Liam Neeson

Michal Baláž
Profil

Neeson„Nikdy som sa nepovažoval za pekného. Za neuveriteľne atraktívneho – to áno, ale nikdy nie za pekného.“ (Liam Neeson)

Nedá sa „objektívne“ a podľa spoločenských požiadaviek povedať s čistým srdcom a 100% pokojným svedomím, že je „pekný“. No rozhodne má čosi, čomu by niekto povedal „charizma“. Sympatický výzor tohto mohutného severoírskeho herca, akási karma a šarm, ktorý z neho vyžarujú, dokážu okúzliť milióny fanúšikov oveľa viac, ako hromadne (a zväčša umelo) produkované hollywoodske „nice-face“ hviezdičky a idoly. Pretože vo Williamovi Johnovi „Liam“ Neesonovi sa ukrýva nespútaná mužská sila, akýsi záhadný dobrák a talentovaný herec, ktorý počas 27 rokov vo filmovej „brandži“ neraz uchvátil tak kritiku ako aj divácku obec a zaručil mu poctivo odrobené miestečko na hereckom výslní.

Narodil sa 7. júna 1952 v mestečku Ballymena v Severnom Írsku. Aj keď Ballymena bola primárne protestantské mesto, mladý William bol katolík. I napriek slobode panujúcej v tomto meste a tomu, že mladý Neeson mal väčšinu (takmer všetkých) svojich kamarátov protestantov, cítil sa ako „druhoradý“ občan. Keď mal deväť rokov, začal navštevovač hodiny boxu v All Saints Youth Club. Keďže ho nezlákal balet ako filmového Billyho Eliotta, ale ostal pri športe drsných mužov, stal sa čoskoro (aj vďaka svojej enormnej výške) mladým šampiónom, čoskoro však v jednom zo zápasov omdlel a musel opustiť ring nadobro. Venovanie sa boxu mu tiež zaistilo aj menšiu výzorovú anomáliu, ktorá je pre neho veľmi typická – v 15 rokoch si zlomil nos, čo sformovalo jeho terajší výzor. Pozoruhodné je, že Liam Neeson je vysoký presne 1,93 metra – čo je rovnaká výška, akú má herec Donald Sutherland, ktorého profil som písal naposledy.

Nekonfliktnosť, nekontroverznosť a serióznosť tohto herca, vďaka ktorej vyžaruje akoby stály pokoj, sa prejavuje aj na jeho súkromnom živote a vzťahoch. Je pravda, že „randil“ so mnohými známymi ženami, ako napríklad Julia Roberts, Brooke Shields, Barbara Streisand alebo speváčka Sinéad O´Connor, v súčasnosti žije vyše 12 rokov v manželstve so svojou jedinou ženou, herečkou Natashou Richardson (prvýkrát sa s ňou stretol pri účinkovaní televízneho miniseriálu „Ellis Island“ v roku 1984), s ktorou má dvoch synov – Michéal Richard (narodený 1995) a Daniel Jack (narodený 1996) s ktorými žije v rodinnom dome v Millbrooku, New York.

NeesonNavštevoval Queen´s University of Belfast, ale školu nedokončil. Skôr, než sa dostal od amatérskeho boxu k herectvu, vystriedal množstvo povolaní. Pracoval pre Guiness, ako vodič kamiónu alebo ako asistent architekta. Napokon sa rozhodol nájsť si prácu učiteľa a začal navštevovať učiteľské štúdium (St. Mary´s Teaching College in Belfast). V roku 1976 však nastúpil do Belfast Lyric Players‘ Theater a urobil svoj prvý profesionálny herecký debut v divadelnej hre „The Risen People“. Po dvoch rokoch prestúpil do Dublin’s Abbey Theater, kde účinkoval v klasických divadelných kúskoch. V tomto divadle si ho všimol režisér John Boorman a obsadil ho do filmu „Excalibur“ (1981). Po debutovaní vo filme prijímal menšie účinkovania v televíznych filmoch a seriáloch, až kým neprišla prvá výrazná úloha vo filme Petera Yatesa „Suspect“ (1987) po boku Cher, Dennisa Quaida, Joea Mantegna, Johna Mahoneyho, kde si Neeson vystrúhal rolu hluchonemého Carla Waynea Andersona, bezdomovca, ktorý je uväznený za vraždu.

Prvá naozaj hlavná úloha prišla s comixovým akčným filmom Sama Raimiho „Darkman“ (1990) – excelentný vedec Peyton Westlake, pracujúci na vynáleze umelej kože, ktorú, vďaka veľmi zlým gangterom, bude môcť čoskoro otestovať na vlastnej koži. Prišli ďalšie naozaj kvalitne odvedené výkony vo filmoch ako „Leap of Faith“, Allenovi „Manželia a manželky“ alebo „Under Suspicion“, čo viedlo k jeho zatiaľ najväčšej a najzapamätateľnejšej úlohe.

Oscary za rok 1993 sa niesli v duchu jedného filmu, jedného z najlepších vojnových filmov 90. rokov (ak nie vôbec celej histórie kinematografie) a zároveň jedného z najpodmanivejších filmov režiséra Stevena Spielberga: „Schindlerov zoznam“. Dojemný a strhujúci veľkofilm z obdobia druhej svetovej vojny rozpráva príbeh človeka menom Oscar Schindler, ktorý sa stal hrdinom pre Židov, vplyvný boháč, ktorý zachránil nespočetné množstvo ľudských životov riskujúc svoj vlastný. Liam Neeson bol za titulnú rolu nominovaný na Oscara, pred nosom mu ho však vyfúkol Tom Hanks, ktorý v tom istom roku zažiaril ako na AIDS chorý právnik Andrew Beccket v dráme Jonathana Demme „Philadelphia“. Schindlerov zoznam však okrem iných získal ocenenia v najprestížnejších kategóriách najlepší film a režisér.

NeesonNuž a po tomto úspechu prišli „Rob Roy“, „Michael Collins“, „Les Misérables“ alebo rola učiteľa, ktorý vychoval Obiho Van Kenobiho v epizódach I. a II. Lucasových Star Wars. Najnovšie si ho všetci mohli vychutnať napríklad v „Batman Begins“, vo veľmi optimistickej a príjemnej anglickej komédii „Breakfast on Pluto“, životopisnej dráme profesora, venujúceho sa ľudskému správaniu pri sexe „Kinsey“, romantickej komédii „Láska nebeská“ („Love Actually“, r.: Richard Curtis), veľkovýpravnom epose Martina Scorseseho „Gangy New Yorku“ alebo sa nabažiť jeho zamatového hlasum, ktorý prepožičal levovi Aslanovi v Narnii. Komu by sa málilo, ten sa môže už teraz tešiť napríklad na Abrahama Lincolna v Neesonovom podaní a pod režijnou taktovkou Stevena Spielberga, pretože film menom „Lincoln“ by mal čoskoro vyplávať do filmových vôd, Aslana nahovorí v ďalšom príbehu o Narnii a zahrá si aj v chystaných „Seraphim Falls“ a „The White Rose“.

Z výčtu filmografie posledných rokov pozornejšiemu čitateľovi (a zároveň rozhľadenému divákovi) vystúpi pozoruhodný fakt, že Liam Neeson prijíma úlohy učiteľov, otcov, ochrancov alebo mentorov mladších, zväčša hlavných hrdinov. Tak tomu je vo filmoch „Batman Begins“, „Kingdom of Heaven“, „Breakfast on Pluto“, „Gangy New Yorku“ alebo „Star Wars“. Dá sa povedať, že tieto role mu sadnú priam na telo. Veď základ týchto charakterov (ochranca) má svoje korene už v Oscarovi Schindlerovi (a keby sme chceli preháňať, tak aj v Darkmanovi). Táto herecká črta je spolu s prijímaním rôznych životopisných úloh jeho najcharakteristickejšou.

Okrem úspechov a príjemných chvíľ sa v živote Liama Neesona (ako asi v živote každého človeka) prihodia aj veci horšie. Jednou z nich je katastrofická nehoda, pri ktorej 11. júla 2000 zrazil pri jazde cez Connecticut svojím Harley Davidson ročník 1989 jeleňa. Zrážka ho vyhodila z motorky k neďalekému stromu, okrem pomliaždenín a poranení nôh si dolámal celú panvu a plaziac sa po krajnici ho objavil akýsi šofér. Ako skončil jeleň nie je známe. Vďaka tejto nehode bolo znemožnené jeho účinkovanie ako ducha v Star Wars epizóde II. Zaznel tak iba jeho hlas.

NeesonJeho osobnostné čaro bolo ocenené magazínom Empire, ktorý ho v roku 1995 zahrnul medzi 100 najsexi hviezd filmovej histórie – zaujal 74. priečku. O dva roky neskôr v tom istom časopise a tej istej ankete obsadil miesto číslo 69. Na Nový rok 1999 mu kráľovná Elizabeth – kráľovná matka, udelila významný titul O.B.E. (Order of British Empire), ktorý má 5 stupňov (pričom najvyššie dvs sú kráľovské). Liamov titul je „Officer“. K jeho najvášnivejším koníčkom patrí rybárčenie, z čoho sa dá vyvodiť ďalšia charakterová vlastnosť – zrejme je veľmi trpezlivý.

V roku 1995 bol jedným z kandidátov na Jamesa Bonda do filmu „Golden Eye“ a dva roky predtým, v 1993, zasa na rolu Van Helsinga do Coppolovho Draculu (prvú menovanú mu vzal Brosnan, druhú Hopkins). Ďalšou potenciálnou rolou bola úloha kráľa Filipa Macedónskeho vo filme Olivera Stonea „Alexander“ (2004). Neeson bol Stoneova prvá voľba. Konečnou sa však stala voľba Vala Kilmera. Spolu s Hopkinsom a ďalšími hercami (Jeremy Irons, Peter O´Toole, Brian Cox, Richard Harris) je váženým členom CDS – „Conference of Drama Schools“ v Anglicku.

Ďalšou pozoruhodnosťou je, že je jedným zo siedmich hercov, ktorý hrali aj v Star Wars aj vo filme Batman Begins. Podľa Neesonových vlastných slov prácu na Star Wars neznášal, pretože sa cítil ako bábka. Nuž, povolanie filmového herca je niekedy o čakaní, niekedy o krvopotnej drine a niekedy o poskakovaní podľa režisérovho pískania. Myslím si však, že pán herec ako Liam Neeson má toľko hereckého talentu a rešpektu, že spolupráca s ním je jedno veľké dobrodružstvo, z ktorého vznikne nejeden nezabudnuteľný a bezchybne podaný výkon.