Get the Goat © 2021 Netflix Get the Goat © 2021 Netflix

Keď sa povie Brazília, stereotypy človeku pripomenú futbal, karneval a vysokú kriminalitu. Teda aspoň ja mám taký pocit. Keď som sa dopočul, že Netflix prinesie brazílsku komédiu, tipol som si, že bude aspoň o jednej z týchto troch vecí. Trafil som.

Originálny názov
Cabras da Peste

komédia, krimi, akčný
2021 / 97 min. / MP 15
Brazília

Réžia
Vitor Brandt
Scenár
Vitor Brandt, Denis Nielsen

Nikdy predtým som nevidel film ani seriál z brazílskej produkcie, preto som ani netušil, čo môžem od Get the Goat(v češtine Případ ztracené kozy) očakávať. Popis hovoril o dvoch márnych policajtoch a ich pátraní po koze Celestíne. Znie to uletene. Tak som nič normálne ani neočakával.

V malom mestečku kdesi v Brazílii sa blíži veľká oslava a všetko musí byť tip-top. Mimoriadne atleticky nadaný strážca zákona Bruceuilis (Edmilson Filho) dohliada na poriadok s veľkým nasadením a zodpovednosťou, akú by mu nejeden policajt mohol závidieť. Kto nič nerobí, nič nepokazí, no a Bruceuilis toho zas robí až príliš veľa. Po spackanom prípade dostáva novú úlohu. Jeho nadriadená mu dá na starosti stráženie Celestíny, kozy, ktorá je veľmi populárnym miestnym maskotom.

Nech sa úloha zdá akokoľvek jednoduchá, zlá zhoda okolností dá veci do pohybu a Celestína sa stáva obeťou únosu. Bruceuilis sa za ňou musí vydať do Sao Paola, do veľkého mesta plného kriminality, mafie a drog. Má však šťastie v nešťastí, pretože okrem toho, že je s Celestínou prepojený telepaticky, v meste stretáva aj Trindadeho (Matheus Nachtergaele), nudnú policajnú kancelársku krysu s bystrým umom. A ten sa mu hodí, lebo pri záchrane kozieho maskota pôjde o život.

Film o dvoch tragicky zúfalo pôsobiacich policajtoch môže sčasti pripomínať komédie Adama Sandlera a chvíľami možno budete mať pocit, že sa podobá aj na pokazené hollywoodske komédie neustále narážajúce na hranicu trápna. Lenže Get the Goat je filmom, ktorý sa neberie ani zďaleka vážne a nehrá sa na film, ktorý chce preraziť dieru do strieborného plátna. Je z neho cítiť výbornú náladu pri výrobe a to až natoľko, že nie je problém odpustiť mu mnoho chýb.

Get the Goat © 2021 Netflix

Občas je tu humor originálny, občas je vyslovene trápny, občas máte pocit, že takúto pointu ste už videli kdesi inde. Get the Goat môže vyzerať ako absurdná komédia, lenže príbeh o hľadaní stratenej kozy je len akousi pomôckou, ktorá vie posunúť dej. Podstatné sú dve hlavné postavy, ktoré od seba azda nemôžu byť odlišnejšie, lenže funguje medzi nimi taká chémia, že sa nad ich nedostatkami ani nestihnete zamyslieť, lebo máte na tvári konštantný úsmev. Oboch spája to, že sa im smola lepí na päty, nedá sa však povedať, že by nemali niečo aj zo svojich hollywoodskych vzorov z populárnych akčných filmov (a nehovorím len o krstnom mene jedného z policajtov).

Get the Goat režiséra Vitora Brandta nie je výnimočnou ani svetobornou záležitosťou, občas skĺzava do scén, pri ktorých sa chytáte za hlavu, to všetko sa mu však dá odpustiť. Je v ňom cítiť veľké režisérske a scenáristické srdiečko, dá sa na ňom rehotať aj pousmiať a ak dávate pozor, možno v ňom nájdete aj pekné posolstvo. Možno by som v prípade hollywoodskej produkcie hovoril maximálne o priemernej komédii. Vzhľadom na to, že toto je brazílsky film, ktorý sa nebojí robiť si srandu aj sám zo seba, si však myslím, že stojí za pozretie. Nebyť Netflixu, nikdy sa k nemu nedostaneme a to by bola škoda.