Machete

Michal Klembara
Michal Klembara
Recenzia

Originálny názov: Machete

Žáner: akčná krimikomédia
Minutáž: 105 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 18

Réžia: Robert Rodriguez, Ethan Maniquis
Scenár: Robert Rodriguez, Álvaro Rodríguez
Kamera: Jimmy Lindsey
Hudba: John Debney, Carl Thiel
Hrajú: Danny Trejo, Robert De Niro, Jessica Alba, Steven Seagal, Michelle Rodriguez, Jeff Fahey, Cheech Marin, Don Johnson, Lindsay Lohan a ďalší

MacheteMnohí sa o to v poslednej dobe pokúšali, ale až teraz sa to podarilo. Navyše Machete je nie len skvelou spomienkou na akčné filmy 80. rokov, ale aj ich hrdým nástupcom. Robert Rodriguez zabalil brutálnu akciu do veľmi moderného šatu, pričom sa mu takmer všetko podarilo výborne vybalancovať. Poďme si to však rozmeniť na drobné.

Danny Trejo, predstaviteľ titulnej postavy, sa objavil už v množstve filmov. Nikdy doteraz ale nedostal hlavnú úlohu. Vďaka svojmu nezameniteľnému zjavu a podobnosti jednotlivých postáv, v ktorých sa objavuje, sa zapísal do pamäti mnohých divákov. S Robertom Rodriguezom spolupracuje už od Desperáda. Postava Machete sa prvýkrát objavila v ich inom spoločnom projekte, v Spy Kids v roku 2001. Potom aj v ďalších dieloch tejto série pre deti až prišiel Grindhouse, do ktorého bol vložený falošný trailer na Machete. A to, čo začalo možno ako vtip, sa stalo skutočným.

Machete je mexický federálny agent, ktorý sa snaží za každú cenu zachrániť dôležitú svedkyňu. Lenže je zradený svojim skorumpovaným šéfom. Zabijú mu ženu, pravdepodobne i dcéru a jeho sa pokúsia zabiť. Odporovať všemocnej drogovej mafii sa neopláca. O niekoľko rokov neskôr sa ako nelegálny prisťahovalec Machete ocitá v USA, kde sa snaží zarobiť si ako námedzný robotník. Potom, čo dostane ponuku na lukratívny job, zavraždenie senátora, sa zapletá do neskutočného bordelu, ktorý ako správny mexický upratovač musí vyčistiť.

Machete Machete

Snímka vám ukáže, o čom to bude a ako to bude prebiehať už hneď v prvých scénach. Krv strieka snáď v hektolitroch, odseknuté končatiny lietajú na všetky strany, mŕtvoly padajú každým krokom. Akčné scény sú poprekladané tými štýlovými s krásnymi ženami v popredí (Michelle Rodriguez, Jessica Alba) a napodiv aj celkom rozumnými dialógmi. Humor funguje na tých správnych miestach a správnym spôsobom. Všetko do seba zapadá, ničoho nie je priveľa a Rodriguez to navyše obohatil o skvelý soundtrack. Nie je to prvýkrat, čo dokázal, že to s hudbou vie. Pri tomto to ale nekončí.

Veľkým plusom je aj obsadenie. Každý z hercov sa zhostil svojej úlohy navyše tým správnym spôsobom. Postavy, ktoré majú byť vážne, takými sú. Starší herci to zasa brali z nadhľadu. Inak by to ani nešlo, lebo nech film vyzerá akokoľvek uletene, základom (východiskom) príbehu sú skutočné problémy Spojených štátov a Mexika. Robert Rodriguez a Álvaro Rodríguez to však pri písaní scenára všetko nahustili na jedno miesto v čase i priestore. Je to samozrejme preexponované a netreba to vnímať ako ukážku reálnej situácie. Mohli by sme to označiť za satiru miestnych pomerov a problémov. To dáva snímke rozmer, ktorý napríklad The Expendables chýbal.

Machete Machete

Stále je to však v mantineloch poctivého akčné filmu. Záporáci sú stále správne megalomanskí a zbytočne krutí. A je ich tu hneď niekoľko. Naozaj sa dá povedať, že si každý nájde toho svojho. Už len keď sa pozrieme na to, kto ich stvárnil. Roberta DeNira, Stevena Seagala a Dona Johnsona si určite mnohí spájame skôr (či výlučne) s kladnými postavami. Možno to bolo mienené ako vhodný protiklad k Dannymu Trejovi, ktorý naopak zvykne stvárňovať tie záporné.

Mnoho zaujímavého sa dá nájsť aj na jednotlivých postavách, či ich hereckom prevedení. Steven Seagal si tu v podstate robí srandu sám zo seba. Aj imidžovo sa veľmi podobá na svoje neskoršie postavy (jeho životná fáza ovplyvnená východnými kultúrami). Podobne je na tom aj Lindsay Lohan s odkazmi na jej skutočný život (aspoň ten mediálne prezentovaný). A takto by sme mohli pokračovať. Nech však už jednotlivé prvky vyzerajú rozdielne, nenarúšajú celok.

Rodriguezovi to však nanešťastie nevyšlo úplne dokonale. Zopár scén je prestrelených a hlavne záverečný súboj mohol byť lepší. Nenarúša to však celkový dojem z tejto skvelo nadupanej akčnej cesty. Machete to vie. Svoj kultový status obhájil v prvom ostrom súboji na výbornú. Robert Rodriguez ukázal to najlepšie zo seba a pripravil nám jeden z najlepších filmových zážitkov roka (v kategórii zábava).