Martin Škrtel: Buď, alebo © 2023 Continental film Martin Škrtel: Buď, alebo © 2023 Continental film

Robiť celovečerný dokument o športovcovi, ktorí svoju profesionálnu kariéru ukončil len nedávno, je vždy rizikom. V prípade aktuálnej novinky o Martinovi Škrtelovi je na mieste aj otázka, či snímka dokáže ponúknuť aj nové informácie, ktoré by ešte jeho fanúšikovia nepoznali a či to nebude len žmýkanie doposiaľ známych videozáznamov. V tomto prípade to nie je úplne tak, i keď…

Originálny názov
Martin Škrtel: Buď, alebo

dokumentárny, životopisný
2023 / 97 min. / MP 12
Slovensko / Česká republika

Réžia
Petr Větrovský
Scenár
Petr Větrovský

Musím sa hneď na úvod priznať, že Martina Škrtela a najmä jeho pôsobenie v Liverpoole, slovenskej futbalovej reprezentácii a v trnavskom Spartaku som sledoval veľmi pozorne. Z fanúšikovského hľadiska by som mal dať filmu rovno 5 hviezdičiek – veď je to dokument o mojom obľúbenom hráčovi! No, ale dosť bolo subjektivity, poďme sa na to pozrieť triezvejšie.

Dokument o Škrtelovi je emocionálnym výpočtom faktov z jeho veľmi úspešnej kariéry, ale zároveň aj nahliadnutím do súkromného života. Získať práva na všetky materiály a záznamy zo zápasov muselo tvorcov stáť azda ešte viac práce než strih filmu či presviedčanie Martina a rodiny, aby ich pustili do svojho súkromia. V tomto prípade je okrem dojemných spomienok na úspechy (zisk FA Cupu, vydarený vianočný zápas s Arsenalom) na mieste spomenúť, že vo filme sa ukáže aj zopár svetoznámych hráčov spomínajúcich na Martina. Ide o milé a neraz aj vtipné rozprávanie, ktoré prebiehalo napríklad počas návratu hlavného protagonistu do spomínaného Liverpoolu.

Zaujímavé nahliadnutie ponúkajú aj časti, v ktorých rodina hlavného protagonistu spomína na začiatky pri futbale. Je krásne vidieť, aké prajné prostredie mal slovenský futbalista vytvorené doma, a to aj napriek mnohým trápeniam jeho rodičov. Celkovo sa návratom do vzdialenejšej minulosti venuje veľká časť filmu, čo je len dobre – keďže tú nedávnu máme ešte v čerstvej pamäti.

Technicky takmer nie je čo vytknúť – snáď len neustále posúvanie deja moderátorom rádia, ktoré vás približne v polovici filmu začne otravovať. Zaujímavé sú zábery z dronu, autentické emócie zachytené pri stretnutí s fanúšikmi, ale napríklad aj citlivá rozlúčka spojená s oznámením o ukončení kariéry.

Veľkým plusom je aj to, že môžeme vidieť, akou postavou bol Martin v zahraničí – najmä v Liverpoole, kde si naňho spomenú aj fanúšikovia pri jednom z charitatívnych zápasov legiend. Zaujal ma aj spôsob, akým si našiel najlepšieho kamaráta v Anglicku, avšak časť, ktorá hovorila o spore s trénerom Jurgenom Kloppom mi prišla akosi nedopovedaná.

Martin Škrtel: Buď, alebo © 2023 Continental film

Snímka ponúka veľa zaujímavých scenáristických ideí, dosiaľ nepublikovaných záberov, ale aj zopár prekvapení. Lenže tých mohlo (a malo) byť viac. Pre človeka, ktorý podrobne kariéru našej futbalovej legendy nesledoval, je dokument komplexným náhľadom na Škrtelovo pôsobenie na ihriskách. Znalejšieho diváka sklame absencia prekvapenia a že sa nedozvie ani jednu prekvapivú či neznámu informáciu. Rozhodne je to pekná pocta, milý medailónik, nie však niečo, čo vojde do dejín slovenskej kinematografie.

Nechápte ma zle, ide o rozhodne vydarené a nadpriemerné dielo. Páčiť sa bude všetkým fanúšikom Martina Škrtela doma aj v zahraničí (práve aj vďaka menám ako Jamie Carragher, Luis Suarez či Steven Gerrard), ale nebude sa o ňom hovoriť aj o pár rokov, ako to neraz pri športových dokumentoch býva. Často to vidíme na ihrisku – k úspešnejšiemu výsledku chýbalo viac momentov prekvapenia.