Originálny názov: Chronicle

Žáner:dráma, horor, sci-fi
Minutáž: ?? minút
Krajina: Veľká Británia | USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Josh Trank
Scenár: Max Landis, Josh Trank
Kamera: Matthew Jensen
Hrajú: Michael B. Jordan, Dane DeHaan, Michael Kelly , Anna Wood, Alex Russell, Ashley Hinshaw, Joe Vaz, Luke Tyler a ďalší

Kronika (Chronicle, 2012)Ak vás už nudia neustále pribúdajúce oslavné pátosy na americké popkultúrne ikony v pestrofarebných legínach, tento film vám ponúka alternatívu. Nevšedný príbeh o zneužití náhle získanej moci nesúrodou trojicou stredoškolákov je podaný veľmi pôsobivou formou domáceho videa. Efektné technické prevedenie spolu so solídnymi výkonmi hlavných postáv pridávajú filmu žiarivý punc originality. Navyše, bez výskytu opozeraných filmových hviezd.

Kronika ponúka sondu do duší troch mladých stredoškolákov z rozličných sociálnych vrstiev. Steve je vychádzajúca moderátorská hviezda školskej talentovej show, Matt láme srdcia roztlieskavačiek svojou športovo-poetickou povahou, zatiaľčo jeho utiahnutý bratranec Andrew nakrúca svoj frustrujúci život domácou kamerou. Odlišných chlapcov navždy spojí paranormálny jav. V hlbokej diere uprostred lesa objavia tajomnú skalu, ktorej záhadné žiarenie vyvolá v nálezcoch nečakané zmeny. Z bandy tínedžerov sa ako švihom čarovného prútika stáva partia supernaturalistov. Nadprirodzené schopnosti by im závidel nejeden nezlomný hrdina od Marvelu. Pri osvojovaní svojich zručností zažijú kopu zábavy a dychberúcich zážitkov. Až do chvíle, kým následkom ich vandalského vyčínania nepríde k úrazu nevinný vodič. A máme tu prvotný konflikt. Trojica hrdinov sa pri tragédii zachová odlišne. Kým Steve a Matt cítia ľútosť a zodpovednosť za svoje činy, Andrew si vinu akosi nepripúšťa.

Kronika (Chronicle, 2012) Kronika (Chronicle, 2012)

Múdre príslovie Abrahama Lincolna hovorí „Ak chceš spoznať charakter človeka, daj mu moc.“ Príbeh sa pohráva so zaujímavou myšlienkou, čo by urobil človek, v ktorom drieme potlačovaná agresivita a dlhodobá frustrácia, ak by odrazu nadobudol neobmedzenú moc. Reč je o utláčanom Andrewovi, ktorý, paradoxne, ovládol svoj talent najlepšie. Nešťastie chlapca ovplyvnilo natoľko, že sa nezostane nečinne prizerať, ako matka pomaly umiera a vezme neblahý osud do svojich superdeštrukčných rúk. Dramatický tón naviac umocňuje roztrasená optika ručnej kamery. Divák vníma dej ako surový dokumentárny materiál, ktorý postupne dáva tušiť, že tento príbeh sa happyendom neskončí.

Film absolútne neodpovedá na základnú otázku, odkiaľ sa čudesná skala vlastne vzala a čo sa s ňou stalo potom. Bol možný prenos sily i na iných ľudí? A čo nehanebne opomenutá previazanosť trojice prejavujúca sa častým krvácaním z nosa? V zásade je to úplne jedno. Forma zase raz vysoko prevýšila obsah a možno si autori námetu schovávajú odpovede do čoskoro chystaného druhého dielu. Nízkorozpočtový projekt čítajúci 12 miliónov vyžmýkal z ohromeného publika celosvetovo cez 105 mil. dolárov a to ziskuchtivých pánov producentov z 20th Century Fox nenechalo chladnými. Navyše, dokázal Hollywoodu, že found footage má od čias Záhady Blair Witch stále zmysel. Od hororov a sci-fi prešiel až k tínedžerským obludnostiam typu Projekt X, ale pri Kronike dokázal obhájiť svoju opodstatnenosť originálnej filmovej vravy. Navyše, ponúkne kreatívne prechody cez optiku mobilných telefónov či bezpečnostných kamier. Za tieto postupy si zaslúži debutujúci režisér Josh Trank významné plus.

Kronika (Chronicle, 2012) Kronika (Chronicle, 2012)

Hoci vás príbeh svojou príťažlivosťou dokáže upútať a podmanivá forma rozprávania vtiahnuť do deja, aj tak sa miestami nezbavíte pocitu prílišnej rozťahanosti. Kratučkých 83 minút sa vám pre kolísavé tempo bude zdať ako dve hodiny. Za vinu to možno klásť neskúsenému autorovi Maxovi Landisovi, ktorý však rozvláčne tempo dokáže vynahradiť strhujúcimi scénami a doposiaľ nevídanými magickými trikmi. Čaro Kroniky tkvie v zamyslení sa nad otázkou, ktorá po celý čas visí vo vzduchu. Ak by ste mali tú možnosť disponovať podobnými silami, využili by ste ich na páchanie všeobecného blaha či na nepopulárny, ale za to o dosť pravdepodobnejší sebecký profit? Odpovedzte si úprimne, každý sám pre seba.