Prehľad potenciálnych seriálových hitov sezóny 2011/2012 v USA, z ktorých sa možno raz stanú hity globálne, takže sa ich dočkáme aj na našich televíznych obrazovkách, alebo sa k nim dostaneme na DVD.

Aj tohto roku sa v Spojených štátoch amerických konala veľká udalosť – prezentácia nových a obnovených seriálov piatich najväčších (ale aj káblových) televíznych sietí v USA. Prezentácia známa pod názvom Upfronts je akousi tlačovou konferenciou, na ktorej šéfovia ABC, CBS, THE CW, FOX a NBC predstavia, čo majú nové v seriálovej tvorbe. No a tak vám aj tento rok prinášame prehľad 10 najzaujímavejších projektov, ktoré sa objavia na amerických obrazovkách túto jeseň. Rozdelený je do dvoch častí. Prvú vám prinášame dnes, druhú tu nájdete o päť dní.

10. New Girl

Premiéra v USA: 20. septembra 2011 na FOX
Tvorca seriálu: Liz Meriwether (No Strings Attached)
V hlavných úlohách: Zooey Deschanel (Yes Man, The Happening), Max Greenfield (seriály Ugly Betty, Greek, Veronica Mars), Jake Johnson (No Strings Attached), Hannah Simone, Damon Wayans Jr. (seriál Happy Endings)

Najsledovanejšia americká televízna stanica FOX každú sezónu stavia na polhodinové komediálne seriály (tzv. multi-camera comedy series), no nie vždy jej to výjde. Seriál New Girl však môže byť opakom. Svedčí o tom nielen množstvo vynikajúcich trailerov, ale aj mladé sympatické herecké obsadenie a fakt, že je druhým najpropagovanejším seriálom stanice (podľa blogu ShowBuzzDaily).

Seriál sleduje život nekonvenčnej roztomilej Jess (Zooey Deschanel), ktorá sa po nie práve šťastnom rozchode nasťahuje do bytu k trom mladým mužom – barmanovi Nickovi (Jake Johnoson), ktorého veľké životné plány sa zastavili niekde na polceste, Schmidtovi (Max Greenfield), ktorý sám seba označuje za moderného Casanovu a k bývalému atlétovi Coachovi (Damon Wayans Jr.), ktorý sa živí ako osobný tréner.

Ak ste fanúšikmi podobných „relationship seriálov“ a chcete si spríjemniť raňajky alebo nudnú prednášku, tak New Girl je seriálom práve pre vás a istotne sa oplatí dať mu šancu (aspoň na pár epizód).

9. Hart of Dixie

Premiéra v USA: 26. septembra na THE CW
Tvorca seriálu: Leila Gerstein, Josh Schwartz (seriál The O.C.)
V hlavných úlohách: Rachel Bilson (seriál The O.C.), Scott Porter (Speed Racer, Dear John), Jaime King (Pearl Harbor, Sin City)

Seriálom, ktorý si zaslúži našu pozornosť, je aj najnovší seriálový počin z dielne producentov Josha SchwartzaStephane Savage, ktorí majú na svedomí úspešné seriály pre mládež O.C. California a Gossip Girl.

Hart of Dixie je na prvý pohľad príjemným dramatickým seriálom z lekárskeho prostredia s prvkami komédie a viacerí televízni kritici sa zhodli na tom, že tento seriál je návratom k seriálovým klasikám predchodcu The CW, stanice The WB – Everwood, Gilmore Girl (Ženy z rodu Gilmorovcov), či Felicity.

V pilotnej epizóde Hart of Dixie budeme svedkami toho ako sa mladá absolventka lekárskej fakulty Zoe Hart (Rachel Bilson) po neúspešnom hľadaní práce v New Yorku rozhodne prijať ponuku pracovať v súkromnej klinike v malom mestečku Bluebell v Alabame. Po tom ako Zoe do mestečka dorazí, však obdrží správu, že doktor, ktorý jej prácu ponúkol umrel a vo svojej poslednej vôli jej odkázal polovičné vlastníctvo kliniky. Seriál tak bude plný komických momentov pre nezhody Zoe a druhého vlastníka kliniky, ako aj zdravotných problémov obyvateľov malého mestečka Bluebell.

8. The Playboy Club

Premiéra v USA: 19. septembra na NBC
Tvorca seriálu: Chad Hodge (seriál All About Us)
V hlavných úlohách: Amber Heard (Zombieland, Alpha Dog, seriál Hidden Palms) , Eddie Cibrian (seriál CSI: Miami), Naturi Naughton, Laura Benanti, David Krumholtz, Leah Renee, Jenna Dewan Tatum, Wes Ramsey

Seriál s príťažlivým názvom The Playboy Club je novou provokatívnou drámou z produkcie NBC a Briana Grazera. Odohráva sa na mieste, ktoré navždy zmenilo americkú kultúru. Seriál divákov zavedie na začiatok 60. rokov minulého storočia, keď v srdci Chicaga otvorili jeden z najslávnejších klubov sveta – legendárny Playboy Club. Ten zamestnáva (okrem iného) aj hlavné postavy seriálu, okolo ktorých sa seriál bude točiť. Na scéne tak uvidíme sympatickú mladú a nie vo všetkých smeroch nevinnú Maureen (Amber Heard), ktorá nešťastnou náhodou zabije vodcu istého rodinného klanu, Nick Dalton (Eddie Cibrian), ktorý mladej Maureen príde na pomoc, jeho priateľku Carol-Lynne (Laura Benanti), ktorá to má pre svoj vek v Playboy Clube nahnuté, okúzľujúcu Janie (Jenna Dewan Tatum), „zajačika“ Alice (Leah Renee), ktorá sa dokáže postarať o všetko a o všetkých, len o seba nie a tiež aj Nickovho blízkeho priateľa Billyho Mortona (David Krumholtz), ktorý Playboy Clubu šéfuje.

Či bude seriál The Playboy Club úspešný nielen u úchylákov závislých na porne, záleží aj od toho, ako si stanica NBC poradí s negatívnou kritikou Parents Television Council (združenie rodičov chrániacich morálne zásady v televíznom vysielaní), ktorá sa snaží zabrániť vysielaniu tejto novinky pre jej údajný pornografický námet a tiež od toho, či si vôbec americkí občania seriál zapnú, nakoľko je známe, že seriálom odohrávajúcim sa v pre nich ďalekej minulosti (zrejme neovládajú dejepis, inak si to vysvetliť neviem) moc neveria a radšej si pustia stále rovnakú kriminálku odohrávajúcu sa v Miami.

Aj pre ohrozenie zo zrušenia však seriálu prajem dobrý a hlavne úspešný štart a vám odporúčam si seriál pozrieť (na slovenskú premiéru čakať nemusíte, istotne viete, že existujú aj iné cesty ako sa k takýmto veciam dostať ;-)), pretože erotickejšieho retro seriálu sa najbližšiu dobu asi ťažko dožijete.

7. Pan Am

Premiéra v USA: 25. septembra na ABC
Tvorca seriálu: Jack Orman (seriál ER)
V hlavných úlohách: Christina Ricci (The Addams Family, Sleepy Hollow), Kelli Garner, Michael Mosley (seriál Scrubs), Mike Vogel (The Texas Chainsaw Massacre), Karine Vanasse, Marget Robbie

Ďalší retro seriál odohrávajúci sa v 60. rokoch 20. storočia, tentokrát z produkcie Sony Pictures Television, bude od 25. septembra 2011 vysielať na amerických televíznych prijímačoch stanica ABC.

Pan Am má príjemné a (hlavne) mladé herecké obsadenie a namiesto sporo odetých dievčeniec budeme sledovať milé tety letušky v minisukniach a ich kamošov pilotov, ktorí pracujú pre leteckú spoločnosť Pan Am. Okrem toho, že sú mladí a úžasní, Matka Príroda na nich krásou nešetrila, taktiež prekypujú inteligenciou a vedia zvládnuť akúkoľvek zložitejšiu situáciu počas letu.

Ak vás storyline seriálu na prvý pohľad nezaujme a trailer považujete za nudný, tak mu dajte šancu aspoň kvôli Christine Ricci, ktorá divákom dokáže, že vie hrať aspoň tak dobre ako dobre vyzerá. To, či sa seriál stretne s úspechom sa uvidí až po premiére, pretože platí to isté ako pri predchádzajúcom seriály – diváci mu kvôli zasadeniu do minulosti nemusia uveriť.

6. Grimm

Premiéra v USA: 21. októbra na NBC
Tvorca seriálu: David Greenwalt, Jim Kouf
V hlavných úlohách: Russell Hornsby (seriál Lincoln Heights), David Giuntoli, Bitsie Tuloch (seriál quarterlife), Silas Weir Mitchell (seriál Prison Break), Sasha Reiz, Reggie Lee

Grimm je novým mysterióznym projektom stanice NBC inšpirovaným klasickými rozprávkami bratov Grimmovcov a predstavuje nám Nicka, detektíva z Portlandu, ktorý zisťuje, že je potomkom elitnej skupiny lovcov nadprirodzených bytostí známych ako Grimms, a preto musí udržať rovnováhu medzi našim svetom a svetom (nie až tak úplne) rozprávkových bytostí. Ako sa tak Nick snaží ukrývať nebezpečenstvo svojho „nového povolania“ pred snúbenicou Juliette (Bitsie Tuloch) a partnerom Hankom (Russell Hornsby), stáva sa čoraz väčšou šúčasťou starého rivalstva medzi našim a „tým druhým“ svetom.

Seriál Grimm ma na prvý pohľad zaujal svojou úplne prvou zverejnenou synopsou, ktorú novinári do sveta vypustili pri zverejnení objednávaných pilotov stanice. No až po pozretí prvej Upfronts-ovej upútavky som skonštatoval, že tento seriál môže byť hitom. Aj keby len na jednu sezónu. Rozprávkový námet v seriáloch sa nevidí každý deň a tak tento seriál odporúčam aj vám. Kriminálna zápletka vášmu návratu do detských čias určite neuškodí.

Pokračovanie nájdete tu.