World_Trade_Center11. september 2001. Tento dátum sa navždy zapísal do novodobých dejín tými najčernejšími možnými písmenami. Pre Ameriku a takmer zvyšok sveta znamená tento dátum iba jedno – samovražedné letecké útoky na New York a Washington. Teroristi vtedy zasiahli srdce americkej ekonomiky a pýchy, Svetové obchodné centrum, nazývané aj „dvojičky“. Výsledok bol katastrofálny – dve najvyššie budovy New Yorku sa behom pár hodín zrútili a v svojich útrobách pochovali okolo 3000 ľudí. 11. september 2001 sa zapísal do histórie aj ako dátum prvého priameho napadnutia Spojených štátov na ich vlastnom území. Je potrebné dodať, že Amerika na svojom vlastnom území dovtedy ešte nikdy nezažila priamy, ostrý konflikt s vonkajším nepriateľom, čo svedčí o jej súčasnej svetovej dominante a moci.

Zaujímavá téma na sfilmovanie, nepoviete? Štyri roky od teroristických útokov bola táto téma pre filmárov akosi tabuizovaná, nedotknuteľná. Teraz, keď sa Amerika chystá na piate trpké výročie do kín prichádzajú až dva filmy o spomínaných tragických udalostiach. Tým prvým je Let číslo 93, ktorý už mal svetovú premiéru a do slovenskej distribúcie sa dostane 24. augusta. Film sa v zahraničí teší vcelku pozitívnym ohlasom a zobrazuje únos lietadla nasmerovaného na Pentagon.

Druhý film nesie názov World Trade Center a jeho režisérom je slávny, dvomi Oscarmi ocenený Oliver Stone, ktorý sa môže pýšiť filmovými klenotmi 80. rokov minulého storočia ako Čata (1986), Wall Street (1987) a Narodený 4. júla (1989). Príbeh jeho filmu nebude ani tak sledovať samotný útok ako záchranu dvoch policajtov – Johna McLoughlina (Nicolas Cage – Stone pôvodne uvažoval o K. Costnerovi) a Willa Jimena (Michael Pena), ktorí počas záchrannej misie uviazli v troskách zrúteného obchodného centra. Ich hrdinský čin bol odmenený zázrakom, ktorý predstavoval 12 – hodinové uväznenie s malou nádejou na prežitie. Netreba dúfam prizvukovať, že tento príbeh je nakrútený podľa skutočnej udalosti, veď práve títo dvaja muži boli dvoma poslednými, ktorí boli z horiacich trosiek zachránení. Ostatní 19 policajti, ktorí sa záchrannej akcie zúčastnili tiež a riskovali svoje životy za svojich spoluobčanov, nemali toľké šťastie.

World_Trade_Centerr World_Trade_Center

Nakrúcanie sa začalo v októbri minulého roka a súbežne s ním sa nakrúcal aj spomínaný Let číslo 93. Oliver Stone sa od začiatku netajil tým, že chce, aby jeho film šiel do distribúcie ako druhý v poradí. Distribúcií jeho najčerstvejšieho a za poslednú dobu najodvážnejšieho filmu predchádza nesmierna opatrnosť a ohľaduplnosť. Na festivale v Cannes sa z neho premietalo 26 minút a práve v týchto dňoch sa k filmu na súkromnej predpremiére dostanú aj príslušníci policajného a hasičského zboru. Záchranári, ktorí sa priamo podieľali na vyslobodzovacích prácach v septembri 2001 majú vstup na exkluzívne premietanie úplne zdarma.

Odbory policajných zborov a tvorcovia ich však varujú pred posttraumatickým šokom, ktorý by u zúčastnených mohol vyvolať či prinavrátiť nepríjemné depresie a spomienky. Film mal pôvodne do distribučných vôd privítať až 11. septembra 2006, no svetová premiéra sa presunula na 9. august a slovenská premiéra je stanovená na 28. september.

Spoločnosť Paramount Pictures, ktorá tento počin zastrešila, sa rozhodla venovať 10 % zo zisku z dní 9. až 13. augusta charitatívnym organizáciám. Rovná polovica pripadne na konto World Trade Center Memorial Foundation, ktorej cieľom je vyzbierať financie na výstavbu pomníka, ktorý má na mieste bývalého obchodného centra vyrásť v priebehu najbližších rokov.

World_Trade_Center World_Trade_Center

Zaujímavou kuriozitou je výrok Maggie Gyllenhaal, ktorá si vo filme strihla vedľajšiu úlohu – úlohu rodinnej príslušníčky Willa Jimena. Tá sa totiž ešte v roku 2001 vyjadrila, že „Amerika urobila niekoľko trestuhodných vecí a istým spôsobom je za 11. september zodpovedná.“ Teraz sa však k politickým otázkam stavia oveľa zdržanlivejšie a diskrétnejšie.

Oliver Stone a Nicolas Cage by mali byť zárukou obstojnej kvality. Prvý film o traumatizujúcom útoku na Svetové obchodné centrum bude bezpochyby divácky úspešný. Či už bude lepší alebo horší, je koniec koncov jedno. Týmto filmom si pripomenieme a uctime pamiatku všetkých, ktorí položili svoj život za politické vzťahy svojej mocnej krajiny. Tento film sa jednoznačne oplatí vidieť, lebo zobrazuje udalosť, ktorá odštartovala americkú vojnu proti terorizmu, a tá do veľkej miery ovplyvňuje aj naše súčasné životy.