Málokedy sa na nakrúcaní zíde tak veľa hercov a tvorcov, ktorí buď získali najprestížnejšie americké filmové ocenenie alebo naň boli aspoň niekoľkokrát nominovaní. Pri prehľade udelených Oscarov, ale i ďalších početných cien týchto talentovaných ľudí, sa nedá ubrániť narastajúcej zvedavosti, či dokonca vzrušeniu. Iba zvláštna a nepochopiteľná kozmická udalosť by hádam mohla zabrániť úspechu drámy Voda pre slony.

Veľký prísľub snímky sa odvíja už od literárnej predlohy. Rovnomenný román spisovateľky Sary Gruenovej sa po svojom vydaní pred piatimi rokmi celých dvanásť týždňov držal v rebríčku bestsellerov denníka New York Times. Autorka, milovníčka zvierat, pred tým napísala dve knihy o koňoch, no túto jej tretiu, ktorá napokon dobila Hollywood, paradoxne jej bývalý vydavateľ odmietol. (Asi si už trhajú vlasy.) Román do filmového scenára prepracoval Richard LaGravenese, ktorý napísal aj režíroval pozitívne prijatú romantickú drámu P.S.: Milujem ťa (P.S. I Love You. 2007), životopisnú drámu Medzi riadkami (Freedom Writers, 2007) a jednu poviedku romantického puzzle Paríž, milujem ťa (Paris, je t’aime, 2006).

Voda pre slony v retrospektíve rozpráva príbeh Jacoba Jankowskeho, ktorý sa tesne pred tým, ako má zložiť veterinárne skúšky, dozvie o tragickom úmrtí svojich rodičov. Bez rodiny a peňazí sa náhodou dostáva do presláveného cirkusu, kde si nájde prácu ako ošetrovateľ zvierat. Vo svete, ktorý má svoje vlastné pravidlá, mu učaruje Marlen, hviezda drezúry koní a manželka násilného majiteľa cirkusu. Spája ich spoločná láska k zvieratám a problémy s cvičením slonice Rosie, ktorá má zachrániť cirkus v čase veľkej hospodárskej krízy.

Voda pre slony (Water for Elephants, 2011) Voda pre slony (Water for Elephants, 2011)

Réžie sa ujal Francis Lawrence, ktorý začínal ako tvorca videoklipov. Od roku 2005 sa pôsobivým filmom Constantine prehupol do filmovej tvorby. O dva roky neskôr nasledoval film Ja, legenda (I, Legend, 2007) a neskôr sa venoval produkcii seriálu Kings, ktorý bol kritikou veľmi vítaný, ale, žiaľ, nenašiel si dostatočne veľké publikum. Za kameru sa postavil Mexičan Rodrigo Prieto, ktorý sa preslávil spoluprácou s režisérom Alejandrom González Iñárritu na jeho najznámejších snímkach Láska je kurva (Amores Perros, 2000), 21 gramov (21 grams, 2003), Babel (2006) a aj na najnovšej oslavovanej dráme Biutiful (2010). Za drámu Skrotená hora (Brokeback Mountain, 2005) sa uchádzal o Oscara.

Kým sa pozrieme na zúbok obsadeniu, za pozornosť stoja aj kostýmy a hudba. Jacqueline West, kostymérka filmu, už má na svoje meno vypísaných niekoľko ocenení a dokonca aj nomináciu na Oscara za film Podivný prípad Benjamina Buttona (The Curious of Benjamin Button, 2008), takže s dobovým oblečením má bohaté skúsenosti. Skladateľom pôvodnej hudby pre film je James Newton Howard a aj keď Vám to meno nemusí nič hovoriť, určite si každý z Vás vybaví nezabudnuteľnú zvučku seriálu Pohotovosť (ER). Howard bol za soundtrack až osemkrát nominovaný na cenu akadémie, medzi inými za vojnovú drámu Odpor (Defiance, 2008) a krimi triler Michael Clayton (2007).

Voda pre slony (Water for Elephants, 2011) Voda pre slony (Water for Elephants, 2011)

Trojlístok hlavných postáv začnem Reese Witherspoonovou, ktorá po niekoľkých nevydarených romantických komédiách potrebovala dobrý film ako soľ. Držiteľka Oscara má za sebou množstvo výborných úloh, no do povedomia divákov sa zapísala skôr tými menej nevydarenými a priemernými snímkami. Jej manžela a šéfa cirkusu si zahral Christoph Waltz, ktorého do širokého povedomia vyniesli Tarantinovi Nehanební bastardi (Inglorious Basterds, 2009), vďaka ktorým sa doma môže kochať Oscarom za vedľajšiu úlohu. Tohto rakúskeho herca ste mohli nedávno vidieť aj v akčnom filme The Green Hornet (2011). Posledné meno mimovoľne vyvoláva úsmev. Robert Pattison, idol všetkých násťročných obdivovateliek Twilight série, sa rozhodol smrteľnú bledosť a tesáky vymeniť za magický svet kolotočov . Práve on obsadil hlavnú úlohu vo filme. Pre informáciu všetkých neprajníkov (a odporcov novodobého upírieho fenoménu) je potrebné podotknúť, že Pattison nebol obsadený pre svoju známu a peknú tváričku, ale ako každý iný prešiel konkurzmi a režisér si ho vybral pre jeho prirodzený vzťah k zvieratám.

Ako sa podarilo kvalitnú predlohu, príťažlivé prostredie a všetky osvedčené a uznávané osobnosti spojiť v jedno dielo, sa dozvieme už 12. mája v našich kinách.