© Warner Bros.

Len raz som poznal muža, s ktorým som nechcel zápasiť. A keď som ho spoznal, už to bol najlepší muž v obore. Začal trénovať a robiť manažéra v 60-tich rokoch a nikdy nestratil svoj dar.

Originálny názov
Million Dollar Baby

športový, dráma
2004 / 132 min. / MP 12
USA

Réžia
Clint Eastwood
Scenár
Paul Haggis
Niekedy s tým proste nemôžete nič urobiť. Príliš hlboké rany, príliš blízko kosti, možno máte poškodenú tepnu alebo sa vám len zle zráža krv. Existujú všetky druhy kombinácií, ktoré sa objavia v iných svaloch ako čakáš a Frankie vedel, ako každý z nich pracuje. Ľudia milujú násilie, spomalia pri vraku auta a kukajú na obete, tí istí ľudia sa hlásia s láskou k boxu a nemajú ani poňatia, čo to je. Box je o úcte, o svojej osobnej úcte, a vzatí si jej od tých druhých chlapov…

Takto sa nám v úvode za asistencie skvelej hudby prihovára rozprávač celého príbehu Eddie Dupris (Morgan Freeman). Je to silný monológ, ktorý dáva hneď na začiatku tušiť, že nepôjde o žiadny podradný béčkový film. Od prvej chvíle je jasné, že sa budú rozdávať rany a čo je pozitívne, nielen v ringu. Nachádzame sa v starej telocvični v L.A., kde svoje útočisko hľadá bývalý skvelý boxer a v súčasnosti nemenej úspešný tréner Frank Dunn (Clint Eastwood). Aby nebolo Frankovi smutno, v Hit Pite (názov telocvične) mu robí spoločnosť kolega z ringu Eddie. Je to vlastne Eddieho domov. Malá izba priamo v miestach, kde si tvrdí chlapi dokazujú svoju silu. Malý televízor a klobúk, ktorý si z hlavy dáva dolu len sporadicky, sú prakticky jeho jediným majetkom.

Frankov a Eddieho život je aj napriek problémom s financovaním Hit Pitu v normále, až kým sa vo dverách nezjaví neoblomná Maggie (Hillary Swank). Vtedy sa to začne. Frank tušil, že sa to nemalo začať, je už však neskoro. Prečo? To vám síce prezradiť nemôžem, ale pôjde do tuhého. Boj o holý život, v ktorom šancu na prežitie majú len tí, ktorí stihnú včas stisnúť svoje päste. Maggie je silná osobnosť. Popri zamestnaní stíha aj napĺňanie svojho sna o profi boxerke. A kto by jej na tejto dlhej a neľútostnej ceste mohol pomôcť viac než Frankie? A ako to býva v správnych filmoch, po nekonečnom prehováraní nakoniec starý kovboj prikývne. Sen sa začína napĺňať, aj keď nie vždy sa všetko vyvíja tak, ako by malo…

© Warner Bros.

Po úspechu v roku 2003 s filmom Tajomná rieka Clint Eastwood dokázal, že mu nedošiel pušný prach a svoje kvality potvrdil aj v tomto filme. Na tohtoročných Oscaroch si odniesol už svoju druhú sošku, keď svojho prvého krásavca získal za western Nezmieriteľní v roku 1993.

Najväčším pozitívom filmu Million Dollar Baby je nesporne výkon hlavnej hrdinky Hillary Swankovej, ktorá si po úspechu vo filme Chlapci neplačú upevnila svoje miesto medzi hereckou špičkou. Vo svojom pomerne mladom veku dokazuje, že tvrdou prácou človek môže dokázať takmer všetko, a tak aj preto má doma už dvoch Oscarov. Zaslúžene. Výborne jej však sekunduje duo Freeman – Eastwood. Prvému menovanému sa podarilo získať za tento výkon podobne ako strong>Hillary Swank Oscara, Clint Eastwood sa musel uspokojiť s nomináciou. Viac ako Clintovo herectvo sa v tomto snímku chytila lahodná hudba, ktorú aj sám zložil.

Vôňa melanchólie jeho skladieb vás donúti premýšľať o živote, ale kto pri filme rád rozmýšľa, bude spokojný, ja som bol veľmi.