Lion © 2016 Forum Film SK

Lion

Michal Klembara
Michal Klembara
Recenzia

Na prvý pohľad feel good movie, ktorý sa tohto podozrenia tak úplne nikdy nezbaví, ale Lion je aj veľmi silná osobná dráma, ktorá vo viacerých smeroch prekračuje pôvodné očakávania.

Originálny názov
Paterson

dráma
2016 / 118 min. / MP 12
Austrália / Veľká Británia / USA

Réžia
Garth Davis
Scenár
Luke Davies
Levom v príbehu je malý indický chlapec Saroo, ktorý pochádza z veľmi chudobných pomerov. Jeho rodina je rada, ak má čo jesť. Bývajú v niečom, čo minimálne neskôr slúži ako chliev, ale zrejme nikdy nebolo viac. Saroo je však usilovný a snaží sa mame, či staršiemu bratovi pomáhať, kde sa dá. Preto sa aj s ním vyberie do susedného väčšieho mesta za prácou. Chlapci sa však oddelia a Saroo počas túlania sa po stanici zaspí v prázdnom vlaku. Keď sa zobudí, je už neskoro, vlak ide bez zastavenia niekoľko dní až do Kalkaty.

Film vo svojej prvej časti výborne reflektuje indickú realitu, ale neponižuje ju. Ukazuje problémy, s ktorými sa prudko rozvíjajúca sa a v mnohom moderná, ale stále rozvojová krajina dennodenne trápi. Všadeprítomná chudoba, neporiadok, či osirotené deti, ktoré sú neustále v ohrození. Saroo je v Kalkate vydaný napospas osudu, keďže miestnej reči vôbec nerozumie. Odvaha a rýchle nohy ho však nakoniec zavedú k ľuďom, ktorí pre neho urobia aspoň niečo. Dostane sa do sirotinca a odtiaľ našťastie veľmi rýchlo do adopčného programu. Noví austrálski rodičia mu nakoniec dajú domov, vzdelanie a zázemie, ktoré by u svojej vlastnej rodiny nikdy nemal.

Až neskôr na vysokej škole sa Saroo dostáva do kontaktu s inými Indmi a indickou kultúrou, čo mu prinavráti spomienky z útleho detstva. Trápia ho výčitky svedomia voči bratovi a matke. Za to, čo sa stalo, viní seba. Ale India je veľká a jeho spomienky veľmi neurčité. Pátranie trvá roky a k ničomu nevedie.

Lion © 2016 Forum Film SK


Snímka má viacero silných rozmerov. Indická časť je napriek svojmu posolstvu veľmi pekne nakrútená a vďaka naozaj dobrého hereckému výkonu malého Sunnyho Pawara v koži hlavného hrdinu aj milá, či niekedy humorná. Z istého pohľadu, aspoň svojou bezprostrednosťou a nenútenosťou, zatienil aj staršieho a známejšieho Deva Patela, ktorý si strihol dospelácku verziu Sarooa.

Jeho hrdina je už iný. Stáva sa priam až posadnutý svojou potrebou nájsť rodinu, čo sa dá chápať. Jeho však ťažoba svedomia devastuje. Trpí jeho adoptívna rodina, rozíde sa s priateľkou a kariéru po štúdiách tiež zrejme nerozbehol. Ale nevzdáva sa a nakoniec vďaka Google Earth svoju domovskú osadu nájde. Ťaživosť jeho trápenia dokázali filmári výborne preniesť aj na diváka, čo je druhý zásadný moment filmu.

Lion, nakrútený podľa skutočného príbehu, pozbieral množstvo ocenení po celom svete, z čoho je veľký úspech pre austrálsku kinematografiu a rovnako aj pre jeho tvorcov, ktorí doteraz neboli mimo svoju domovinu známi, a tak nakoniec ani nevadia nepremenené nominácie na Oscarov, kde predsalen konkurencia pre takýto film bola tento rok veľmi silná. Lion za ocenenými titulmi objektívne zaostáva.

Divák, ktorý túži po príjemnom a pekne nakrútenom filme, má aspoň na jeden večer po čom siahnuť.