Malé ženy (Little Women) © 2019 ITA Film Malé ženy (Little Women) © 2019 ITA Film

Najstaršia, trochu malicherná Meg, chlapčenská spisovateľka Jo, hudobne nadaný maznáčik Beth a nezbedná maliarka Amy – to sú sestry Marchové, hlavné hrdinky takmer 150-ročného románu od Louisy May Alcottovej. 25 rokov od poslednej sfilmovanej podoby sa Greta Gerwig rozhodla priniesť svetu aj tú svoju verziu.

Originálny názov
Little Women

dráma, romantický
2019 / 135 min. / MP 12
USA

Réžia
Greta Gerwig
Scenár
Greta Gerwig
Jo je ťažko-pracujúca učiteľka v New Yorku, ktorá sa napriek všetkým životným udalostiam a neustálemu odmietaniu nehodlá vzdať svojho najväčšieho sna byť spisovateľkou. S malou dušičkou prichádza do redakcie miestnych novín a pod zámienkou, že robí službu svojej kamarátke, sa snaží predať svoj príbeh. Tentoraz sa jej to aj podarí, no musí súhlasiť s tým, že to zverejnia len vtedy, ak sa hrdinka vydá alebo zomrie. Jo nemá na výber, pretože peniaze potrebuje. Najmä, keď sa dozvie, že jej mladšia sestra Beth zomiera.

Počas Joinej cesty vlakom sme prenesení o sedem rokov do minulosti. New York strieda Concord v Massachusetts, presnejšie dom Marchových a práve prebieha štedrovečerné ráno. Všetky štyri sestry sú pokope, kričia, dohadujú a hrajú sa, polemizujú o tom, aké je otravné byť chudobný a čo všetko by si kúpili, keby mali čo i len pár dolárov. Tu sa dozvedáme, že všetky sestry sú si ohromne blízke, no každá je úplne iná. Spája ich chuť tvoriť, ich vlastný herecký klub, ale najmä dobrosrdečnosť, keď svoje vianočné raňajky darujú chudobnej rodine alebo keď medzi seba príjmu aj susedného chlapca Teddyho Laurieho s jeho starým otcom.

Malé ženy (Little Women) © 2019 ITA Film

Prítomnosť sa strieda s minulosťou, keď Jo narazí na niečo, čo v nej vyvolá silné spomienky a ukazuje nám, že ani počas jej detstva nebolo všetko ružové. Neustály nátlak jej rodiny aj spoločnosti, ktorí jej hovorili, čo smie a nesmie ako dievča robiť. Vraj má prestať žiť s hlavou v oblakoch a jej jediným osudom je dobre sa vydať, inak skončila. A práve týmto sa od svojich sestier tak odlišuje – nedokáže dopustiť, aby jej spoločenské normy zabraňovali žiť život, aký chce a robiť to, čo ju naozaj robí šťastnou.

Príbeh Mladých žien je skutočne nadčasový. Dá sa povedať, že Jo Marchová spolu s jej sestrami nám ukazujú, že nie zlé byť iný a aj to, že každý je strojcom svojho vlastného šťastia. Louisa May Alcottová sa už v osemnástom storočí snažila búrať stereotypy žien a hlavne to, že žena bez muža nikdy nebude úspešná. Aj keď Meg nakoniec predsa len dala prednosť sobášu a rodine pred sebou samou, Amy rovnako ako Jo nedovolila, aby jej čokoľvek – vrátane manželstva – bránilo realizovať sa ako umelkyni.

Retrospektívne scény, ktoré sa prelínali so súčasnosťou, boli vynikajúco oddelené. Teplé farby a soundtrack, ktorý pridával na príjemnej atmosfére ich detstva a života celej rodiny v Concorde, vystriedal pochmúrny New York a ešte melancholickejší domov, do ktorého sa Jo napokon dostane a musí čeliť hroznému osudu, ktorý postihne ich rodinu.

Malé ženy (Little Women) © 2019 ITA Film

Greta Gerwig do svojho filmu vybrala priam dokonalé obsadenie. Ich stvárnenie postáv bolo veľmi prirodzené a autentické. So Saoirse Ronan rovnako ako aj s Timothée Chalametom sme ju mohli vidieť spolupracovať aj v jej debutovom kúsku Lady Bird. Florence Pugh podala vynikajúci výkon vo stvárnení mladej pochabosti a neskôr aj ctižiadostivej dámy, ktorá si nenechala sypať popol na hlavu. Spolu s Ronan si právom zaslúžia aj nomináciu na cenu Oscara.

Na druhej strane, Eliza Scanlen, ktorá hrala trochu menej výraznú postavu Beth Marchovej, si bohužiaľ, nezaslúžila ani len sčasti také ohlasy ako jej kolegyne. Beth Marchová bola často pilierom celej rodiny spolu s Meg, ktorú si zahrala Emma Watson. Vo filme účinkujú aj herci Louis Garrel ako šarmantný francúzsky učiteľ, silou-mocou snažiaci sa skrývať svoju lásku pre Jo, a Meryl Streep ako na prvý pohľad nevrlá teta Marchová so zlatým vnútrom a Bob Odenkirk ako otec našich štyroch malých žien.