorý sa ťahá celým filmom, ale aj väčšina farieb na plátne.

Trošku ma prekvapilo, že napriek slušnej atmosfére nie je cítiť napätie či strach. Na to sa akosi tvorcovia vykašľali. Z hlavnej postavy (český herec Jan Kačer) skôr väčšinu času sála nepríjemný stoický pokoj. Niekedy až natoľko, že vlastne ani neviete, či práve on vystrelil ten nešťastný náboj. Všetko podstatné sa odohráva akosi len v náznakoch, detaily si musí divák domyslieť, prísť na ne sám, prípadne ich vytušiť z dialógov postáv.

Základnou črtou snímky je depresívna a skľučujúca nálada, zanechávajúca pocit bezmocnosti – i keď jej stvárnenie bolo chladné a s občasnými výnimkami u smútiacej rodiny nie celkom autentické. Vyšetrovateľ zomiera a nemá nádej, zúfalá rodina trúchli nad hrobom mŕtveho syna, novinárka je odrádzaná od odhaľovania pravdy všetkými zúčastnenými, spravodlivosť je slepá, polícia skorumpovaná, ale ľudia stále platia dane a nejako bolo, nejako bude. Nádej od Moci neočakávajte, nedočkáte sa pekného konca.

Moc © 2023 Filmtopia

Snímke treba pochváliť podmanivú kameru, skvelá práca je v detailoch aj vo veľkých celkoch. Z technického hľadiska je Moc slušný počin. Z toho scenáristického je to trošku komplikovanejšie. Dej je príliš jednoduchý. Rozprávaniu tu chýba aspoň nejaký prekvapivý, ak už nie šokujúci, zvrat. Všetko sa deje pomaly a ja mám pocit, že dvojica Marek Leščák – Mátyás Prikler napísala skôr niečo, čo by sa hodilo spracovať vo forme kratšej poviedky.
Herecké výkony je ťažké hodnotiť, pretože scenár im nedal šancu úplne vyniknúť. Film je predvídateľný a, ako som už spomínal, chladný – od scén v zasneženom lese až po tváre postáv. To nie je výčitka, tak to jednoducho je.

Najväčším plusom filmu je podľa mňa jeho atmosféra, ktorá je takmer až hmatateľná. Ide rozhodne o dobrý počin s viacerými zaujímavými momentmi, na poli politických trilerov Slovensku Moc hanbu neurobí. Slušná oddychovka, na ktorú ale možno rýchlo zabudnete.