Máloktorá národná kinematografia vzbudila v posledných rokoch toľko pozitívneho ohlasu ako práve tá reprezentovaná rumunskými tvorcami. Filmy režisérov Cristiana Mungia (4 mesiace, 3 týždne, 2 dni, Za kopcami), Cristia Puiua (Smrť Pána Lazaresca, Aurora) a v neposlednom rade Calina Petra Netzera (Čestná medaila) sa už v predstihu zaradili do zlatého fondu celuloidu. Práve novinka posledného menovaného je zodpovedná za úspech na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne. Dráma Pozícia dieťaťa zinkasovala prestížneho Zlatého medveďa a bola zvolená za najlepší film podujatia, čím odsunula za seba počiny Bruna Dumonta (Camille Claudel, 1915), prípadne Gusa Van Santa (Promised Land).

Čo môžeme čakať od potenciálneho kandidáta na Oscara? Upútavka nás pozýva do sveta ľudí z vyššieho spoločenského postavenia, do života matky a jej syna. Ten zapríčiní autonehodu, pri ktorej zahynie malý chlapec a vidina niekoľkoročného väzenia na seba nenechá dlho čakať. Matka musí využiť svoj sociálny status a značnú finančnú čiastku na to, aby svoje jediné dieťa dostala na slobodu. Situáciu však komplikuje ich vzájomný škriepivý vzťah. Prehnane starostlivá a panovačná matka vstupuje do súkromia svojho apatického a nezávislého syna a ten jej „pozornosť“ opláca invektívami.

Pozícia dieťaťa (Pozitia Copilului, 2013) Pozícia dieťaťa (Pozitia Copilului, 2013)

Vzhľadom na evidentné smerovanie Pozície dieťaťa ako zástupcu rumunskej novej vlny, režisér sa určite nevyhol typickým témam a formálnym znakom tejto školy. Čo nájde aj tuzemský divák atraktívne, je demaskovanie navonok blyšťavého pozlátka zdravej morálky a postupné odhaľovanie prehnitosti a všadeprítomnej korupcie v systéme. Tajomný muž vám za obrovské peniaze sľubuje tiché mávnutie rukou polície nad prípadom vášho syna. Šli by ste do toho? Lenže čo ak niečo podobné navrhne aj otec obete? Dá sa pravda modifikovať a rozmieňať na komfortnejšie fakty? Tieto otázky vám režisér snímky Calin Peter Netzer zaiste položí viackrát.

Po formálnej stránke očakávame realistický prístup, príznačný pre súčasnú rumunskú kinematografiu. Dlhé, neprerušované zábery, ktoré prehlušuje ruch okolia, diegetická hudba. Civilné a presvedčivé herectvo (Luminita Gheorghiuová, Bogdan Dumitrache) tvorí jadro zážitku a dialógy, ako vytrhnuté z knihy života, vystihujú napätú atmosféru celého príbehu, rovnako ako tmavé, miestami nevýrazné umelé osvetlenie scény.

Máme sa na čo tešiť. Opantaný úspechom z Berlína si to východoeurópsky filmový dezert – Pozícia dieťaťa – mieri aj k nám, do slovenských kín. Očakávaná premiéra prináleží dátumu 12. septembra.