Expedícia: Džungľa © 2021 Walt Disney Studios Expedícia: Džungľa © 2021 Walt Disney Studios

Exotickú dovolenku tento rok odborníci neodporúčajú a tak máte šancu aspoň na drobnú kompenzáciu v kine. Väčšina filmu Expedícia: Džungľa sa totiž odohráva v Amazonskom pralese.

Originálny názov
Jungle Cruise

akčný, dobrodružný, komédia, rodinný, fantasy
2021 / 127 min. / MP
USA

Réžia
Jaume Collet-Serra
Scenár
Glenn Ficarra, John Requa, Michael Green

Už na úvod treba povedať, že producentom je štúdio Disney, čo dosť naznačí, akej cieľovej skupine je film určený. Nemám tým na mysli vyslovene deti, skôr mladšie ročníky, no baviť sa môžu aj tí skôr narodení. Netreba však očakávať ďalšieho Indiana Jonesa, na to sú už schopnosti tvorcov prikrátke.

Expedícia: Džungľa sa začína v Londýne. Odtiaľ cestuje doktorka Lily Houghtonová (Emily Blunt) do amazonskej džungle, v ktorej chce nájsť strom so zázračnými schopnosťami. Veľmi dobrodružná a až šokujúco odvážna lekárka so sebou berie aj svojho nie veľmi ochotného brata McGregora (Jack Whitehall) a na cestu si musí vziať aj dobrého sprievodcu.

Amazonky znalý Frank (Dwayne Johnson) tak dostáva novú zákazku, musí však ísť na miesta, kde sa bežný smrteľník bojí vkročiť. Začína sa dobrodružná plavba plná stretnutí s exotickými zvieratami, divočinou a nadprirodzenom. A s jednou mačkovitou šelmou v podpalubí.

Film Expedícia: Džungľa (v origináli Jungle Cruise) je inšpirovaný atrakciou v Disneylande, podobne ako séria Piráti z Karibiku. Práve s filmami o pirátoch má snímka spoločné neustále napätie a tak trochu si kradne aj zo zápletky, najmä v závere.

Zväčša si štúdio Disney berie od svojich predchodcov najmä pozitívne veci. Cítiť to napríklad na veľmi príjemnom prostredí Amazonského pralesa či na vynikajúco vygradovanom tempe filmu. Čo už trochu prekáža, sú špeciálne CGI efekty, vďaka ktorým vyzerajú niektoré zvieratá v pralese umelo a čudne.

Expedícia: Džungľa © 2021 Walt Disney Studios

Spomínané dávkovanie napätia je špecialitou španielskeho režiséra menom Jaume Collet-Serra. Ten sa vrhol do preňho neprebádaného žánru, keďže v minulosti bol úspešný najmä v thrilleroch, v ktorých si hlavnú úlohu zahral Liam Neeson (Non Stop, Muž vo vlaku, Nočný bežec). Z nich si do filmu vzal veľa dobrého, vytknúť mu azda možno len to, že z Emily Blunt nedokázal vytiahnuť všetok potenciál. Pritom herečka je to výborná a jej postava zvedavej, emancipovanej, akčnej, ale stále dosť ženskej objaviteľky bola veľmi zaujímavá.

Od klasiky akou je Indiana Jones má film ďaleko, stále je však nadpriemerným dobrodružstvom. Odpustíte mu aj fakt, že sa až nápadne podobá na Jumanji (nielen tým, že v jednej z hlavných úloh je The Rock). Chýba mu niečo výnimočné. Potreboval by možno o štvrťhodinku skrátiť, možno dať viac priestoru Paulovi Giamattimu (poznáte ho napr. zo seriálu Billions) alebo Jessemu Plemonsovi, ktorý si užíval rolu zaujímavého záporáka v podobe nemeckého princa s rečovou vadou.

Hoci to tak v prvých minútach nevyzerá, Expedícia: Džungľa je napokon výbornou jazdou (resp. plavbou) a nadpriemerným filmom. Trochu vykalkulovaným, ale stále dosť funkčným a zábavným na to, aby ste návštevu kina neľutovali.