65 © 2023 Itafilm 65 © 2023 Itafilm

Keď sa Drivera pýtali, prečo vzal rolu v tomto filme, odpovedal, že sa mu zdal ako výborná príležitosť nakrútiť projekt, na ktorý môže ísť do kina celá rodina. Marketing, zdá sa, v tomto smere urobil svoje, v sále okolo mňa sedelo viacero rodín. Úplne rodinný film to však nie je.

Originálny názov
65

akčný, dobrodružný, sci-fi
2023 / 93 min. / MP 12
USA

Réžia
Scott Beck, Bryan Woods
Scenár
Scott Beck, Bryan Woods
Najmä v porovnaní s Jurským Parkom, z ktorého si berie inšpiráciu. Dinosaurov totiž posúva z family-friendly roviny do desivejšej polohy. Žánrovo kombinuje akčné dobrodružstvo so survival hororom tak trochu na štýl Votrelca. Nie je to síce také klaustrofobické, ale aj strach z toho, čo sa skrýva v otvorenom priestore, či lesoch Zeme spred 65 miliónov rokov funguje viac ako dobre.

Nedostatky v backstory, či premisách príbehov som v posledných recenziách na sci-fi filmy kritizoval často. V 65 sa scenáristi ani nepokúšajú tváriť, že to nejakú serióznu backstory má a na akékoľvek budovanie sveta sa úplne vykašlali. Ale je to takto aspoň úprimné. Adam Driver stvárňuje pilota vesmírnych lodí Millsa z planéty Somaris. Keďže potrebujú s manželkou viac peňazí na liečbu chorej dcéry, vezme prácu na dvojročnej vedeckej misii. Počas návratu domov havaruje na našej planéte tesne pred koncom vlády dinosaurov. Veľmi tesne.

65 © 2023 Itafilm

Okrem neho prežije už len dcéra členov výpravy, Koa (Ariana Greenblatt), ktorá hovorí iným jazykom ako Mills, takže ich komunikácia neprebieha hladko. Okrem krátkeho úvodu s manželkou sa neskôr vo filme vyskytuje už len jeho dcéra (Chloe Coleman) a aj to len vo forme videonahrávok. Mills a Koa sa musia prebojovať cez 15 km neznámeho a nehostinného prostredia plného nebezpečných stvorení k zachránnému modulu, ktorý skončil po rozpadnutí sa lode počas núdzového pristátia na vrchole hory.

Nie všetky nástrahy sú vždy explicitne ukázané, Mills sa po prvom nepríjemnom kontakte s menším dinosaurom rýchlo zorientuje a snaží sa najmä zostať nažive. Strach z toho, čo a kedy na hrdinov vybehne, sa výborne prenáša aj na divákov. Možno sú to niekedy lacné ľakačky, ale urobené sú parádne a svoju úlohu splnia vždy. 65 však predsa len nie je Jurský Park, a tak druhová pestrosť dinosaurov nie je veľká, skôr naopak. Ide však na americké pomery o lacný projekt, stál „len“ 45 miliónov USD, a viete si domyslieť, že tvorcovia museli dobre naplánovať koľko príšer si dajú vyrobiť a ako s nimi budú vo filme pracovať.

Otázka rozpočtu súvisí aj s tým, že ide naozaj o úplne samostatný film. Nie je súčasťou väčšej franšízy a ani nejde o pokus rozbehnúť novú sériu. V tomto prípade a najmä vďaka chýbajúcemu budovaniu sveta, tu nemajú pokračovania žiaden zmysel. Nie je na čo nadväzovať.

65 © 2023 Itafilm

Snímka samozrejme stojí na vynikajúcom Adamovi Driverovi, ktorý aj tu dokáže naplno ukázať svoje herecké schopnosti. Mladučká a neskúsená Ariana Greenblatt to tak vedľa neho nemala ľahké, ale zvládla to naozaj dobre. Popri akčnom dobrodružstve sa príbeh snaží rozvíjať aj linku o smútku, strate a rodine. Nie vždy to dobre ladí, aj serióznym tónom, so zvyškom filmu, ale je to ten priestor, ktorý umožňuje aspoň trochu vykresliť aj charaktery postáv. Popri hereckých výkonoch film ťahá výborná práca s prostredím a atmosférou.

65 je kvalitné béčko s príjemnou dĺžkou 93 minút. Veľa sa inšpiruje v slávnejších predchodcoch, ale je dostatočne originálne na to, aby nepôsobilo ako lacná vykrádačka. V istom pohľade môže ísť o dôležitý film aj pre Adama Drivera, keďže je to jeho prvá rola v sci-fi po Star Wars. Určite sa fanúšikovia žánru nenahnevajú, ak ho uvidia aj v ďalších tituloch.