Originálny názov: Kick-Ass 2

Žáner: akčná kriminálna komédia
Minutáž: 103 minút
Krajina: Veľká Británia | USA
Rok: 2013
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Jeff Wadlow
Scenár: Jeff Wadlow, Mark Millar, John Romita Jr.
Kamera: Tim Maurice-Jones
Hudba: Henry Jackman, Matthew Margeson
Hrajú: Chloë Grace Moretz, Aaron Taylor-Johnson, Jim Carrey, Lyndsy Fonseca, Christopher Mintz-Plasse , Iain Glen, Morris Chestnut, John Leguizamo, Donald Faison a ďalší

Kick-Ass 2: Na plné gule (Kick-Ass 2, 2013)Hovoria, že filmu Kick-Ass 2 chýba vizuálna precíznosť a grácia prvého filmu, ktorý vznikol pod režijným vedením Brita Matthewa Vaughna. Sequel je naozaj drsnejší v zobrazení násilia, keď už naňho dôjde, no aspoň nepovyšuje mrzačenie grázlov na poéziu pohybu. Dvojka je tak trochu viac o realite – o živote tínedžerov v kontraste s ich superhrdinskými persónami, o dôsledkoch ich činov, ktoré ich aj napriek tým najvznešenejším zásadám vedú na veľmi nebezpečnú cestu, z ktorej niet návratu. Je aj o tom, čo hrdinovia získavajú a o čo prichádzajú v oboch životoch, ktoré vedú. Hlavní predstavitelia, Kick-Ass (Aaron Taylor-Johnson) aj Hit Girl (Chloë Grace Moretz), vytriezvejú z romantickej predstavy o tajnom živote bez následkov a musia sa opätovne rozhodnúť, kým budú – tentoraz si však veľmi dobre uvedomujú všetky riziká. Filmové pokračovanie sa od masakrovania mafiánov posunulo k príbehu o ľuďoch, ktorí sa ukrývajú za maskou.

Pre mňa to znamená, že Kick-Ass 2 nakopal zadnicu všetkým doterajším letným akčným trhákom, ktorých postavy neboli ničím viac, než karikatúrami hrdinov. Zaiste, táto komiksová séria nebude nikdy tak hĺbavá, aby sa mohla porovnávať napr. s Temným rytierom, no to jej cieľom ani nebolo. V prvom rade ide o komédiu – miestami nekorektnú a čiernu, často brutálnu, no napriek tomu výbornú, ak obľubujete satiru a suchý humor.

Kick-Ass 2: Na plné gule (Kick-Ass 2, 2013) Kick-Ass 2: Na plné gule (Kick-Ass 2, 2013)

Najväčší problém filmu nenájdete v réžii, scenári či v technickom prevedení – tie sú svojimi kvalitami porovnateľné s filmovou jednotkou. Žiaľ, film utrpel najmä vďaka silnej negatívnej kampani. Tú započal koncom júna Jim Carrey, ktorý si vo filme zabral jednu z vedľajších postáv. A, mimochodom, bol v nej skvelý – namiesto extravagantného kvázi-komika predviedol skromného, životom skúšaného a zaujímavého superhrdinu. Tak či onak, vo svetle nedávnych ozbrojených masakrov, ktoré sa v USA odohrali, sa stiahol z propagácie snímky, čo vyvolalo vlnu kritiky voči explicitnému násiliu vo filme. Od tohto je len krôčik k nepriaznivým kritikám a ten za novinárov urobil samotný autor komiksu Mark Miller. Trochu nepremyslene a veľmi vrelo privítal aj takúto publicitu pre film, hoci vôbec nebola pozitívna.

Kick-Ass 2: Na plné gule (Kick-Ass 2, 2013) Kick-Ass 2: Na plné gule (Kick-Ass 2, 2013)

Som toho názoru, že odsúdenie filmu pre násilie, ktoré je jeho elementárnou súčasťou, bolo skôr spoločensky nevyhnutné, než opodstatnené. Za rovnakej situácie by zaiste pohorel i vychvaľovaný Kill Bill. Či budete Kick-Ass 2: Na plné gule považovať za nevkusný akčňák alebo za perfektnú zábavu, záleží na vašej tolerancii – no tú už musel odskúšať prvý diel pred troma rokmi. Ak prijmete pravidlá hry, ktoré nekompromisne nastolila komiksová predloha, čaká vás v kine bláznivá jazda, ktorá si neustále uťahuje zo superhrdinskej aj tínedžerskej kultúry. Filmová séria má aj vďaka tomu kultový charakter a vo svojom žánri ide o veľmi vydarený počin. Aj napriek slabým číslam, ktoré dvojka dosahuje, dúfam, že sa filmového spracovania dočká i Kick-Ass 3, ktorý v stajni Marvel Comics vychádza už v tomto roku.