Libertas © 2020 libertasfilm.sk Libertas © 2020 libertasfilm.sk

Pár dní dozadu okolo mňa presvišťala informácia o novom slovenskom dokumente rozprávajúcom príbeh bitcoinu. Nevedel som, čo presne od neho môžem čakať, popravde, mal som strach z toho, že pôjde o celovečerný pohľad určený skôr pre ľudí, ktorí sa dlhodobo venujú tejto problematike a bude tak určený partii slovenských a možno českých fanatikov. Našťastie, moje obavy sa nenaplnili.

Originálny názov
Libertas

dokumentárny
2020 / 63 min. / MP
Slovensko

Réžia
Boris Vereš
Scenár
Boris Vereš

Film začína prezentovaním faktov súvisiacich s ekonomikou, finančnými trhmi, tlačou peňazí. Tie poslúžia ako odrazový mostík do zvyšku filmu. Paradoxom je, že tento úvod neprezentuje žiadne superobjavné informácie, pre ľudí sú však neznámou. Pritom pri rozhodovaní o budúcnosti finančného trhu sú len nutným základom. Neprinášajú práve najlepšiu víziu zhodnocovania investícií, ale vyjadrujú sa k nim renomovaní odborníci, takže sú možno obavy naozaj oprávnené.

Analytik z INESSu, ekonómovia, bývalý viceguvernér Českej národnej banky, ale napríklad aj investigatívna novinárka Pavla Holcová hovoria v dokumente o svete peňazí. Niektorí z hľadiska hroziacej krízy, iní o zločinoch či zneužívaní bánk, ďalší zasa o tom, že kryptomeny môžu v budúcnosti zachrániť ľuďom ich úspory.

Ďalšími respondentmi sú Slováci a Česi, ktorých bitcoinovská komunita pozná a ktorí sa nielen kryptomene venujú, ale podieľajú sa aj na vzdelávaní či na rôznych vylepšeniach, ktoré uľahčujú život jej majiteľom. Obe krajiny patria medzi špičku v inováciách, ale aj v počtoch majiteľov kryptomeny na milión obyvateľov.

Čo mi možno v dokumente chýbalo, sú zástupcovia jasnej protistrany. Niektorí respondenti síce vyjadrili svoje pochybnosti o budúcnosti bitcoinu, riaditelia bánk či iní predstavitelia súkromného finančného sektora by však pomohli utvoriť si ucelený obraz o fungovaní bitcoinu a jeho význame. Chápem však, že s neochotou rozprávať na kameru sa nedá robiť nič.

Libertas © 2020 libertasfilm.sk

Ľuďom, ktorí sa v téme vyznajú, zrejme dokument veľmi nemá čo povedať. Pre nás ostatných je veľmi zaujímavým vstupom do sveta kryptomeny. Zaujímavým informačne, keďže informácií je tu poriadne veľa, ale zaujímavý aj vizuálne. Tvorcovia zapojili všetku kreativitu a nehmatateľnej mene dodali vlastnú formu. Prekvapilo spracovanie záberu, pri ktorom okoloidúci hádže peniaze bezdomovcovi, konštrukcia z televízií, ale aj detail v podobe určite pohodlného svetra s tematikou bitcoinu.

Dokumentu vyčítam snáď len to, že v úvode nie sú titulky upozorňujúce na robenie si poznámok. Poriadna nálož informácií, ktorá príde, je totiž diváckym okom na jeden pokus nespracovateľná. Možno aj v tom je zámer tvorcov, keď hodinový dokument sprístupnia predplatiteľom na dve hodiny. Človek si ho stihne v prípade šikovnosti pozrieť ešte raz. Drobným sklamaním je aj spomínaná neprítomnosť výraznejšieho zástupcu protistrany.

Zo silných stránok vyberám pútavosť rozprávania jednotlivých aktérov (žiadny sa nestratil, každý povedal niečo zaujímavé) no a vynikajúci vizuálnu stránku, ktorá vyráža dych, nech už hovoríme o kvalitnej kamere, kompozícii záberov, ale aj o nápadoch, ktorých musíte mať plnú hlavu, ak idete robiť dokument o niečom, čo sa vlastne ani nedá chytiť do rúk.

Libertas je zaujímavým počinom, nás môže len tešiť, že má slovenskú stopu. Nie úplne bežnému dokumentu nechýba originalita a ak chcete za hrsť podnetov na premýšľanie (nielen) o veciach ekonomických, skúste tento film.