Originálny názov: Salmon Fishing In the Yemen

Žáner: komédia, dráma, romantický
Minutáž: 107 minút
Krajina: Veľká Británia
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Lasse Hallström
Scenár: Simon Beaufoy, Paul Torday
Kamera: Terry Stacey
Hudba: Dario Marianelli
Hrajú: Amr Waked, Emily Blunt, Catherine Steadman, Tom Mison, Ewan McGregor, Rachael Stirling, Kristin Scott Thomas, Tom Beard, Jill Baker, Conleth Hill a ďalší

Lososy v Jemene (Salmon Fishing In the Yemen, 2012)Lov na mušku je podľa všetkého elegánom vo svete rybolovu a s golfom má spoločný potenciál blahodarne stimulovať podnikateľské či politické partnerstvá. A čo má spoločné s Jemenom – touto málo rozvinutou arabskou krajinou kdesi pri rovníku? No, na začiatku filmu veľmi málo. Avšak Lososy v Jemene sa Vás za sto minút pokúsia presvedčiť, že aj niečo také bizarné a prosté ako lov pstruhov môže byť dôležitým krokom k politickej stabilite regiónu.

Autorom rovnomennej knižnej predlohy je Brit Paul Torday. Stvoril naozaj príjemnú komédiu (miestami i paródiu) o politike, vizionárstve a medziľudských vzťahoch. Toto lákavé a šťavnaté jadro sa však v nadhľade stáva iba nosičom priemernej lovestory s nadpriemerným obsadením. Ak by sa príbeh odbremenil od sileného dohadzovania, vynikli by úprimnosť, humor a nevyvrátiteľná jedinečnosť filmu.

Existuje dobrý dôvod, prečo marketing filmu predstavuje švédskeho režiséra Lasseho Hallströma, skrze viac ako desaťročie staré snímky. Obľúbená Čokoláda (Chocolat, 2000) a skromné ale o to srdečnejšie Pravidlá muštárne (The Cider House Rules, 1999) sú bezpochyby vynikajúcimi dielami, ale odvtedy to, žiaľ, režisérovi s romantikou ide od deviatich k piatim. Jeho šikovné ručičky totiž nájdeme zapletené aj vo všelijakých priemerných sladkostiach od Casanovu (2005) so zosnulým Heathom Ledgerom cez príliš sentimentálneho Drahého Johna (Dear John, 2010). A tak musím smutne konštatovať, že romantická línia komédie je štandardne naivná a to aj napriek tomu, že ľúbostný život oboch ústredných postáv je celkom zaujímavý a ponúka nevšedné témy (ale len kým neprejavia záujem o seba navzájom).

Lososy v Jemene (Salmon Fishing In the Yemen, 2012) Lososy v Jemene (Salmon Fishing In the Yemen, 2012)

Nevadí. Prizval si totiž do projektu naozaj skvostných hercov, ktorí sú navyše populárni aj za Veľkou mlákou. Ewan McGregor zosobnil rezervovaného doktora Alfreda Jonesa so slabosťou pre vedný odbor, ktorý, žiaľ, nezaujíma nikoho, dokonca ani jeho ženu. Pred rozpadom manželstva ho chráni iba komfort nemennosti a strach z toho, že by si musel priznať, že je v skutočnosti nespokojný. Emily Blunt hrá v komédii jeho pravý opak. Jej postava, Harriet, je bezstarostná, spontánna a neváha nechať svojim emóciám voľný priebeh. Ich životy sa pretnú, keď si istý šejk Muhammed (Amr Waked) povie, že lov lososov je presne to, čo jeho domovine chýba a istá PR manažérka britského premiéra (Kristin Scott Thomas) sa rozhodne projekt využiť pre utuženie britsko-arabských vzťahov.

Lososy v Jemene sú však ako nevystrieľaný arzenál spoločenskej a politickej satiry, ktorá – ako sa dá dočítať – v procese adaptácie z rovnomenného literárneho diela musela ustúpiť obligátnej romantike pre potešenie divákov. Úsilie zvýšiť atraktivitu príbehu vyšlo kontraproduktívne a filmový divák si takéto vypočítavé zaobchádzanie naozaj nezaslúži. Obzvlášť, keď predloha je plná humoru a komických postavičiek, za čo bola aj ocenená ako najzábavnejší román roku 2007.

Lososy v Jemene (Salmon Fishing In the Yemen, 2012) Lososy v Jemene (Salmon Fishing In the Yemen, 2012)

Aj keď sa film nechal zlákať z cestičky, ktorú mu ukázal jeho knižný predchodca, Lososy v Jemene sú ľahkou a zvodnou komédiou – dokonca jednou z najvydarenejších za posledné roky. Zároveň to znamená, že ak na pultoch obchodov objavíte preklad tohto románu, môžete sa tešiť na plnokrvnú a naozaj kvalitnú zábavu.