Kate © 2021 Netflix Kate © 2021 Netflix

S akčnými filmami so ženskými hrdinkami sa nám v poslednom období roztrhlo vrece. Mali sme tu zúfalý Jolt (2021) s Kate Beckinsale, ktorý lákal na príťažlivý vizuál, ale nudil dejom a vyslovene ubližoval hroznými dialógmi, o niečo vydarenejší Gunpowder Milkshake (2021) s absolútne nevhodnou hlavnou hrdinkou v podaní Karen Gillan, za to so sympatickými krstnými mamami, či nedávny The Protégé (2021) bondovského režiséra Martina Campbella, ktorý svojou kvalitou ostatné spomínané tituly, vrátane dnešného, schová do vrecka. Okrem výbornej akcie disponoval aj sympatickou Maggie Q, ktorej zdá sa stále v žilách koluje seriálová Nikita a prekvapivo, charizmatického Michaela Keatona v top forme aj napriek 70ke.

Originálny názov
Kate

akčný, triler
2021 / 106 min. / MP 18
USA

Réžia
Cedric Nicolas-Troyan
Scenár
Umair Aleem

Aktuálna Kate išla trošku inou cestou. Hlavnú úlohu si užila snaživá Mary Elizabeth Winstead, ktorá ako by z oka vypadla mladej Sigourney Weaver. Ak by chcel niekto nadviazať na úspech Votrelcov s mladou Ripleyovou, Mary Elizabeth by bola vhodnou voľbou. 36 ročná Američanka tiahne svojím vražedným šarmom celý film suverénne vpred a akčné choreografie zvláda na výbornú. Dej je síce okopírovaný z lepších filmov a prekvapivé zvraty na nás vôbec nečakajú, vieme si však užiť prvotriednu akciu s jednou vražednou hrdinkou, ktorá už vážne nemá čo stratiť. Zaujímavé pozadie Yakuzou prehnilého, neónového Tokia sa najviac približuje azda Kill Billovi (2003).

Po jednej streleckej fuške v Osake sa Kate preberie s nepríjemnou diagnózou, ktorá jej dáva odhadom posledných 24 hodín života. Nepriatelia jej namiešali rádioaktívny koktejl s nezvratnými následkami. Ostáva jej akurát čas na krvavú odplatu. Rozvíri sa vražedné peklo s jasným cieľom zabiť hlavu tamojšieho mafiánskeho klanu. Do cesty sa jej pripletie mladá Japonka Ani (Miku Patricia Martineau), pokrvne spriaznená s konečným cieľom. Otravná tínedžerka v Kate nachádza priateľstvo a oporu. Stokrát prevarený dej je našťastie prešpikovaný dychberúcimi súbojmi, ktoré vás prišpendlia pred obrazovku. Nemusel by sa za ne hanbiť ani neohrozený kráľ žánru, John Wick. Čo zamrzí, je nevyužitie hereckého potenciálu Woodyho Harrelsona, ktorý sa vo filme dlho nezdrží.

Kate © 2021 Netflix

Ak nebudete mať veľké očakávania, môže vás netflixovská novinka režisérka Cedrica Nicolasa-Troyana milo prekvapiť. Režisér má na konte zatiaľ len nevýrazného Lovca: Zimnú vojnu (2016) a niečo mi hovorí, že ani tento film ho na režijný piedestál nedostane. Predtým sa roky venoval vizuálnym efektom a na Kate je to vidieť. Obraz je správne špinavý, hodí sa k téme filmu. Navyše, hlavná hrdinka v priebehu deja rapídne chradne, čo je kompliment pre maskérov. Rádioaktívny drink na kráse veľmi nepridá.

Vo výsledku je Kate sympatickou akčnou jednohubkou bez zbytočných ambícií s neprepálenou dĺžkou. Vrahyňa s jasným cieľom kosí Japoncov na rozumnej ploche 106 minút za sprievodu lokálnej hudby, ktorá nemusí sadnúť každému, ale rozhodne nenudí. Brutálna Nikita z nej síce nebude, k tej originálnej francúzskej z pera Luca Bessona má najbližšie Maggie Q, ale rozhodne sa na ňu pozerá lepšie, ako na väčšinu príbuzných hereckých kolegýň. Mary Elizabeth Winstead ostane v očiach fanúšikov zdá sa navždy dcérou Johna McClanea. Kate ju vo viacerých scénach vyslovene evokuje. Či je to pre herečku dobre, alebo zle, nechám na Vás.