Halloween zabíja © 2021 Universal Pictures Halloween zabíja © 2021 Universal Pictures

Keď v roku 2018 režisér David Gordon Green reštartoval klasickú hororovú sériu o Michaelovi Myersovi nadviazaním na legendárny prvý diel, bol to obdivuhodný výkon, ktorý potešil fanúšikov démonického vraha v bielej maske po celom svete. Po 40-tich rokoch oživil ducha dokonalého prvého dielu a rozvinul príbeh o nové postavy z ťažko skúšanej rodiny. Vrátil do hry scream queen Jamie Lee Curtis a značka ožila novým sviežim vetrom.

Originálny názov
Halloween Kills

horor, triler
2021 / 105 min. / MP 18
USA

Réžia
David Gordon Green
Scenár
Scott Teems, Danny McBride, David Gordon Green
Kiež by sme ostali pri jednorázovom zážitku. Green mal totiž so scenáristom Dannym McBrideom zámer na novú trilógiu a práve nám predostreli prostredný diel, ktorý začína presne tam, kde skončil ten minulý. Michael je uväznený v pivnici horiaceho domu a víťazoslávna trojgeneračná trojica žien je na ceste do nemocnice. Oproti nim letia hasiči smerujúci uhasiť horiace peklo s neporaziteľným vrahom v útrobách. To, čo sa zdalo ako triumfálna porážka zla, je tak len tradičný oddychový čas. Michael uniká a necháva za sebou spúšť.

Námet na druhý diel novej trilógie pôsobí v niektorých detailoch veľmi nápadito a prináša zopár zaujímavých myšlienok. Nebudem ich však prezrádzať, aby vás aspoň niečo pozitívne prekvapilo. Čo však film zráža na kolená sú ústredné postavy, o ktorých sme doteraz ani nechyrovali. Prvý diel z roku 2018 operoval tým, že masového vraha nikto okrem Lorie Strode nepoznal a pre nikoho nepredstavoval hrozbu. Atu zrazu nachádzame celý Haddonfield plný ľudí, ktorí sa s vrahom stretli, prežili jeho besnenie z roku 1978 a sú z toho po celý svoj život traumatizovaní. Celý dej sa točí okolo hrdinov, ktorí nie sú sympatickí, nezaujíma vás ich osud, a tak trochu dúfate, že ich Michael rozseká jemu vlastným bolestivým spôsobom.

Navyše, hlavné trio z predošlého filmu je zahnané do úzadia. Jamie Lee Curtis podáva ako Lorie Strode svoj najhorší výkon a zmenila sa na nepríjemnú strigu, ktorej len veľmi ťažko budete fandiť. Judy GreerAndy Matichak ako jej dcéra a vnučka hrajú ôsme husle a nemá význam ich ani viac spomínať. Nepochopím, ako mohli tvorcovia takto otočiť celé smerovanie príbehu. Pokúšajú sa pracovať s aktuálnymi témami ako démonizácia nepriateľa a davová psychóza, so všetkým negatívnym, čo rozbesnený dav môže napáchať. No, robia to takým spôsobom, že sa budete hnevať, že ste od filmu vôbec niečo očakávali.

Halloween zabíja © 2021 Universal Pictures

Michael (James Jude Courtney) má pritom zopár výborných scén, v ktorých eliminuje iritujúcich obyvateľov mestečka. V týchto momentoch je to ten starý dobrý Halloween, na aký sme zvyknutí. Flashbacky z roku 1978 takisto fungujú, majú výbornú atmosféru. Na okamih dokonca zazrieme Doktora Loomisa, hoci logicky s iným predstaviteľom veľmi podobným Donaldovi Pleasenceovi. Čo už vyznieva horšie, sú nové zákutia a odbočky v príbehu, ktorý všetci dobre poznáme, len aby sme sa mohli dočkať davového honu na bubáka. Záver pôsobí až parodicky.

Nové myšlienky dostali obľúbenú vražednú značku na úroveň konca 80-tych rokov, keď Michael Myers tápal vo vodách podpriemeru. Úprimne dúfam, že David Gordon Green má na záver svojej trilógie nachystaný poriadny triumf, ktorý nás oslní natoľko, že zabudneme, že vôbec nejaký Halloween zabíja existuje. Inak mám celkom opodstatnenú obavu, čo urobí s remakeom klasického Exorcistu (1973), ktorý má na zozname ako ďalší režijný projekt.

Skalný halloweensky fanúšik si tento paškvil samozrejme pozrie, no trpko zaplače. A pritom ten úvod s tradičným hudobným motívom, oranžovými titulkami a horiacimi tekvicami tak pekne začal…Tak snáď nabudúce, Michael.