© Warner Bros. Pictures

Johny Depp, jeden z najpopulárnejších hercov súčastnosti, Tim Burton, režisér, ktorý je dokonalý rozprávač príbehov a dokáže diváka vtiahnuť do deja tak, ako máloktorý režisér. Vždy, keď sa táto dvojica stretla, vzniklo niečo nevšedné. Či už ide o hororovú rozprávku Nožnicovoruký Edward, alebo horor Ospalá diera. Johny Depp do Burtonových filmov zapadá ako diel puzzle, svojím herectvom dokonale vykresľuje atmosféru Burtonových príbehov a divák si nevie predstaviť herca, ktorý by to vedel lepšie. Ich posledný film Charlie a továreň na čokoládu to opäť potvrdzuje.

Originálny názov
Charlie and the Chocolate Factory

fantasy, dobrodružný, komédia, rodinný
2005 / 115 min. / MP 12
USA / Veľká Británia / Austrália

Réžia
Tim Burton
Scenár
John August
Charlie a továreň na čokoládu je film, ktorý vznikol na základe knižnej predlohy Roalda Dahla. Film podľa populárnej predlohy nakrútil už v roku 1971 režisér Mel Stuart a stal sa okamžite hitom po celom svete. Príbeh Willyho Wonku, majiteľa továrne na čokoládu o 34 rokov neskôr vzkriesil Tim Burton a má prinajmenšom rovnaké ambície.

Príbeh filmu nie je zložitý. Charlie Buckett je chlapec z chudobnej rodiny, ktorý žije so svojou rodinou v polozrúcanej chatrči na predmestí mesta. Jeho otec pracuje vo fabrike na zubné pasty a jeho mama je bez zamestnania. Charlie svoju rodinu miluje nadovšetko a v tom je práve rozdiel medzi ním a druhým hlavným charakterom Willom Wonkom. Willy Wonka je syn zubára. Jeho otec mu odmalička zakazoval sladkosti a práve kvôli tomu raz malý Willy ušiel z domu. Založil si malú cukráreň a dotiahol to až na majiteľa najväčšej čokoládovej fabriky na svete. Jedného dňa prepustí všetkých svojich zamestnancov a dá fabriku zavrieť. Dvere fabriky zostanú na dlhú dobu zavreté. Zrazu sa z komínov začne opäť dymiť, ale brána fabriky zostáva naďalej zavretá. Čo sa deje vnútri továrne, je záhadou, ktorú môže rozlúštiť päť detí z celého sveta a to tak, že nájdu pod čokoládovým obalom zlatý tiket, ktorý im otvorí dvere do fabriky.

Toľko k deju filmu, prezrádzať vám viac by bol zločin, pretože Charlie a továreň na čokoládu treba vidieť, aby ste pochopili jeho atmosféru. Tim Burton je režisér, ktorý sa hrá s každým detailom a vo filme je to vidieť. Kamera sa mení s prostredím, chladné farby striedajú teplé, hudba presne zapadá do scén, každé prostredie filmu plne kontrastuje s tým, čo má znázorňovať. Exteriéry aj interiéry sú nádherné. Napríklad pri scénach v Charlieho dome sa vám zdá, že v dome je zima, ale hneď ako sa kamera dostane dovnútra, akoby ste cítili teplo, ktoré vytvára Charlieho rodina. Obrazová stránka filmu je proste nádherná a film by sa oplatilo vidieť iba kvôli nej.

Ale nádherné zábery sú iba časťou toho, čo film ponúka. Čo vás skutočne vtiahne do deja, nie sú efekty a kulisy, ale skvelí herci. Začnime u Freddieho Highmorea, ktorý stvárnil Charlieho. Tento detský herec je ľuďom, ktorí majú radi kvalitné filmy, známy už z Hľadania Krajiny-nekrajiny. Do úlohy Charlieho ho odporučil samotný Johnny Depp a to hovorí za všetko. V ďalších úlohách sa predstavia Christopher Lee ako otec Willyho Wonku, manželka Tima Burtona Helena Bonham Carter ako Charlieho matka a mnoho ďalších skvelých hercov. O kvalite Johnnyho Deppa je zbytočné hovoriť. Potvrdil, že je jeden z najlepších hercov súčasnosti. Herec, ktorý však najviac vyniká spomedzi zvučných hereckých mien, je Deep Roy. Nie však svojim hereckým výkonom, ktorý je tiež skvelý, ale vzrastom. Roy patrí k najmenším hercom na planéte a vo filme hrá multiúlohu Oompa Loompov, zamestnancov vo Wonkovej fabrike. Každý herec v novom Burtonovom filme presne sedí na svoju úlohu, dokonca aj detskí herci, čo nebýva zvykom.

© Warner Bros. Pictures

Dôležitým prvkom dobrej filmovej atmosféry je hudba. Tá je dokonalá, keďže sa o ňu postaral Danny Elfman, autor množstva známych filmových melódií. Podľa mňa je práve hudba jedným z najsilnejších prvkov filmu, či už ide o inštrumentálnu časť alebo spievanú. Nie, neľakajte sa, Charlie a továreň na čokoládu nie je detský muzikál, o spievané časti sa postaral práve Deep Roy ako predstaviteľ Oompa Loompov a jeho výstupy sú originálne a zábavné a budete sa pri nich skvelo baviť. Ku zvukovej stránke filmu treba poznamenať ešte jednu dôležitú vec. Film sa u nás premieta iba v českom dabingu, ktorý mi však vôbec nevadil a zvykol som si naň. Je kvalitný a to sa týka aj naspievania pesničiek v češtine, ktoré znejú prirodzene. Jediné, čo ma na dabingu troška hnevalo, bolo, že Česi prekladajú anglické mená a preto sa z Charlieho stal Karlík a Karlíkova babička sa volá Jiřina, čo mi prišlo skutočne komické, ale to je všetko, čo sa dá dabingu vyčítať.

Ťažko zhrnúť nový film dvojice Burton – Depp, alebo ak chcete Depp – Burton v skratke. Je to film, ktorý skrátka treba vidieť v kine na veľkom plátne a treba si ho riadne vychutnať, pretože je plný skvelých hercov, nádherných scén, kvalitnej hudby a skvelej atmosféry, ktorú budete mať ešte dlho po predstavení v sebe. Film sa síce volá Charlie a továreň na čokoládu, ale príbeh je hlavne o Willym Wonkovi, aj keď sa to zo začiatku nezdá. Je to príbeh o tom, čo v živote znamená rodina a že sa nedá kúpiť. Možno sa vám bude zdať, že takých filmov je veľa, ale verte mi, žiaden nie je ako Charlie a továreň na čokoládu, pretože ak si nejaký film zaslúži označenie originálny, je to tento, a preto mi nezostáva nič iné, ako odporučiť vám návštevu kina a dúfať, že filmov ako tento bude ešte veľa.