© DreamWorks

Aj keď éru počítačových animákov začalo štúdio Pixar v roku 1995 s filmom Toy Story – Boj hračiek, asi najznámejším (a pravdepodobne aj najobľúbenejším) CGI animovaným filmom zostáva zelená obludka Shrek konkurenčného štúdia Dreamworks. Tvorcom tohto filmu sa podarilo skĺbiť roztomilú animáciu pre deti s množstvom srandičiek a čierneho humoru pre dospelých. Komerčný úspech bol obrovský a nasledoval druhý diel s podobným úspechom, a tak v prestávke medzi tvorbou ďalšieho Shreka (zelený sympaťák tentoraz navštívi kráľa Artuša) autori skúsili uspieť aj s niečím iným ako Shrekom, a tak do našich kín prichádza Madagaskar.

Newyorská ZOO je špičkovým zariadením svojho druhu. Zvieratá majú prvotriednu starostlivosť, ktorá sa snaží maximálne uspokojiť ich potreby a túžby. Kráľom ZOO je Alex, lev na vrchole svojich síl, ktorý je maskotom ZOO a má vlastné predstavenia, kde sa môže naplno predviesť a uspokojiť svoje ego nadšeným davom. Jeho najlepší kamarát je zebra Marty, ktorý žije v tieni svojho kamaráta a neustále sníva o voľnej prírode. Štvoricu hlavných hrdinov dopĺňajú sympatická a pragmatická hrošica Gloria a hypochondrická žirafa (alebo žirafiak:-) Melman. Martyho túžbu po živote v divočine vystupňujú štyria tučniaci s premysleným plánom na útek do Antarktídy. Marty sa po svojej narodeninovej párty rozhodne pre útek, ale tento jeho plán mu prekazia jeho kamaráti, ktorí sú následne pri pokuse o jeho návrat chytení pracovníkmi ZOO. Ochrancovia prírody si túto udalosť vysvetlia ako túžbu zvierat po divočine, a tak vyšlú loď s nákladom zvierat do rezervácií. Lenže počas plavby sa niečo stane (opäť v tom majú prsty tučniaci) a zvieratá pristanú na ostrove Madagascar.

Dej tohto 80-minútového animáku je veľmi jednoduchý a stavia na klasickom princípe komédii, keď sa postavy filmu ocitnú v prostredí, do ktorého nepatria. Tentoraz sa zvieratá navyknuté na dokonalú starostlivosť ocitnú v divokej prírode, kde sa musia spoľahnúť len na seba a svoje schopnosti. Počas filmu sa ešte objaví dilema hlavnej postavy leva Alexa, ktorá súvisí s jeho stravovacími návykmi. Inak príbeh už neponúkne nič. Ale v podstate takmer každý komerčný animák má jednoduchý príbeh, ide len o to, čo dokážu autori naňho nabaliť.

Film zaujme deti farebnosťou a milou animáciou (aj keď animácia Martyho mi silne pripomínala animáciu Oslíka, asi to bude rovnakým animátorom:-). Dospelých zase pobavia narážky na viaceré filmy, ktoré sú umne zakomponované do deja. Z týchto narážok asi každému najviac utkvie v pamäti paródia na film Americká krása. Rovnako sú skvelé aj obrazové srandičky, napríklad, keď sa drevené písmená HELP zmenia pádom na HELL. Túto situáciu ale ocenia iba starší diváci a navyše musia vedieť po anglicky, lebo v dabingu to nie je preložené.

© DreamWorks

A tu sa dostávame k už bežnej vlastnosti animovaných filmov, ktoré prichádzajú do našej distribúcie s dabingom, aby si ich mohli do kín prísť pozrieť aj deti. Touto tradíciou návštevník kina prichádza o dabing hviezd Hollywoodu, ktoré niekedy tvoria hlavný úspech filmov v Amerike (napríklad geniálny hispánsky dabing kocúra v Shrekovi 2 Antoniom Banderasom). Leva Alexa v origináli dabuje Ben Stiller, zebru Martyho moderátor posledných Oscarov Chris Rock, hrošicu Gloriu Jada Pinkett Smith a hypochondrickú žirafu Melmana nadaboval David Schwimmer (známy ako Ross z Priateľov). Podľa ohlasov z Ameriky, dabing ani jednej postavy nebol obzvlášť úspešný. Pozornosť ale na seba strhával svojou jamajsko-rumunskou angličtinou Sacha Baron Cohen (alias Ali G), ktorý dabuje madagaskarského kráľa lemurov. Ani slovenský dabing v podaní Petra Sklára, Michala Klučku, Eleny Podzámskej a Ľuboša Kostelného nie je extra vydarený.

Madagaskar je animovaným filmom, ktorý sa len trochu približuje kvalitám tých najlepších animovaných filmov (Shrek, Rodinka Úžasných, Hľadá sa Nemo), a to z viacerých dôvodov. Po prvé je krátky a obsahuje len malé množstvo fórikov (I like to move it, move it….), čo je len na škodu. Ďalej ani jedna z hlavných postáv nemá charizmu Shreka, a tak si z filmu asi najviac zapamätáte štvoricu zohraných tučniakov so svojským humorom. Film je veľmi zábavný, páčil sa mi oveľa viac ako jeden z posledných animákov Roboti a aj deťom sa iste bude páčiť. Ale aj tak sa štúdiu Dreamworks nepodarilo preskočiť laťku nasadenú Shrekom. Ako pokus to vôbec nie je zlé.