Originálny názov: Kung Fu Panda 2

Žáner:animovaná komédia
Minutáž: 91 minút
Krajina: USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP

Réžia: Jennifer Yuh
Scenár: Jonathzn Aibel, Glenn Berger
Hudba: John Powell, Hans Zimmer
Hrajú: Jack Black, Angelina Jolie, Dustin Hoffman, Gary Oldman

Kung Fu Panda 2Čisto hypoteticky, leto sa vyznačuje relatívne vyšším počtom teplých dní ako iné ročné obdobia. V spolupráci so slnečným svetlom, dovolenkami, prázdninami je to ideálne čas pohody, oddychu a všeobecnej dobrej nálady. V presile pozitívnych dojmov človek nemá dôvod neveriť vo všeobecné dobro, blaho a spokojnosť. No. Ak skutočnosť náhodou nezodpovedá úplne týmto stáročiami overeným pravdám, Dreamworks posilňujú vieru v zdolávanie prekážok a šťastné konce pokračovaním komediálneho 3D hitu Kung Fu Panda.

Neprimeraný hrdina Po si po dosiahnutí titulu Dračieho bojovníka užíva plody náročného tréningu a primeranú dávku celebritnosti. Správny bojovník však neprepasie príležitosť obohatiť svoje skilly a osobnosť. Za tým účelom sa z nepreniknuteľného šera minulosti vynára proroctvo a chlapík, ktorý sa snaží jeho vyplneniu zabrániť. V našom prípade skôr páv než chlapík, mocichtivý Shen. Nasledujúc múdry príklad Herodesa a iných bájnych tyranov, Shen dal kedysi vyvraždiť pandiu komunitu (aby nikto z čierno-bielych leňochov nemohol v budúcnosti to isté urobiť jemu). Za túto pozoruhodnú iniciatívu bol Shen svojimi fotríkovcami na tróne vyexpelovaný. Celkom známa historka: veľmi nadané, sľubné etc., ale rozmaznané decko vyrastie na zloducha s prehnanými ambíciami (Tom Riddle, Anakin Skywalker). Dnes sa Shen vracia, vybavený najnovšou technológiou, čiže strelnými zbraňami prevažne veľkého kalibru, aby nastolil svoju krutovládu nad rodným mestom a svetom (Čínou). Prekaziť mu to môže jedine Po, panda, ktorú sa mu akýmsi nedopatrením zabiť nepodarilo. Štatistika nepustí: proroctvo je raz proroctvo.

Na Poa čakajú nasledujúce prepojené úlohy: poraziť Shena, zachrániť kung fu, nájsť vnútorný pokoj. Splnenie jednej nie je možné bez splnenia druhej a naopak. Aby mohol Shena poraziť a zachrániť tak tradičné hodnoty a status quo (kung fu) pred vpádom modernej mašinérie, reprezentovanej Shenovými kanónmi, Po musí nájsť vnútorný pokoj, čiže zmieriť sa so svojím pandím pôvodom. Odkiaľ pochádza, je však pre Poa takmer rovnaké tajomstvo ako to, kam speje. Našťastie, hrdina je preto hrdinom, lebo ľudia ho majú radi a ešte radšej mu pomáhajú. Okrem 5-člennej bojovníckej zálohy a starého majstra Shifu má Po tentoraz na svojej strane jasnovideckú kozu a postupom času aj ďalších obstarožných strážcov poriadku. S takou mohutnou podporou by aj babrák ako Po mohol dúfať v úspech. A spolu s ním diváci.

Kung Fu Panda 2 Kung Fu Panda 2

Snáď nebudem príliš netaktný, keď poviem, že od rodinných počítačových animácií diváci neočakávajú neočakávané: a vskutku, málokedy sa ho aj dočkajú. Nie je azda trúfalé ani tvrdiť, že od pokračovaní ľudia očakávajú v istom zmysle podobné príbehy podobných (ak už nie totožných) hrdinov ako v pôvodných filmoch. Ak je napríklad pôvodný film komédia, málokto od dvojky očakáva horor. Nič nie je môjmu srdcu drahšie ako môcť vás všetkých ubezpečiť, že Kung Fu Panda 2 sa nijako z tejto šťastne nastavenej schémy vecí nevymyká. Práve naopak: všetko je v absolútnom poriadku. Teda, stav kung fu a Číny a Poovej sebareflexie nie je v poriadku. Ale, ako sme zvyknutí, celý film sa na tom pilne pracuje.

Veľa z komediálnej hodnoty naznačuje už paradoxný titul a jednotka sa mnohým zapísala do pamäti práve roztomilo nemotorným hrdinom. Neobratná panda je predsa absurdný kandidát na akčného hrdinu, čiže výborný zdroj komiky. Ako v mnohých iných filmoch, aj tu nakoniec hrdina vlastné obmedzenia premení na svoju najsilnejšiu zbraň, aby dokázal sebe aj iným (predovšetkým divákom), že keď do toho idete na 110 %, tá motyka jednoducho musí vystreliť. Čisto hypoteticky by nás takéto filmy mali povzbudzovať, napĺňať radosťou, nádejou a optimizmom. Ich pokračovania, dvojky, by v zásade mali robiť to isté. Dvojke Kung fu Pandy sa to v zásade darí.